Vasarą palydėjo su emocijomis, o rudenį sutiko su mokymais

Paskutinis vasaros penktadienis, sukvietęs į Molėtų viešosios bibliotekos konferencijų salę, buvo kupinas emocijų. Administracija – bibliotekos direktorė Virginija Raišienė ir pavaduotoja Nijolė Stančikienė turėjo daug informacijos prieš artėjantį rugsėjį, kur žada būti įvairių mokymų bei bibliotekininkų atestaciją. O kad tame susitikime būtų ne tik darbinė atmosfera, bet ir gera nuotaika, jubiliejų proga buvo pasveikintos bibliotekininkės: Žaugėdų – Lionė Jurkevičienė, Joniškio – Virginija Kalinauskienė, Inturkės – Onutė Cesiulienė. Toliau vyko bendravimas su lektoriais: Utenos A. Ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Laima Lapiniene, pristačiusia daug naujovių žadantį projektą, bei lektore Inga Žemaitiene, kalbėjusia apie informacinį raštingumą ir saugumą virtualioje erdvėje.

Paskutinę rugpjūčio savaitę dienraštis „Lietuvos žinios” (Nr. 163) mokslo puslapyje, straipsnyje . „LIEPA: vartai atidaromi lietuvių kalbai” supažindino su pustrečių metų vykdyto projekto pirmuoju etapu, kuriame VU informatikai ir filologai, bendradarbiaudami su Lietuvių kalbos instituto, Lietuvos edukologijos universiteto ir Šiaulių universiteto mokslininkais, sukūrė septynias lietuvių kalba valdomas paslaugas, leidžiančias žmogui dirbti ir bendrauti su kompiuteriu pasišnekant. Įdomu tai, jog šio projekto „Lietuvių šneka valdomos paslaugos (LIEPA)” vadovas yra mūsų kraštietis, Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos instituto (MII) mokslininkas, prof. Laimutis Telksnys. Ne taip seniai molėtiškiai medikai ir bibliotekos lankytojai turėjo galimybę susitikti su profesoriumi Molėtų viešosios bibliotekos konferencijų salėje ir išgirsti informaciją apie dėvimos kompiuterinės įrangos pristatymą ir taikymą žmonių sveikatos prevencijai bei išmėginti praktiškai, nustatant širdies ritmo sutrikimus… O šiandien prof. L. Telksnys moko kompiuterius ir mobiliuosius įrengimus šnekėti lietuviškai, kad neišnyktų lietuvių kalba ir plistų elektroninėje erdvėje…

Aukštaičiai, vieni pirmųjų vartotojų, susijusių su projektu LIEPA, bus Utenos, Molėtų, Ignalinos ir Zarasų rajonų bibliotekų lankytojai. Mat, paskutinį vasaros penktadienį Molėtų viešosios bibliotekos konferencijų salėje buvo pristatytas uteniškių projektas, kurio partneriais yra ir Molėtų biblioteka: „Sutrikusios raidos vaikų bendrųjų gebėjimų ir socialinių įgūdžių ugdymas bibliotekose panaudojant tikslinius žaidimus bei kompiuterines ir aplinkos technologijas”. Jį pristatė Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Laima Lapinienė. Pasak jos, projekto ugdymo tikslas yra kiekvienos asmenybės socializacija. O skirtas jis kalbos ir komunikacijos, intelekto ar sutrikimų turintiems dėl socialinio, pedagoginio, emocinio apleistumo turintiems vaikams ir paaugliams… „ Bibliotekos pažangai 2″ finansavo šio projekto biudžetą – 45 118 eurų. Molėtiškius spalio pabaigoje turėtų pasiekti įranga: 6 planšetiniai, 1 personalinis kompiuteris, 1 judesio atpažinimo įrangos komplektas bei 3 lego konstruktoriai – robotai ir 3D interaktyvių simuliacijų rinkinys „Inkų nuotykiai”. Ir nors LIEPA kūrėjai tvirtina, kad valdytuvo paslauga, apimanti kompiuterio ir jo programų valdymą balso komandomis, gali būti sėkmingai naudojama įgudusių ir pradedančių, taip pat neįgaliųjų kompiuterio vartotojų, o pagalbininkas padeda mokytis lietuvių kalbos ir lavinti socialinius įgūdžius, siūlydamas įsitraukti į ketvertą dažniausiai pasitaikančių bendravimo situacijų, animuotų socialinių kontekstų: „Pas gydytoją”, „Kavinė”, „Parduotuvė”, „Aš ir kiti” – trejetą mėnesių vyks bibliotekų darbuotojų mokymai, o paskui bus galima išmėginti ir su tais, kuriems yra skirtas šis projektas, stebint ugdymo veiklos rezultatus…

Jolanta Matkevičienė

V. Raišienė pristato lektorę L. Lapinienę

Verified by MonsterInsights