Tarp dangaus ir žemės

Molėtų bibliotekoje vyko kraštiečių fotomenininkų Algimanto ir Mindaugo Černiauskų parodą  „Tarp dangaus ir žemės“.  Paroda dar kurį laiką lieka Molėtų krašte, ja galės pasigėrėti Balninkų, Dapkūniškių ir Girsteitiškio gyventojai.

Broliai Černiauskai yra vieni žinomiausių Lietuvos fotomenininkų, pelnę ir tarptautinį pripažinimą, rengia parodas etnokultūros ir gamtos tematika įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienyje. Jų kūryba siejama su tarpukario Lietuvoje užgimusia antropologinės fotografijos tradicija.

Mindaugas Černiauskas gimė 1942 m. Gruoblių kaime, Želvos valsčiuje. 1948 m. su tėvais ištremtas į Sibirą. Brolis Algimantas gimė tremtyje 1953 m. Igarkoje, Krasnojarsko krašte. Į Lietuvą šeima grįžo 1958 m., apsigyveno Giedraičiuose.

„Gal mes ir klystame, bet stengiamės nufotografuoti kometos uodegą. Tirpstančią vienkiemių Lietuvą, kuri buvo kuriama prieškariu. Mums būtų galima prikišti prieškario Lietuvos idealizavimą, bet mes galvojame, kad žmonija anksčiau ar vėliau turės grįžti prie vienkiemių idėjos. Žmonių suvarymas į miestus – didelė klaida, laikas pradėti galvoti apie atsitraukimą iš miestų ir grįžimą prie žemės…“, – interviu Bernardinams 2011 m. yra sakęs Mindaugas Černiauskas.

2008 m. broliams Černiauskams skirta Balio Buračo fotografijos meno premija, o 2011 m. – Lietuvos vyriausybės kultūros ir meno premija.

2018 m. lapkričio rašytojui, gamtininkui, kraštotyrininkui Henrikui Gudavičiui ir fotomenininkui Algimantui Černiauskui už sukauptus lietuvių etninės kultūros šaltinius ir jų sklaidą, tradicinės gamtojautos raišką kūryboje ir Dainavos krašto savimonės ugdymą paskirta Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija, kuri bus įteikta Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16 d.) proga kartu su Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis.