Gydant istorijos žaizdas

konferencijų salėje seminaro dalyviai sustoję ratu

„Lietuvos visuomenėje jaučiu daug neišreikšto sielvarto“, – sako psichoterapeutas, dramos terapeutas Armandas Volkas (JAV/Lietuva/Lenkija). Po tarptautinės konferencijos apie istorines traumas ir seminaro psichinės sveikatos specialistams Vilniuje Armandas Volkas lankėsi Molėtų bibliotekoje, kur pasakojo savo šeimos istoriją ir leido susirinkusiems praktiškai pajusti, kaip veikia dramos terapija dirbant su iš kartos į kartą perduodamomis traumomis.

Svečių turėjome iš Vilniaus, Utenos ir Šalčininkų krašto, kalbėjome apie Holokausta, sovietmetį, Nepriklausomybės pradžią, nacionalizmą, tapatybę, VARDŲ iniciatyvą ir atminties ritualus. Dėkojame dalyvavusiems ir Armandui Volkui už tokią dovaną Molėtų bibliotekai Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga!

seminaro dalyviai stovi ratu

Armandas Volkas (Armand Volkas) gimė Paryžiuje po karo. Jo tėtis Bencijonas/Bernardas Volkas – iš Jonavos, mama – iš Lenkijos, abu buvo antifašistinio pogrindžio kovotojai, kalinti koncentracijos stovykloje Aušvice. Gimęs po karo Paryžiuje, užaugęs JAV, Armand Volkas Lietuvą pirmą kartą aplankė 2017 m., Vilniuje surengė savo seminarą.

Savo darbo pradžioje JAV Armandas Volkas sako pastebėjęs, kad net antrąją ar trečiąją Holokaustą išgyvenusių žmonių kartą smarkiai veikia tėvų ir senelių trauminės patirtys. Psichoterapeutas norėjo sužinoti, kaip jaučiasi nacių vaikai ir anūkai, kaip jų dvasinę sveikatą veikia praeitis, kurios jie patys tiesiogiai nėra patyrę.

Jis sako atradęs daug panašumų – slegiantys nutylėjimai šeimoje, kaltė, depresija, nerimo ir kiti sutrikimai. Pabandęs dirbti su abejomis grupėmis kartu taikydamas dramos terapijos metodą Armandas Volkas atrado savo kelią.

Kas yra dramos terapija? Pokalbis su Armandu Volku Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje


Armandas Volkas yra įsteigęs Taikos kūrimo ir menų centrą “Gydant istorijos žaizdas” (Healing the Wounds of History: Center for Peacebuilding and the Arts), yra kviečiamas dirbti į šalis, kur yra buvę žudynių ir konfliktų, palikusių gilias traumas, kurių vėlesnės kartos gali būti nepatyrusios, bet išgyvenančios jų įspaudus.