Gediminas Kajėnas „33 portretai“

Lietuvos kultūros žurnalisto Gedimino Kajėno parengta knyga „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ – tai ne tik pašnekesys su ryškiausiomis mūsų šalies meno asmenybėmis, bet ir savitas, daugiasluoksnis praeinančios epochos liudijimas.

Atsivertę knygą „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ rasite 33 interviu, kurių kiekvienas yra lyg atskiras pasaulis. Juose – pasakojimas apie kūrybą, lemtingus pasirinkimus ir atradimus.

Portretinio interviu žanras išsiskiria tuo, kad leidžia asmenybei pačiai kurti pasakojimą apie save ir savo gyvenimą. Per vieno individo istoriją papasakojami ne tik vidiniai išgyvenimai, bet ir santykis su išoriniu pasauliu.

Dėl šios priežasties „33 portretai: pokalbiai su menininkais“ lyg veidrodis skaitytojui – kylantys klausimai tarsi pratęsia žurnalisto ir respondento pokalbį ir kuria dar sudėtingesnį polilogą. Tačiau svarbiausia, kad pokalbis tęsiasi – tai praturtina kultūrinės žurnalistikos tradiciją, o kiekvienai atskirai meno sričiai padeda augti ir geriau suprasti save.

Gediminas Kajėnas didžiausią dėmesį knygoje skiria vyriausiajai, pamažu išeinančiai menininkų kartai, siekdamas užfiksuoti ne tik jų prisiminimus, bet ir pačios epochos dvasią. Išsaugoti asmeniniai liudijimai padeda prisiminti ir Lietuvos istorijos epizodus: Antrojo pasaulinio karo baisumus, pokario sunkumus, sovietmečio pasirinkimus, šiuolaikinės Lietuvos realijas…

Knygos pašnekovų patirtys – gyvenimiškos, bet kartu ir išskirtinės. Tai vidiniai potyriai ir jausmai, aktualūs ir svarbūs ne tik kaip jų pačių gyvenimo dalis, bet ir kaip vertingi pamokymai ar patarimai jaunajai kartai. Tai pasakojimai apie tai, kaip ieškoti ir rasti savo gyvenimo kelią.

Tarp 33 portretų ir molėtiškių fotografų brolių Mindaugo ir Algimanto Černiauskų portretas [60-71 puslapis].