2020 kovas

Bajorinienė, Elona. Režisierius Oskaras Koršunovas: „Režisūrinis teatras nemirė!“ // Teatro žurnalas. – (2020), Nr. 17-18, p. 9-11
Mintys apie teatrą. „Kai neseniai Rusų dramos teatre mano režisuotas Mariaus Ivaškevičiaus „Rusiškas romanas“ gastroliavo Peterburge, jį priėmė gerai, bet diskusijoje kritikai klausė – kodėl spektaklis toks sunkus? Tokį apibūdinimą – sunkus spektaklis – išgirdau pirmą kartą. Lietuvoje taip niekas nekalba, čia žiūrovai pripratę prie sunkaus nepramoginio teatro ir jį vertina. Nes teatras ugdo publiką,  o ji ugdo teatrą.“

Ignatavičius, Tadas. Apmūsojęs Seimas linkęs šiek tiek sukrusti // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 28, p. 3
Publikacija apie tai, kaip karantino sąlygomis turi dirbti Seimo nariai. „Per krizę Seimo vaidmuo turėtų būti gerokai svaresnis. Tikrai neužtenka, kad jie susirenka kartą per dvi ar tirs savaites kelioms valandoms, skubiai priima spendimus, kurie Vyriausybei atriša rankas elgtis gana laisvai, be jokios atskaitomybės įstatymų leidėjui. Vyriausybė daro klaidų, bet parlamentinė kontrolė stringa.
Komitetai turi dirbti dieną naktį“, – kalbėjo A. Mazuronis.“

Kazela, Vytautas. Kur žaliuoja meškauogės // Utenis. – 2020, kov. 28, p. 4,10
Reportažas iš kelionės į Čepkelių raistą. „Žinau vieną patikrintą vaistą – kelionė. Nereikia niekur skristi – nei į pietus, nei į vakarus. Lietuvoje daug gražių atokių vietų. Daug pušynų. Ypač Dzūkijoje. Konsultuojuosi su artimaisiais, medikais, daug patyrusiais žmonėmis. Niekas nesako „ne“. Tik perspėja: saugokis žmonių. Naminiai ir laukiniai gyvūnai viruso neplatina… Ir neserga. Apsispręsta. Važiuoju. Nusprendžiu nestoti gyvenamose vietovėse. Tik miškuose. Kryptis? Druskininkai. Iš pradžių apskambinu visus pažįstamus. Jie patvirtina, kad mieste užsikrėtusių neužfiksuota.”

Lapelė, Mindaugas. Aš mėgstu grožį paprastų daiktų // Dainava. – 2019 (2020), Nr. 2, p. 51-47
Pokalbis su fotografu Juliumi Vaicekausku. „Žvarbią, vėjuotą ir apniukusią vasario 22-osios pavakarę į Perloję užklydome atlaikę Knygų mugę kartu su šviežiai nominuotais Jono Basanavičiaus premijos laureatais – Henriku Gudavičiumi ir Algimantu Černiausku vyresniuoju po jų knygos „Klaidžioja kažkas prie Kriūčiaus“ pristatymo.“

„Lietuvos ryto“ inf. Molėtai // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 28, p. 15
Rubrikoje „Įvykių mozaika“ pranešama, kad  „savivaldybės skirtose patalpose asmenys nesilaiko saviizoliacijos, triukšmauja, girtauja ir gadina turtą.“

Sakaitė, Kristina. Aukštaitiški raštai – nepavaldūs matematikos formulėms ir matams // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 28, p. 5-6
Publikacija apie Utenos krašto tautodailę, kalbantis su Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiąja specialiste, Etninės kultūros globos tarybos nare Zita Mackevičiene ir Utenos tautodailininkų klubo  „Svirnas“ vadove Zita  Indriūniene. „Molėtuose graži keramika, šioje srityje darbuojasi Šeškauskų šeimyna.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. –  2020, kov. 28, p. 11
Iš 12 pranešimų – 2 smurto atvejai Iš Molėtų rajono.

„Valstiečių laikraščio“ inf. „Pro rūdijančią naktį“ // Valstiečių laikraštis. – 2020, kov. 28, p. 16
Rubrikoje „Naujos knygos“ leidyklos „Alma littera“ knygos. Viena jų – Renatos Šerelytės romanas „Pro rūdijančią naktį“, pasakojantis apie paskutinį Lietuvos partizaną Antaną Kraujelį-Siaubūną. „Dvi romano pasakojimo gijos apima skirtingus praėjusio amžiaus dešimtmečius paskutiniojo Aukštaitijos partizano Antano Kraujelio ir vaiko, gimusio brandžiu sovietmečiu, istoriją. Du labai nepanašūs likimai eina vienas šalia kito, savaip liudydami meilės, ištikimybės, šeimos, tikėjimo ir didvyriškumo sampratas.“

Abromavičius, Stanislovas. Nauji Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio laureatai // Tremtinys.- 2020, kov. 27, p.1-2
Pristatomi Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio laureatai, tarp jų ir LPKTS Kaišiadorių filialo pirmininkė, studentė Rugilė Grendaitė – už pilietiškumo ir demokratijos skatinimą. „Mergina sako, kad seniai širdyje nešiojasi Antano Kraujelio-Siaubūno mintį, tarsi tikslą, jog nesvarbu, kokį nueisime kelią, sunkų ar lengva, svarbu, kokius pėdsakus paliksime žemėje išeidami.“

Čepaitis, Virgilijus. Trečdalis gyvenimo // Kultūros barai. – 2020, Nr. 3, p. 86-93
Istorinis metraštis: nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar, kai buvo svarstomas V. Čepaičio likimas per Nepriklausomybės partijos tarybos posėdį. „K.D. Prunskienė. Man atrodo, kad ką tik pasakyta Sąjūdžio Seime pozicija, o iš dalies ir vykstanti diskusija lenkia į tai, kad būtų suplakti du skirtingi dalykai. Kas kada susitiko su KGB, kokiu būdu, kokiom aplinkybėm – vienas dalykas. Ir kas tiesiogiai dirbo slaptose agentūrose, būtent pačiame Sąjūdyje ir jau nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje – iš esmės kitas dalykas. Išsiaiškinti, kas gi parlamente ir kitose valdžios struktūrose, būtent šį ardomąjį darbą dirbo sąmoningai. O ne šiaip kažkur, kaip dabar norima nuvesti, kad tarytum komunistų partijos lyderiai patys kalčiausi dėl to reikalo. Bet kalbama apie slaptąsias agentūras, veikiančias nepriklausomos Lietuvos valdžios struktūrose.“

Čepėnienė, Daiva. Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčia mini 15 metų sukaktį // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 25, p. 3-4
Pokalbis su Utenos dekanato dekanu, Dievo Apvaizdos bažnyčios klebonu, kartu su bažnyčios sukaktimi mininčio ir savo 54-ąjį gimtadienį bei kunigystės 28-erių metų sukaktį, Remigijumi Kavaliausku. „Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčioje per jos gyvavimo istoriją kunigavo Sigitas Sudentas, Henrikas Kalpokas, Andrius Šukys, Alfredas Puško, Mangirdas Maasas, Aivaras Kecorius, Žilvinas Treinys, diakonavo Ernestas Želvys.“

Žurnalo „Ji“ informacija. Pasitikti pavasario – į gamtą  // Ji. – 2020, Nr. 13, p.76-77
Siūloma keliauti pažintiniais takais ir po nacionalinius parkus. „Jurkiškio upelio pažintinis takas. Upelis dar vadinamas Melnyčėlės vardu. Vienas įdomiausių ir įspūdingiausių Asvejos regioninio parko gamtos objektų. Savo sraunumu ir vingiuotumu jis primena kalnų upokšnį, jo dugnas nusėtas rieduliais. Vagoje guli Jurkiškio akmuo, turintis dar ir Puntuko vaiko vardą. 1,5 km mediniai, miško takai.“

Kazela, Vytautas. Ramybėje // Utenis. – 2020, kov. 25, p. 3
Aktualijos. „Tai ne stichinė nelaimė, tai – Dievo mums pasiųstas išbandymas, kurio nusipelnėme. Ką reiškia karantinas, darbas namuose? Tai – beprotiško lėkimo sustabdymas. Lėkimo į NIEKUR. Mažų mažiausiai dvi savaitės laiko suteikiamos tam, kad pagalvotume, ką darome ne taip.“

Majorovienė, Virginija. Tėtis iš didžiosios raidės // Moteris. – 2020, Nr. 4, p. 162-167
Pokalbis su našliu, penkių vaikų tėčiu, molėtiškiu Mindaugu Mačioniu. „Penkiolika santuokos su Diana metų Mindaugas apibūdina kaip pačius šviesiausius, gražiausius ir laimingiausius. „Diana į Vilnių atvyko iš Telšių, aš – iš Molėtų, Vilniaus universitete ji įgijo buhalterinės apskaitos specialybę, aš – Gedimino technikos universitete automechanikos inžinierius. Kai 2001 metais susitikome, mudu jau dirbome. Draugavome, santykiai peraugo į meilę, po 4-erių metų susituokėme. 2016 metų sausio 23-iąją Diana mirė.““

Žurnalo „Moteris“ inf. Naujienos // Moteris. – 2020, Nr. 4, p. 97
Supažindama su knygų naujienomis, tarp kurių ir Mariaus Ivaškevičiaus „Rusiškas romanas“. „Taip jau nutiko, kad pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę režisieriaus Oskaro Koršunovo Lietuvoje rusų dramos teatre pastatytą spektaklį rašytojo gerbėjams pavyko pamatyti anksčiau, nei perskaityti lietuvių kalba išleistą jo knygą. Prieš tai spektaklis buvo pastatytas Maskvoje, ir pelnė tris „Auksines kaukes“, Lietuvoje nominuotas net penkiems „Auksiniams scenos kryžiams“. Autorius sako, kad „Rusiškas romanas“ yra savotiška šeimos saga, variacija „Anos Kareninos“ romano tema, – Levas Tolstojus yra ne tik savo kūrinio, bet ir savo paties šeimyninės dramos autorius.“

Tamašauskas, Rytas. Knygnešys ir daraktorius Povilas Panava-Apanavičius // Voruta. – 2020, Nr. 1, p. 60-67
Publikacija apie mūsų kraštietį – knygnešį ir daraktorių, veikusį Alantos ir Balninkų apylinkėse, Povilą Panavą-Apanavičių. „Daraktoriaus ir knygnešio pavardę buvau aptikęs kelių Molėtų rajono mokyklų metraščiuose. Ieškant prisiminimų, dar šnekintas būrelis žmonių: Vladas Miškinis, Laurynas Kildišius, Mykolas Skuja ir Petras Čiūta. Iš neretai prieštaringų aiškinimų dėliojama šiek tiek idealizuota žmogaus gyvenimo mozaika, cituojant kartais neišvengiama pasakojusiųjų ironijos. Įistorinamas žmogus, kuris lietuviškosios spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo metais Vilniaus ir Molėtų krašte platino knygas, Balninkų ir Alantos valsčiuose net ir Nepriklausomos Lietuvos metais ne vieną vaiką ar paauglį išmokė gimtąja kalba skaityti ir rašyti. Iš artimųjų ir pažinojusiųjų atsiminimų bei rašančiojo nuojautų kalbama apie žmogų, kurio ištakose ir gyvenime sutelkta daug tautos istorijos.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov. 25, p. 7
Iš 6 pranešimų – 1 iš Molėtų rajono dėl smurto šeimoje Luokesos seniūnijoje.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Molėtų savivaldybei – verslininkų parama // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 25, p. 2
Išplėstinė informacija apie tai, kad  „50 tūkst. eurų priemonėms prieš COVID- 19virusą įsigyti Molėtų rajono savivaldybės administracijai skyrė tarptautinį pripažinimą pelniusi viena sėkmingiausių Lietuvos įmonių, daiktų interneto bendrovė „Teltonika“, kuriai vadovauja kraštietis Arvydas Paukštys.“

Žurnalo „Žmonės“ inf. Sukanka // Žmonės. – 2020, Nr. 13, p. 96
Žinutė su nuotrauka. „Dramaturgui, scenaristui, režisieriui Mariui Ivaškevičiui kovo 26 dieną sukanka 47-eri.“

Žemulienė, Laima. Audringa jaunystė // Stilius. – 2020, Nr. 11, p. 14-15
Publikacija apie aktorę Eglę Gabrėnaitę. „Ji džiaugiasi naujausiu vaidmeniu spektaklyje „Čia nebus mirties“, kurį Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre stato žinomas režisierius Rimas Tuminas su dukterimi Gabriele Tuminaite.
Tas spektaklis Eglei kelia pačius gražiausius jausmus. Todėl, kad tai buvo pirmas naujojo teatro spektaklis. Teatras tada net pavadinimo neturėjo.
„Šiame spektaklyje – vienas mėgstamiausių mano vaidmenų. Ten aš nė žodžio nepasakau, – juokiasi Eglė. – Tai nebus tas pats spektaklis. Tai bus spektaklis apie tai, kas su mumis įvyko per tuos 30metų.““

Kazela, Vytautas. Be valstybės ir savivaldybės paramos jaunoms šeimoms įsigyti būstą būtų sunku // Utenis. – 2020, kov. 21, p. 1-2
Publikacija apie susidariusią situaciją regionuose, kai jaunos šeimos nori įsigyti būstą. „Esminis pasikeitimas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį: nuo 2020 m. vasario 1 d. jaunos šeimos gali įsigyti pirmąjį būstą regionuose, jeigu iki kreipimosi dienos ir (ar) kreipimosi dėl finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms metu turėjo arba turi nuosavybės teise priklausantį būstą, kurio naudingasis plotas, tenkantis vienam asmeniui ar šeimos nariui, yra mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų, arba turimas būstas, neatsižvelgiant į jo naudingąjį plotą, Nekilnojamojo turto kadastro duomenimis, yr fiziškai nusidėvėjęs daugiau kaip 60 procentų.“

Kazela, Vytautas. Nelaimė mus sujungia // Utenis. – 2020, kov. 21, p. 4
Nuomonės. Apie koronavirusą iš pirmų lūpų. „Valdas G. tolimųjų reisų vairuotojas. Uteniškis. Šiuo metu dirba Jungtinėje Karalystėje. „Panikos nėra. Viskas teka įprasta vaga. Daugelyje vietų iškabinti skelbimai, raginantys nesisveikinti paduodant ranką  – užtenka žodinio „labas“. Buvom prekybos centre – prekių stygiaus nėra.“

Kazela, Vytautas. Milerytė, Rasa. Paskirta Kazio Umbraso literatūrinė premija // Utenis. – 2020, kov. 21, p. 10-11
Interviu su Kazio Umbraso premijos laureate Agne Šikaite. „Molėtai visuomet man reikš nepaprastai daug, juk šiame rajone praleidau tiek daug savo nuostabaus laiko. Esu artimai susijusi su tam tikromis vietomis, jos tarsi energetiškai įkrautos įvairių asmeninių išgyvenimų, linksmų nutikimų, pirmų kartų, svajonių, neišdildomų susitikimų. Čia atvykusi jaučiu, kaip laikas tampa nebe toks išprotėjęs, tarsi aprimsta. Malonu sutikti geriausius draugus, matyti gerai atpažįstamus vietinių veidus.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov.21, p. 11
Iš 16 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono apie vagystes Balninkų ir Giedraičių seniūnijose.

„Literatūros ir meno“ inf. Literatūra // Literatūra ir menas. – 2020, kov. 20, p. 19
Informacija. „Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kūrybiškiausia 2019-ųjų knyga išrinko Vido Morkūno „Pakeleivingų stotis“ (leidykla „Odilė“).“ Į kūrybiškiausių knygų dvyliktuką taip pat pateko ir į premiją pretendavo Mariaus Ivaškevičiaus „Rusiškas romanas“, Alvydo Šlepiko „Mano tėvas žūsta“.

Rutkauskas, Vytas. Muziejus pražydo „Rojaus sodų“ spalvomis // XXI amžius. – 2020, kov. 20, p. 11
Išplėstinė informacija apie parodą Oginskių kultūros istorijos muziejuje. „Prie pabaigos artėjant Oginskių kultūros istorijos muziejaus remonto darbams, vasario 28 dieną čia buvo atidaryta jubiliejinė klaipėdiškio dailininko Juozo Vosyliaus tapybos darbų paroda „Šiapus ir anapus Rojaus sodai“ . Spalvingas aštuoniolikos darbų ciklas gražiai įprasmino ne tik prieš keletą dienų paminėtą 70-ąjį tapytojo gimtadienį, bet ir su Rietavu susijusius kūrybinio bendradarbiavimo dešimtmečius.“

Puteikis, Valdas. Koks amžius geriausias motinystei? // Laimė. – 2020, Nr. 4, p. 38-43
Pokalbis apie geriausią amžių motinystei su televizijos laidų vedėja Egle Daugėlaite-Kryževičiene, aktore Valda Bičkute- Valiukiene, vaisingumo problemų specialiste gydytoja Odeta Gabrėnaite-Kazlauskiene ir muziku Vytautu Raudoniu.
Valda. „Pirmą mėnesį išvis nesusitvarkydavau: verkia vaikas, verkiu ir aš, neaišku, ką reikia labiau raminti – mane ar kūdikį, tada skambinu mamai, klausiu patarimo, jei dukrelę palieku Mindaugui, jau po dešimties minučių  renku jo telefono numerį, kad sužinočiau, „kaip jiedu ten“, tarsi būčiau į kitą žemyną išskridusi…“

Vilutis, Mikalojus. Protingavimai (2) // Šiaurės Atėnai. – 2020, kov. 20, p. 12,1
Protingavimai: apie meną, Dievą ir žmones. „Kunigas iš Vokietijos, pamatęs Vaidoto Žuko paveikslus, paprašė jo padaryti freskas Šv. Bonifaco koplyčioje Lauterbache. Prancūzijos arkivyskupui Jeanui-Marie Lustiger patiko bibliniai Petro Gailiaus koliažai ir jis pasiūlė jam dekoruoti kelias bažnyčias Paryžiuje.
Kunigai menininkams pasakė: mes aprūpinsim jus viskuo, kas reikalinga, ir suteiksim jums visišką kūrybinę laisvę. Mes matom jūsų darbus ir jumis tikim.
Ir Vaidotas Žukas, ir Pranas Gailius greitai ir gerai padarė darbą. Sukūrė puikius meno kūrinius.
Pamokanti istorija. Tik laisvas būdamas menininkas padaro geriausia, ką gali.
Lietuvoj visi žino, koks turi būti menas. Tik menininkai nežino.“

Stadalnykaitė, Irma. Algirdui Grigaravičiui įteikta Donato Malinausko kultūros premija // Voruta. -2020, Nr. 1, p. 12
Informacija apie tai, kad kovo 7 d. Vilniuje, Signatarų namuose, buvo įteikta Vasario 16-osios akto signataro Donato Malinausko kultūros premija. „Premijos laureatą pasveikino Vytautas Dailidka, dr. Kazys Napoleonas Kitkauskas, Juozas Vercinkevičius ir Trakų r. savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius.“
Šią premiją 2016 m. buvo pelnęs ir kraštietis dr. Kazys Napoleonas Kitkauskas.

Žurnalo „Žmonės“ inf. Jautriai // Žmonės. – 2020, Nr. 12, p. 17
Žinutė, kurioje mintimis apie brandžią motinystę dalinasi aktorė Valda Bičkutė. „Niekada nesijaučiau tokia pažeidžiama.“

Kazela, Vytautas. Nepasiduokite klaidingai informacijai ir sąmokslo teorijoms // Utenis. – 2020, kov. 18.p. 3
Rubrikoje „Mūsų gyvenimo spalvos“  – aktualijos koronaviruso tema. „Yra užtektinai įvairios bauginančios informacijos apie koronavirusą, bet yra ir teigiamų dalykų. Nesėdėkite  susirinkę namuose ir nelaukite ateinančios mirties. Ji gali ir neateiti. Kadangi vyrams nereikia eiti į krepšinio varžybas, moterims į sporto klubus ar bažnyčią, yra puiki proga pabendrauti. (Mišios transliuojamos ir per feisbuką, ir per TV, o mankštą galima daryti ir gerai išvėdintame kambaryje.) Pagal tikimybių teoriją – vienas iš jūsų mirsite, todėl nebijokite vienas kitam pasakyti: „Aš tave myliu. Tu man svarbiausias žmogus.“ Žinokite, tai veikia. Gal net geriau už skiepus.“

Milerytė, Rasa. Metų poezijos knygos autorius Vytautas Kaziela: “Rašant svarbiausia nuoširdumas“ // Utenis. – 2020, kov. 18, p. 5
Interviu su Metų poezijos knygos autoriumi V. Kaziela.
„Ar tikėjotės, kad skaitytojai taip įvertins „Alyvmedžius“?
Nesitikėjau. Laimėjo knyga, kuri nebuvo kažkaip ypatingai reklamuota, o jos autorius nėra labai plačiai žinomas. Ir tai yra pats smagiausias dalykas šioje istorijoje. Ši sėkmė yra ne tik mano, bet ir leidyklos „Kauko laiptai“, leidėjo Viktoro Rudžiansko ir dailininkės Ingos Zamulskienės. Šių žmonių pastangomis knyga išėjo tokia, kokios aš norėjau ir kokią tuo metu galėjau parašyti.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov. 18, p. 7
Iš 4 pranešimų – 1 iš molėtų rajono, apie tai, kad Suginčių seniūnijoje neblaivus (1,77 prom.) vyras smurtavo prieš girtą (2, 42 prom.) žmoną. 

„Lietuvos ryto“ inf. Istorijos dūžiai: datos, žmonės, likimai // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 17, p. 18
Data: kovo 17 diena. Mirė. „1965 m. Papiškių kaime netoli Utenos apsuptas KGB ir milicininkų nusišovė paskutinis kovojęs lietuvių partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas.“

Kazela, Vytautas. Ko neužkloja dulkės // Utenis. – 2020, kov.,14, p. 4
Rubrikoje „Iš arti“ į klausimu atsako  Utenos rajono savivaldybės narys, Leliūnų bendruomenės pirmininkas Kęstutis Udras. „Kiek žinau, mėgstate būti gamtoje, fotografuoti negyvenamas sodybas… Taip. Bet gamtoje mėgstu būti vienas. Esu užtikęs tokių sodybų, kurių viduje auga medžiai. O juk tai kažkieno buvę gyvenimai. Dabar fotografuoju rąstines pirtis. Man labai mielos skiedromis dengtos pirtys, bet tokių per trejus metus radau tik keturias. Per visą Utenos apskritį.“

Kvainauskaitė, Monika. Molėtų rankininkai patyrė nesėkmę Garliavoje // Utenos apskrities žinios. -2020, kov. 14, p. 14
Sporto informacija apie tai, kad „garliaviškiai šį kartą buvo stipresni – rungtynes molėtiškiai pralaimėjo rezultatu 29: 27“.

Matkevičienė, Jolanta. Kazys Umbrasas ir jo literatūriniai keliai // Respublika. – 2020, kov. 14, p. 14
Publikacija apie literatūrologą Kazį Umbrasą ir jo literatūrinius kelių šiandienos sąsajas su Molėtų viešąja biblioteka. „Ne vienas molėtiškis, besidomintis krašto istorija, yra dėkingas Kaziui Umbrasui už jo apysakų rinkinį „Kairionys“, išleistą jau po rašytojo mirties, 1976 metais, kur autorius vaizdinga kalba, kone autentiškai vaizduoja Rytų Aukštaitijos kaimo gyvenimą tarpukariu. Tai – tarsi rašytinis paminklas Molėtų kraštui, padėjęs pamatą literatūrinių kelių tiesimui ir Molėtų rajono viešosios bibliotekos „Literatūrinių tiltų“ projektui.“

„Respublikos“ inf. Naujas pramoginis kanalas „2TV“// Respublika/ TV publika. – 2020, kov. 14, p.2
Išplėstinė informacija apie tai, kad LNK kanalų grupė pristato naują ženklą televizijų rinkoje – „2TV“. „LNK kanalų grupę stipriname nuosekliai. Be pagrindinio kanalo LNK, nuolat  investuojame ir auginame savo mažuosius kanalus“, – sakė UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ generalinė direktorė Zita Sarakienė.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov. 14, p. 11
Iš 24 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono dėl smurto šeimoje.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Konservatoriai patvirtino vienmandatininkus // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 14, p. 4
Žinutė, pranešanti, kad „Utenos vienmandatėje rinkimų apygardoje konservatorių kandidatu į LR Seimą bus  keliamas Edmundas Pupinis, Molėtų-Širvintų – Valentinas Stundys.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Molėtuose atšaukti renginiai // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 14, p. 4
Informacija apie tai, kad  Molėtų rajone paskelbus gripo epidemiją, Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjo įsakymu atšaukti masiniai renginiai. „Molėtų mieste iš viso atšaukta 10 renginių, seniūnijose – 67.“

„Utenos apskrities  žinių“ inf. Utenos kraštotyros muziejuje // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 14, p. 14
Anonsas. Utenos kraštotyros muziejuje – paskutinio Aukštaitijos partizano Antano Kraujelio –Siaubūno mirties metinių minėjimas. „Suraskite mano kaulus ir deramai palaidokite…“

Abromavičius, Stanislovas. Partizanų vadas Juozas Šibaila-Diedukas, Merainis // Tremtinys. –  2020, kov. 13, p. 6
Publikacija apie partizanų vadą Juozą Šibailą-Deduką, Merainį, vieną iš Vasario 16-osios Deklaracijos autorių. „1941 metų birželio 14 dieną J. Šibailos žmona Ona su trimis sūneliais (tuo metu jo nebuvo namuose) buvo ištremta į Katunskojės gyvenvietę Smolenskojės rajone, Altajaus krašte. J. Šibaila liko Lietuvoje. Vokiečių okupacijos metais toliau dirbo Balninkų mokykloje mokytoju.“

„XXI amžiaus“ inf. Kazlauskaitė yra populiariausia // XXI amžius. – 2020, kov. 13, p. 7
Informacija apie populiariausias pavardes šalyje. Molėtų rajone daugiausia žmonių, turinčių Bareikytės  pavardę.

Bražėnas, Petras. Išplaukęs toli // Metai. – 2020, Nr. 3, p. 156-157
In memoriam Romualdui Lankauskui (1932 04 03 – 2020 02 04).“Labai netikėtai man teko teisė tarti šį atsisveikinimo žodį. Dar labiau netikėta buvo žinia apie Romualdo Lankausko mirtį. Galėjau tikėtis priminimo, kad laikas aplankyti jaukius Lankauskų namus Antakalnyje. Galėjau tikėtis bent kiek tvirtesnio pažado,  kad šįmet tai jau tikrai jie atvažiuos pas mus į kaimą. Dar galėjau tikėtis rašytojo autografo ant naujos knygos, ilgoko pokalbio prie kavos puodelio, kai tau užtenka būti tik rimtai susikaupusiam, o intelektualinį pokalbio turinį lemia pats šeimininkas. Tik žinios apie mirtį tikrai nesitikėjau.“

„Lietuvos ryto“ inf. Vardai ir veidai // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 12, p. 4
 Žinutė, kur   pranešama, kad „parlamentaras Petras Čimbaras „paliko valdančiąją Socialdemokratų darbo frakciją ir dirbs Mišrioje Seimo narių grupėje.“

Žurnalo „Žmonės“ inf. Ritualas // Žmonės. – 2020, Nr. 11, p. 14
Rubrikoje „Trumpai“ žinute pranešama apie rašytojo Algimanto Čekuolio dienos ritualą – geros savijautos paslaptį: „dieną pradeda  nuo mankštos, šalto dušo ir stiprios kavos.“

Černiauskas, Algimantas. Dainava // Dainava. – 2019 (2020) Nr. 2, p. 2
Žurnalo vedamasis. „Pakartosiu tai, ką sakiau Vilniuje atsiimdamas Jono Basanavičiaus premiją. „2018 metais vieno jauno Merkinę kuriančio verslininko – Vidmanto Jakavonio paklausiau, kodėl jis su šeima grįžo iš Anglijos, kurioje sėkmingai gyveno. Jis atsakė: viena iš svarbiausių paskatų buvo ta, kad feisbuke sekiau aktyvią Merkinės muziejaus kultūrinę veiklą ir patikėjau, kad čia galima kažką sukurti . Įsiklausykime – SUKURTI…“

Gerbutavičius, Ramūnas. Kova dėl lygiavos gali baigtis pakasynomis // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 7, p. 10
Išplėstinė informacija apie tai, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba prisikasė iki dešimtmečius vykusio literatūros konkurso – Pirmosios knygos (PK) konkurso, kurio gali nebelikti dėl „diskriminacijos amžiaus pagrindu“.
„Galėtume jį pavadinti Jaunųjų rašytojų pirmosios knygos konkursu, jei kam nors palengvėtų.
Tik turėkime omenyje, kad žengiant šiuo keliu logiška ir būtina panaikinti ir senjorų dienas arba valandas vaistinėse, atšaukti Jaunojo menininko premiją, nebetaikyti viešojo transporto lengvatų moksleiviams ir pensininkams, neberengti nemokamos kavos senjorams akcijų, panaikinti Jaunųjų pianistų konkursą. Ar pasaulis nuo to taps lygesnis – didi abejonė“, – kalbėjo S. Repečka.“
Tarp Lietuvos rašytojų sąjungos rengiamą Pirmosios knygos konkursą laimėjusių ir šioje serijoje debiutavusių rašytojų ir mūsų kraštietis Marius Ivaškevičius su knyga „Kam vaikų“.

Gylys, Povilas. Lietuvos valstybingumo atstatymas: legenda ir tikrovė // Respublika. – 2020, kov. 7, p. 4
Publikacija apie istorijos kintamumą šiandienoje. „Pasakyta reiškia, kad dabartinė valstybės atkūrimo legenda yra supaprastinta. Pirma, naujausių laikų istorijos kūrėjas yra ne vienas žmogus, ne titanas, o Tauta. Tuometinių lyderių – Just. Marcinkevičiaus, R. Ozolo, V. Landsbergio, A. Brazausko, V. Petkevičiaus, A. Juozaičio ir kitų – vaidmenys yra svarbūs, bet jie – išvestiniai. Antra, Lietuvos valstybės atkūrimas nebuvo vienadienis aktas, bet gana ilgas, keletą metų trukęs ir labai komplikuotas kelių etapų procesas. Tautos valia ir sėkmingai susiklosčiusios išorės aplinkybės pagimdė istorinį stebuklą – Lietuvos valstybės grįžimą į pasaulio politinį žemėlapį.
Su Kovo 11-ąja!“

Matkevičienė, Jolanta. Sąjūdžio žmogus, Molėtų krašto metraštininkas // Respublika. – kov. 7, p. 11
Publikacija apie Algimantą Pečiukaitį, pelniusį Padėkos angelą už savanorystę, bendruomeniškumo sklaidą, Molėtų krašto garsinimą. „Kai man sako, kad gal jau užteks, sustok, pailsėk, – aš sakau, – o ką norėtumėt, kad daryčiau: sėdėčiau prie lango ir žiūrėčiau?.. Kol dar turiu sveikatos ir resursų, tol fotografuosiu, nes tai mūsų istorija“, – sakė pašnekovas.“

„TV antena“ inf.  „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ // TV antena. – 2020, Nr. 10, p. 34
Anonsas. „1972 –ieji, Kaunas. Nedidelė paauglių grupelė slapčia klausosi Liuksemburgo radijo ir svajoja. Visi jie gyvena tame pačiame name, kuriame anksčiau buvo viešbutis „Amerika“.“ 1990 m. režisuotame Raimundo Banionio filme vaidina ir kraštietis aktorius Rolandas Kazlas.

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov. 7, p. 11
 Iš 10 pranešimų – 4 iš Molėtų rajono: 3 iš Suginčių seniūnijos, kur  iš maisto prekių parduotuvės pavogta nenustatytas kiekis cigarečių ir apšvarintos dvi sodybos  bei Videniškių seniūnijoje iš garažo pavogtas kombinuotas vandens šildytuvas.

„Utenio“ inf. Utenos apskrities policija sėkmingai įgyvendino tarptautinį projektą // Utenis. – 2020, kov. 7, p. 10
Išplėstinė informacija apie sėkmingai baigtą įgyvendinti Utenos apskrities VPK  kartu su partneriais INTERREG V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Sinerginės saugumo platformos sukūrimas Rytų Latvijos ir Lietuvos pasienyje“. „Projekto trukmė – nuo 2017-05-17 iki 2020-03-16. Pagrindinis projekto partneris  – Latvijos valstybinė policija ir 7 partneriai – Utenos aps. VPK, Latvijos valstybinė pasienio valdyba, Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyba, Utenos, Molėtų rajonų, Karsavos ir Kraslavos savivaldybės.“
To  paties turinio  informacija su skirtingomis nuotraukomis publikuojam ir „Utenos apskrities žiniose“ (p. 4), ir „Utenos dienoje“ (p. 6)

Valonytė, Ligita. Gimdymą laimino vyro malda // Lietuvos rytas. – 2020, kov. 7, p. 3
Pokalbis su aktore Valda Bičkute, susilaukusia su poetu ir dramaturgu Mindaugu Valiuku pirmagimės dukters Marijos. „Taip susiklostė, kad Mindaugą užgriuvo dideli darbai, kurių nebuvo įmanoma atidėti, tad jis išėjo į darbus, o su manimi jau visą mėnesį būna mama.(…) Mindaugo mama taip pat atvažiuoja padėti. Mažoji anūkėlė apsupta močiučių meilės. O aš turiu labai rimtą ir pačią geriausią pagalbą.“

Frank, Eglė. Knygų mugė: nuo Jono Meko iki rašytojo X katino // Šiaurės atėnai. – 2020, kov. 6, p. 6
Vilniaus knygų mugės apžvalga. „Vieniems šiųmetinė Metų knygos apdovanojimų ceremonija buvo netikėta dėl laureatų, kitiems užkliuvo dėl humoristinių – kitų manymu, nevykusių – vedėjos replikų, komentuojant ir kalbinant laureatus per tiesioginę transliaciją. Galbūt vedėja , profesionali žurnalistė Živilė Kropaitė, tiesiog pakluso renginio režisierių sumanymui sustabarėjusią cereminiją paįvairinti šmaikščiais pajuokavimais, tačiau juokdario vaidmuo yra vienas rimčiausių ir atsakingiausių, tai tam tikras įdagas, kurį arba turi, arba ne., ir visada privalai prisiimti riziką būti nesuprastas, o kažkam tiesiog nejuokingas.“
Tekste minima ir Vytauto Kazielos Metų poezijos knyga „Alyvmedžiai“.

Kopelianskis, Jankelis Leiba. Prisiminimai apie Lietuvos žydų miestelius // Šiaurės atėnai. – 2020, kov. 6, p. 15
JAV žydų laikraštyje „Forverts“, 2006.X.27 , išspausdinti prisiminimai,  iš jidiš kalbos išversti Chaimo Bargmano. „Molėtai tais laikais priklausė Utenos apskričiai. Miestelis garsėjo kojinių mezgėjomis. Tai buvo linksmas miestelis. Molėtai buvo ir tebėra įsikūrę labai gražioje vietoje. Aplinkinių miestelių mergaitės atvykdavo mokytis šio amato, vėliau dirbdavo savarankiškai ir tapdavo mezgėjomis.“

Lipskis, Stasys. Nekalto plagijavimo pavyzdys. Naujos knygos // Gintaro gimtinė. -2020, Nr. 3, p. 7
Pristatoma nauja poeto ir žurnalisto Jono Laurinavičiaus knyga „Paulius Širvys ir Kaišiadorys“. „Bene įdomiausias autoriaus atradimas  – surinkti nauji faktai apie legendinio eilėraščio „Aš – beržas“ sukūrimą. Čia taip pat rasime naujų detalių apie poeto jaunystę, tų laikų jo bičiulius ir bendražygius. Naujais, vertingais bruožais poeto biografiją papildo ir autoriaus surinkti intriguojantys epizodai apie Pauliaus Širvio susitikimus su žinomu publicistu ir kunigu Nikodemu Švogžliu-Milžinu (1899-1985). Knyga gausiai iliustruota vertingomis archyvinėmis nuotraukomis, o tai irgi pakelia jos vertę.“

Jonaitytė, Sandra. Saugome ir rūpinamės tuo, ką pažįstame // Žaliasis pasaulis. – 2020, kov. 5, p. 12
Lino Jonausko knyga  „Kur ieškoti rudojo lokio“  – parengtas gidas jauniesiems gamtos tyrinėtojams. „Aplinkosaugininkas, gamtininkas ir keliautojas Linas Jonauskas įsitikinęs, kad dėl gamtos mes patys padaryti galime labai daug, o šiuo metu šalyje kilę aplinkosauginiai skandalai – ne atsitiktinumas, o didelio bendro abejingumo aplinkai pasekmė. Vienas iš būdų situaciją keisti – šviesti jauniausius šalies gyventojus, įkvėpti juos atrasti, suprasti ir rūpintis supančia aplinka. Būtent todėl jis ėmėsi rašyti unikalią knygą – šiuolaikišką gidą jauniesiems tyrinėtojams „Kur ieškoti rudojo lokio“.“

„Utenos dienos“ inf. Atšvaitus nešioti turi būti madinga, ne gėda // Utenos diena. – 2020, kov. 4 (5), p. 13
Išplėstinė informacija apie Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vykusį Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato metinį ataskaitinį susirinkimą, kuriame dalyvavo gausus būrys svečių, tarp jų ir LR Seimo narys Petras Čimbaras. „Antroji šio renginio dalis dalyvius įtraukė į diskusiją „Ar esi matomas?““

„Artumos“ inf. Kaišiadorių vyskupijoje // Artuma. – 2020, Nr. 3, p. 10
Informacija apie kunigų skyrimus ir kt. „Kunigas Povilas Stankevičius suspenduotas nuo visų kunigiškųjų pareigų vykdymo.“

Kazela, Vytautas. Užsitęsusi Užgavėnių beprotybė // Utenis. – 2020, kov. 4, p. 3
Aktualijos. „Užgavėnės baigėsi, o mes vis vaikštome su kaukėmis ir, matyt, dar ilgai vaikščiosime. Tiesa, kaukės šiuolaikinės – medicininės, viena į kitą panašios. Koronavirusas pasiekė Lietuvą. Bet panikuoti nereikia. Kasdien besikeičiančiais duomenimis, užsikrėtusių koronavirusu – 83 tūkstančiai žmonių, pasveiko – 37 tūkstančiai, mirė – 2860 žmonių. Visame pasaulyje. Daugiausia Kinijoje.“

Sakaitė, Kristina. Palūšės šventėje žvejai stinteles traukė ir ežere, ir sausumoje // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 4, p. 1,3
Reportažas iš tradicinės šventės Palūšėje „Trauk stintelę 2020!“. „Šventėje buvo galima paragauti ne tik Ignalinos, bet ir Molėtų ežerų žuvies. Mindūnų žuvienę virusi Irena Jurgelianec pasakojo, kad katile – net 7 rūšių žuvis, didžioji dalis – sugautos Baltųjų Lakajų ežere.“

Sakaitė, Kristina. Žygiai po ežerų kraštą – nuo apsemtų gyvenviečių iki meteoritų kolekcijų // Utenos apskrities žinios. – 2020, kov. 4, p. 4-6
Publikacija apie tai, ką siūlo Molėtų. Ignalinos  ir Utenos turizmo specialistai bei lankytinų objektų vadovai. „Molėtai šį turizmo sezoną žada lankytojams žvaigždėtą dangų – rajone kelionių kryptį diktuos atsinaujinęs Lietuvos etnokosmologijos muziejus. Atvėrę lankytojams pagrindines ekspozicijų sales pristatys naujas parodas, išliks ir pagrindinės ekspozicijos.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, kov. 4, p. 7
Iš 12 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono: apie neteisėtai turėtą „mažos galios revolverį ALFA 420,1 ir 16 vnt. šovinių šiam revolveriui“,  bei apie tai, kad vyras gąsdino nepilnamečius, „grasino jiems ir smurtavo, siekdamas, kad jie pakeistų savo, kaip liudytojų, parodymus.“

„Stiliaus“ inf. Į garbės pareigas palydėjo gerbėjų būrys // Stilius. – 2020, Nr. 9, p. 38-39
Fotoreportažas iš Valdovų rūmų, kur vyko Armėnijos konsulato atidarymas, o pirmuoju garbės konsulu Lietuvoje paskirtas grožio chirurgas, onkologas Karapetas Babajanas.
Šventėje dalyvavo ir politikas Valentinas Mazuronis su žmona Danute.

„Stiliaus“ inf. Tarp vestuvių ir skyrybų saugokis barsukų! // Stilius. – 2020, Nr. 9, p. 42-43
Fotoreportažas iš lietuviškos komedijos „Vestuvės, Skyrybos ir Barsukas“ pristatymo. „Premjeros vakarą susitiko kviestinės žvaigždės bei filmo kūrybinė grupė kartu su aktoriais.“ Tarp kviestinių svečių buvo ir aktoriai – Larisa Kalpokaitė ir Jonas Braškys.

Verified by MonsterInsights