2020 Gruodis

Gaidamavičius, Andrejus. Iš kurios pusės vėjas papūs – toks sausis ir bus // Ji. – 2020, Nr. 53, p. 6-7
Gamtininko komentaras. „Galime tik su didele tikimybe įtarti, kad šalčiau kaip pernai nebus, na, o siurprizų, kartu su trumpam įsiveržiančiomis arktinėmis oro masėmis, galime sulaukti visada. Žodžiu, iš kurios pusės vėjas papūs – toks sausis ir bus.“

„Kario“ inf. Savanorių Kalėdos // Karys. – 2020, Nr. 12, p. 56
Rubrikoje „Karo istorija linksmai“ – Ramūno Vaitkaus piešinys ir informacija apie 1920 metų savanorių Kalėdas. „Šių kovų baigtis kėlė dvejopus jausmus. Viena vertus, narsieji Lietuvos kariai apgynė Lietuvos valstybę nuo grėsusio sunaikinimo, parodydami nepaprastą drąsą ir pasiaukojimą Širvintose ir Giedraičiuose. Kita vertus, Lietuva prarado savo sostinę Vilnių ir niekas negalėjo žinoti, ar kada nors jis bus atgautas.“

Laužikas, Rimvydas. Žydinčia taure nešini… // Būdas. – 2020, Nr. 6, p. 92-95
Publikacija apie tauriuosius gėrimus – alų ir midų, pristatant  Daivos Vaitkevičienės knygą apie baltų gėrimus ir apeigas – „Žydinti taurė“.  „O bene iškalbingiausias alaus vartojimo LDK dokumentas yra paliktas Bresto kašteliono, literato Martyno Matuševičiaus (1714-1773), kuris apie vieną savo kelionių rašė: „Alaus nebuvo, todėl teko gerti vandenį, nuo šio gėrimo apėmė didžiulė flegma ir sveikata ėmė silpnėti…“ 

Lovčikienė, Elona. Laisvės kovotojų sapnų pasakojimai analitinės psichologijos požiūriu // Būdas.  – 2020, Nr. 6, p. 47-63
Publikacija apie partizanų sapnus analizuojant juos psichologiniu požiūriu. „Dar kelis partizanų sapnus atsiminė ir perpasakojo fotografai  Algimantas ir Mindaugas Černiauskai trečiojoje savo fotografijų knygoje, skirtoje pasipriešinimo dalyviams (Černiauskai 2018)“  
„Gyvenant arti mirties sapnas išsyk gali būti suprantamas kaip lemtingas įspėjimas, skatinantis ryžtingai veikti: Vytauto apygardos Liūto rinktinės kovotojas Antanas Kraujelis-Siaubūnas, išgirdęs žmonos sapną, iškart supranta, kad bus apsuptas ir žus, bet prieš tai spėja sunaikinti dokumentus ir pasirenka gyvas priešui nepasiduoti.“

„Tarp knygų“ inf. Karantininės Kalėdos // Tarp knygų. – 2020, Nr. 12, p. 4-5
Žinutėse ir fotografijose  – istorija, kaip pasipuošusios Lietuvos bibliotekos pasitiko metų šventes. Akvilės Stančikaitės nuotraukoje –  vienas Advento vainikų, sukurtų Jolantos Matkevičienės Molėtų viešosios bibliotekos skyriams ir erdvėms papuošti.

Jakavonis, Gediminas. Nejau mums lemta likti didžiųjų žaidimų užribyje // Respublika. – 2020, gruod. 31, p. 8-9
Apskritojo stalo diskusija apie situaciją, kuri susiklostė santykiuose tarp Briuselio ir nacionalinius interesus ginančių Europos Sąjungos valstybių (pavyzdžiui, Vengrijos ir Lenkijos). Pokalbį vedė Gediminas Jakavonis, o diskusijoje, kartu su buvusiu Seimo nariu Povilu Urbšiu, filosofu Vytautu Rubavičiumi, dalyvavo ir mūsų kraštietis, buvęs užsienio reikalų ministras ir Seimo narys – Povilas Gylys. „Taigi, galima būti Vakarų politinėse, ekonominėse bei karinėse struktūrose, tačiau neatsisakyti šaliai naudingų ekonominių santykių, Mes dažnai elgiamės šiuo požiūriu absurdiškai.“

Rutkauskas, Adomas. Patarimas – investuoti į ateities robotiką // Lietuvos rytas. – 2020,. gruod. 31, p. 13
Pokalbis su  profesoriumi Adolfu-Laimučiu Telksniu, jau 90-mečiu, bet besidarbuojančiu prie lietuvių šnekos atpažinimo, sintezavimo ir valdymo sistemos „Liepa“, kurią planuojama diegti ir į išmaniuosius telefonus , ir į robotus. „Nežinau, kad giminėje būtų buvę ilgaamžių, visi buvo normalūs. Tad tiesiog dėkoju genams, kuriuos įdėjo tėvai, o aš  jų negadinau.“

„Utenos dienos“ inf. Šventinį savaitgalį apsukta per 16 tūkst. transporto priemonių // Utenos diena. – 2020, gruod. 31, p. 1,6
Išplėstinė informacija apie pareigūnų darbą šventiniu laikotarpiu. „Gruodžio 23-27 d. neįleistų transporto priemonių Utenos apskrityje buvo – 306,“ iš jų – 29 Molėtuose.

Kazela, Vytautas. Nuomonių gali būti daug – tiesa tik viena // Utenis. – 2020, gruod. 30, p. 1-2
Publikacija apie Utenos rajono savivaldybės tarybos paskutinį metų  posėdį, kuriame buvo svarstomas Utenos ligoninės direktoriaus Daliaus Drungos prašymas skirti priedą karantino laikotarpiu. „Iš politikų pasisakymų galima spręsti, kad 500 darbuotojų ir 300 pacientų stacionare turinti ligoninė gali dirbti automatiniu režimu. Deja, taip nėra. Tiek direktorius, tiek padalinių vadovai turi kasdien priimti daugybę sprendimų, nuo kurių priklauso ne tik ligoninės darbas, bet ir mūsų visų saugumas. Sprendimas dėl  ligoninės vadovo priedo karantino metu nepriimtas. Kitaip sakant, iš rajono sveikatos įstaigų vadovų buvo pasityčiota. Nebijau prisipažinti, kad vienas iš tų šešių nenaudėlių, balsavusių už priedą ligoninės direktoriui, buvau ir aš.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė //  Utenis. – 2020, gruod. 30, p. 11-12
Iš 18 pranešimų – 3 iš Molėtų rajono apie smurto atvejus: du girtaujančioje aplinkoje ir vienas prieš nepilnametį.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Šventinėmis dienomis savo tikslo nepasiekė šimtai vairuotojų // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 30, p. 7
Informacija apie tai, kiek Utenos apskrityje nebuvo įleista ne į savo gyvenamosios vietos savivaldybę važiavusiųjų.  

 „Varpo“ inf. Lietuvos – Lenkijos  demarkacinės linijos // Varpas. – 2020, Nr. 11, p. 7
Išplėstinė informacija apie tris demarkacines linijas. „Šis grobikiškas karas vyko J. Pilsudskio įsakymu. Po Suvalkų sutarties pasirašymo, praėjus dviem dienoms gen. Želigovskis puola vėl, nuo Vilniaus jo kariauna pasiekia Giedraičius.“

„Varpo“ inf. 100 metų Giedraičių mūšiui //  Varpas. – 2020, Nr. 11, p. 7
Informacija su nuotrauka. „Iki šiol Nepriklausomybės kovotojų atminimą Giedraičiuose saugo 1932 m. atidengtas paminklas „Karžygiams, žuvusiems už Lietuvos laisvę 1920 m.“. , kurio autorius dailininkas Antanas Jaroševičius.“

„Aukštaitiško formato“ inf. Alantos akiračiai // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 31
Išplėstinė informacija naujas programas VšĮ Alantos TVM Anykščių filiale bei žinutė su nuotrauka, kad „mokiniai dalyvavo profesinio meistriškumo konkurse „Ruošk ratus žiemą 2020“.“

„Aukštaitiško formato“ inf. Gaisringiausias – Anykščių rajonas // Aukštaitiškas formatas.- 2020, Nr. 4, p. 7
Išplėstinė informacija apie Utenos apskrityje kilusius gaisrus per 2020 metų 11 mėnesių.  „Pagal gaisrų skaičių apskrityje išsiskiria Anykščių rajonas, kuriame kilo 119 gaisrų, 83 gaisrai buvo gesinti Ignalinos, 75- Utenos, 72 – Zarasų, 69- Molėtų, 44 – Visagino savivaldybėse.“

„Aukštaitiško formato‘ inf. Laikraštis „Anykšta“ – Utenos regiono politinės rinkos lyderis // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 6
Informacija apie Vyriausiosios rinkimų komisijos paskelbtus duomenis apie tai, kiek ir kokia žiniasklaidos priemonė gavo pajamų iš politinės reklamos per 2020 metų Seimo rinkimus. („Vilnis“ – 8901 EUR).

 „Aukštaitiško formato“ inf. Paminklas mūšiui // Aukštaitiškas formatas. – 2020. Nr. 4, p. 7
Žinutė su nuotrauka. „Molėtų rajone, Giedraičiuose, paminėtos 100-osios Giedraičių mūšio metinės“.

„Aukštaitiško formato“ inf. Turtingiausias kraštietis – krepšininkas // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 7
Išplėstinė informacija apie žurnale „Top“ skelbiamų turtingiausių Lietuvoje žmonių sąrašą. „Molėtiškis Raimundas Gražys turtuolių sąraše yra 240-oje vietoje. Jo turto vertė  – 21 mln. eurų. R. Gražys plastiko liejimo įmonės „Hoda“ akcininkas ir vadovas.“

„Aukštaitiško formato“ inf. Vilkų medžioklės lyderiai – molėtiškiai //  Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 6
Žinutė apie vilkų medžioklės sezoną. „Molėtų rajone nušauti 7 vilkai, Anykščių rajone krito 5, Zarasų rajone – 4, Utenos rajone – 2, Ignalinos rajone vilkų nebuvo sumedžiota.“

Matkevičienė, Jolanta. Kad ir kaip skaudėjo – išmoko gyventi // Aukštaitiškas formatas.- 2020, Nr. 4, p. 2-3
Publikacija apie gyvenimo sunkumus ir netektis patyrusius žmones, išmokusius susigyventi su skausmu. (Minimi  Molėtų krašto žmonės: Jolanta Andrukonienė, Auksuolė Nazarovienė, Stasė Vyšniauskienė, Rasita Sireikaitė-Kaladinskienė, Marytė Šlepikienė, Rimantas Ramanauskas). „Stipraus charakterio, dvasingi žmonės  tokias situacijas išgyvena lengviau ir greičiau prisitaiko prie aplinkybių, bet įveikti save nėra taip paprasta.“

Matkevičienė, Jolanta. Levutė ir jos „Drakono džiunglės“ // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 38-39
Publikacija su nuotraukomis apie Levutės Grigaitės- Meškauskienės sugalvotą ir įkurtą skulptūrų parką. „Levutės „Drakono džiunglių“ idėjai pritarė, šiek tiek pakoregavęs mistinę galeriją, buvęs jos Alantos technikumo dėstytojas, kurį Levutė mini tik geru žodžiu ir domisi jo kūryba, Antanas Pivoras.“

Šmigelskas, Vidmantas. Butų ir namų kainos baigia susilyginti // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 8-10
Publikacija apie nekilnojamojo turto pardavimus karantino laikotarpiu. „Penkis kartus už Uteną mažesniuose Molėtuose butai nėra pigesni nei regiono centre, o gal net ir brangesni. Tiesa, jų pasiūla nėra didelė. Skelbimų portaluose radome kelis 3 kambarių butus, už kuriuos prašoma 50 tūkst. eurų ir daugiau. Už 2 kambarių butą Molėtuose prašoma 40 tūkst. eurų.“

Šmigelskas, Vidmantas. Profesinės mokyklos mokiniu tapo ir profesorius // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 27-29
Pokalbis su Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktoriumi Vladu Pusvaškiu apie mokyklos ir jos filialo Anykščiuose perspektyvas. „Mūssų mokykloje mokosi ne tik Anykščių ir Molėtų , bet ir Panevėžio rajonų gyventojai. Vienas Alantoje besimokantis moksleivis yra net iš Vilkaviškio. Tėvas kažkada mūsų mokyklą baigė, tai ir sūnų į ją atsiuntė.
Šiuo metu ruošiame mokyklos įstatų papildymą; privertė nuotolinis mokymas, nes tokios formos įstatuose nebuvo. Tikimės, jog keisdami įstatus, įrašysime ir naują dalininką – Anykščių rajono savivaldybę. Mes pakvietėme savivaldybę ir, jeigu ji pageidaus, būsime atviresni mokyklos valdymo ir rajono rinkos poreikių tenkinimo procese.
95 proc. darbuotojų pritarė, kad būtų pakeistas mokyklos pavadinimas į Aukštaitijos profesinio rengimo centrą“ – teigė direktorius Vladas Pusvaškis.

Žygelienė, Dalia. Tarptautinė patirtis – profesinis ir asmeninis tobulėjimas // Aukštaitiškas formatas. – 2020, Nr. 4, p. 30
VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytojos metodininkės parengta informacija su nuotraukomis apie dvi koleges – Dalią Žygelienę ir Jolitą Michnevičienę, virėjo modulinės profesinio mokymo programos mokytojas, dalyvavusias stažuotėje Helsinkyje.

Bleimanas, Codikas. Skerdynės Utenoje // Indraja. – 2020, Nr. 4, p. 40-41
Liudininko prisiminimai.  „Mus, 300 žmonių grupę, lydėjo trys sargybiniai. Buvome atvesti į kalėjimą, kruopščiai apieškoti, ir laukėme viršininko, kaip buvo liepta. Kieme buvo ir daugiau žydų, atvestų iš Leliūnų, Molėtų, Anykščių bei kitų Utenos apskrities vietovių.“

Čekuolis, Algimantas. Rojus šaltoje žemėje // Kultūros barai. – 2020, Nr. 12, p. 20-21
Publikacija apie gerovės valstybę, pirmaujančią pasaulyje jau trečius metus – Suomiją. „Helsinkio centre paminklas Nepriklausomybei, kurią suomiai paskelbė 1917-aisiais. Iki tol jų šalis niekada nebuvo nepriklausoma. Tas paminklas – ne statula ar koks nors obeliskas, bet naujoviška biblioteka. Pasak žinovų, pasulyje nėra tokios, kuri jai prilygtų. Tas paminklas kainavo 100 milijonų eurų, bet suomiai dėl tokio išlaidumo nesigaili. Knyga jiems yra šventas dalykas. Daug knygų perka, daug ima bibliotekose  – vidutiniškai vieną per mėnesį, jeigu skaičiuosime ir labai mažus, ir labai senus.“

Kazela, Vytautas. Asmeninis asistentas – teisė gyventi oriai // Utenis. – 2020, gruod. 23, p. 9
Išplėstinė informacija apie asmeninio asistento pareigybę Skandinavijoje ir Utenoje. „Prognozuojama, kad užtikrinus ilgalaikę asmeninę pagalbą į darbus galės grįžti 50-70 proc. neįgaliųjų šeimos narių, kurie iki šiol užsiimdavo namiškio su negalia priežiūra.“

Kazela, Vytautas. Pakilęs iš devinto dugno // Utenis. – 2020, gruod. 23, p. 4
Pasakojimas apie žmogų, kurio istorija gali įkvėpti ir kitus. „Jis –alkoholikas. Nesakau, kad buvęs, nes buvusių alkoholikų nebūna. Nustojo gerti prieš 10 metų , kai niekas to iš jo nesitikėjo.“

Kazela, Vytautas. Skaitytojai neliks be knygų // Utenis. – 2020, gruod. 23, p. 4
Išplėstinė informacija apie bibliotekų darbą visuotinio sugriežtinto karantino metu. „Gerokai apribojus mūsų gyvenimą, lieka dvi pramogos, naudingos žmonių sveikatai – pasivaikščiojimas gamtoje ir skaitymas“, – sakė Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė.“

Kazlienė, Viktorija. Apie demarkacinę liniją, ėjusią Molėtų rajono pakraščiu // Indraja. – 2020, Nr. 4, p. 24-32
Publikacija apie demarkacinę liniją ir gyvenimą šalia jos. „Įdomus faktas, kad Kaišiadorių vyskupijos ribos laikui bėgant išsidėstė pagal demarkacinę liniją. Molėtų rajono Joniškio bažnyčia liko tuometinėje Lietuvos valstybės teritorijoje, o arnioniškiams, atkirstiems nuo savo parapijos, 1935 m. buvo pastatyta nauja, taip vadinamo Zakopanės stiliau, medinė koplyčia.“

Matkevičienė, Jolanta. Mokytojas, kurio vardu kraštiečiai pavadino gatvę // Respublika. – 2020, gruod. 23, p. 10
Publikacija apie Antano Kryžanausko asmenybę ir gyvenimą. „Ar daug Lietuva turi mokytojų, kurių vardais būtų pavadintos gatvės? Molėtų rajone, Skudutiškyje, yra tokia gatvė, pavadinta mokytojo Antano Kryžanausko vardu.“

Praninskas, Arvydas. Koronaviruso krizė: kaip rasti protingą balansą? // Valstiečių laikraštis. – 2020, gruod. 23, p. 4
Į klausimą atsako Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas ir ekonomistas, politikas, habilituotas ekonomikos mokslų daktaras, profesorius Povilas Gylys. „Matau, kad prezidentas labai nori dalyvauti operatyviniame situacijos valdyme, tačiau konstituciškai tai yra vyriausybės darbas. Nereikėtų, kad būtų dvi ar trys pačios sau trukdančios galvos: žmogus visada nugali slibiną, nes jis turi tik vieną galvą.“

„Respublikos“ inf. Ar žinojote?  // Respublika. – 2020, gruod. 23, p. 24
Paskutinio puslapio klausimas: kiek skiriasi atlyginimai Lietuvoje, pateikiamos lentelės apie vidutinį mėnesinį darbo užmokestį apskrityse ir savivaldybėse per 2020 metų trečiąjį ketvirtį. Molėtų rajono savivaldybėje „atlyginimas popieriuje“ – „Bruto EUR – 1 127,3;pokytis proc., palyginus su 2019 m. III ketv. – 11,9; Neto EUR – 742, 3; pokytis proc., palyginus su 2019 m. III ketv. – 13,1; vidutinis darbuotojų skaičius – 3 554.“

„Stiliaus“ inf. Metų skyrybos // Stilius. – 2020, Nr. 50, p. 36-37
Žinutės su nuotraukomis apie tai, kad „netikėtai, tačiau tyliai išsiskyrė aktoriaus Rolando Kazlo (51 m.) ir jo žmonos Sigitos keliai“ bei „apie stipriausio planetos žmogaus Žydrūno Savicko (45 m.) skyrybas su žmona Jurgita Vorobjovaite (43 m.).“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, gruod. 23, p. 11
Iš 10 pranešimų – 1 iš Molėtų rajono apie tai, kad vyras smurtavo prieš moterį Joniškio seniūnijoje, Jutonių kaime.

„Utenos dienos“ inf. Savaitgalį namuose liko ne visi: važiavo lankyti tėvų, apsipirkti // Utenos diena. – 2020, gruod. 23, p. 3
 Išplėstinė informacija apie tai, kaip Utenos apskrityje gruodžio 18-20 dienomis, stacionarūs policijos kontrolės postai ir mobilūs policijos ekipažai kontroliavo į miestus vykstančių asmenų judėjimą. „Neįleistų transporto priemonių skaičius: Utenos apskritis – 294, Anykščiai – 47, Molėtai – 33, Ignalina – 16, Utena – 147, Visaginas – 39, Zarasai – 7, Vilniaus pasienio rinktinės Tverečiaus pasienio užkarda – 5.“

Čižauskas, Karolis. „Tebūna mūsų viltis patvirtinta tavais darbais“ // Naujasis židinys. Aidai  – 2020, Nr. 8, p. 28-36
Publikacija Žygimanto Augusto 500-osiosms gimimo metinėms. „Vargšas Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas, 500-metis jubiliatas! O dar ir (kaip teko asmeniškai įsitikinti) atmenamas jis dažniausiai tik kaip Barboros Radvilaitės vyras. Net bendrai lietuvių ir lenkų išleistame proginiame pašto ženkle – Jano Mateikos drobės „Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilų dvare Vilniuje“ fragmentas.“

Grigaravičius, Algirdas. Steigiamojo Seimo išbandymas – būti be valdžios // Voruta. – 2020, Nr. 4, p. 45-46
Publikacija apie tautininkų pralaimėjimą Steigiamojo Seimo rinkimuose bei kritika partinėje spaudoje. „Po kelių dienų pasirodė partinis laikraštis „Tauta“. Kaip skelbta trečiajame numeryje, būsiąs nepartinis ir kultūros laikraštis. Redaktorius Vytautas Petrulis, Vasario 16-osios Akto signataro A. Petrulio brolis, o redakcijoje dirbo D. Blynas, I. Noreika, daktaras Vilius Gaigalaitis. Tarp dvylikos pasižadėjusių bendradarbiauti buvo ir keletas santariečių – J. Aleksa, S. Šilingas, S. Čiurlionienė.“

Kairytė-Smolianskienė, Aurelija. Saldutiškio miestelis tarp aplinkinių gyvenviečių – lyg ką tik gimęs kūdikis (IV) // Utenos diena. – 2020, gruod. 16, p. 10-12
Tęstinis pasakojimas apie Saldutiškio miestelį. „Moteris papasakojo, kad tame name kadaise lankėsi pats Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. Anot jos, pastate įrengta orkestro duobė, o tarpukariu čia koncertavo žymus dainininkas Kipras Petrauskas.“

Kazlienė, Viktorija. Apie demarkacinę liniją, ėjusią Molėtų rajono pakraščiu // Voruta. – 2020, Nr. 4, p. 22-30
Molėtų krašto muziejaus direktorės publikacija (su nuotraukomis) apie Molėtų rajono pakraščiu ėjusią demarkacinę liniją ir gyvenimą šalia jos. „Administracijos linija, atskyrusi Vilnių nuo Lietuvos, buvo vadinama demarkacine, t.y. pažymėta atitinkamais ženklais lokali juosta. Molėtų rajono teritorijoje ši linija nusistovėjo tik po Giedraičių mūšio. Didele dalimi ji sutapo su dabartine Vilniaus-Molėtų rajonų riba, nukrypo Malūnėlio kaime, ėjo Nikajos upeliuku, Arino ežero viduriu, kirto Pabradės-Joniškio kelio kilpą, vingiavo vietinės reikšmės keliuku pro Surgėnų ir Pavandenės kaimus, Pravalo ežero kraštu, kirto Švenčionių rajono ribą, vėl grįžo prie Maldžiūnų, Šakališkių, Andrulėnų kaimų, kirsdama Saločiaus ir Kantos ežeriukus.“

Kilinskas, Kęstutis. Širvintų-Giedraičių kautynių dalyvių atsiminimai // Naujasis židinys. Aidai. -2020, Nr. 8, p. 48-50
Prieštaros tarp herojinio diskurso ir subjektyvių patirčių. „Nepublikuotuose atsiminimuose atsiskleidžiantis patirčių spektras reikšmingai papildo anksčiau publikuotus pasakojimus – šie pasakojimai atrodo kur kas žmoniškesni, artimesni. Tad pagrįsta manyti, kad atsiminimų publikavimas tarpukario Lietuvoje turėjo ne vien istorijos fiksavimo ar atminties puoselėjimo tikslus, bet ir atliko tam tikrą propagandos funkciją.“

Kitkauskas, Napoleonas, Kazys. Iš atsiminimų apie Vilniaus katedrą // Voruta. – 2020, Nr. 4, p. 56
Architekto, restauratoriaus, parašiusio pirmąjį serijos „Sąjunginės reikšmės architektūros paminklai Lietuvos TSR“ leidinį – „Vilniaus  katedra“ prisiminimai. „Pasijutau pakliuvęs lyg į spąstus. Jei sutiksiu su leidyklos administracijos siūlymu , tai aš ir būsiu tas sovietinių cenzorių pagalbininkas.“

Kulakauskas, Visvaldas. Žiemos sukaustytoje provincijoje karaliauja nuolatinis karantinas // Utenos diena. – 2020, gruod. 16, p. 3
Pasakojimas apie tai, kaip antrąjį karantino laikotarpį išgyvena Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonas Jurgis Kazlauskas, aptarnaujantis dar ir Kirdeikių, Kuktiškių ir Labanoro parapijas. „Gruodžio mėnesio pradžioje kalbintas J. Kazlauskas tikino, kad šv. Mišios per Kalėdas vyks, tačiau, priešingai nei anksčiau, jis nekvies tikinčiųjų gausiai rinktis bažnyčioje. Tik nedaugelis galės joje apsilankyti. (Molėtų dekanato , kuriam priklauso Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapija, dekanas mons. Kęstutis Kazlauskas gruodžio 15-ą „Utenos dienai“ tvirtino, kad Šv. Mišios per didžiąsias metų šventes turėtų vykti.)“

Selenis, Valdas. Didysis Vilniaus seimas ir jo reikšmė po 115 metų // Voruta. – 2020, Nr. 4, p. 36-40
Lietuvos nacionalinio muziejaus vyresniojo muziejininko publikacija apie Didįjį Vilniaus Seimą ir jo reikšmę Lietuvai. „Čekų istorikas ir politikos teoretikas dr. Miroslavas Hrochas (Miroslav Hroch) teigia, kad apie masinį lietuvių tautinį judėjimą galima kalbėti tik nuo 1905 m. , nes tais metais pirmą kartą legaliai lietuvių žemėje įvyko patriotų suvažiavimas, parengė savo programą ir deklaravo lietuvių tautos egzistavimą, kuriuo daugelis lenkų politikų abejojo. Taigi, Didįjį Vilniaus seimą galima laikyti politinės lietuvių tautos iniciacijos aktu.“

Vercinkevičius, Juozas. „Rugiuose prie bedugnės“ vertėjas Povilas Gasiulis // Voruta. – 2020, Nr. 4, p. 78-79
Interviu su vertėju. „Regis, pirmas jūsų vertimas buvo D.D. Selindžerio (David Jerome Salinger) romanas „Rugiuose prie bedugnės“?
Taip. Redagavo G. Zolubienė. Bendradarbiavimas su ja man buvo gera mokykla. (Beje, dėl šito vertimo likau nebaigęs universiteto. Pašalintas dėl akademinių įsiskolinimų).“

„Ji“ inf. Be ko neįsivaizduojate žiemos švenčių? // Ji. – 2020, Nr. 49, p. 8
Į savaitės klausimą atsako aktorė Valda Bičkutė. „Pirmiausia šių švenčių prasmė yra Kristaus gimimas. Man nepakanka eglių, dovanų, maisto, filmų ir pokalbių. Labiausiai norisi PRASMĖS. O šių švenčių prasmė – su Kristumi atėjusi meilės žinia! Vilties žinia.“

Kazela, Vytautas. Evelina Kvartūnaitė ir jos ramybės oazė // Utenis. – 2020, gruod. 19, p. 9
Rubrikoje „Gimę Utenoje…“ –  Evelina Kvartūnaitė. „Studijas baigė Danijoje, o tada išvyko į Amasterdamą ir ten gyvena jau  13 metų. Šiuo metu E. Kvartūnaitė dirba projektų koordinatore informacinių technologijų kompanijoje, o laisvą laiką skiria savo įkurtos nevyriausybinės organizacijos veiklai: konsultuoja žmones edukacinių procesų srityje, ypač didelį dėmesį skirdama kalbėjimui apie ksenofobiją, lygybę, socialinę lytį ir kūrybiškumą.“

„Lietuvos ryto“ inf. Didysis žaidimas // Lietuvos rytas. – 2020, gruod. 19, p
Skelbiami „Didžiojo žaidimo“ finalo laimėtojai. Tarp 45 Eur vertės prizus laimėjusiųjų – trys Molėtų rajono savivaldybės gyventojai.

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, gruod. 19, p. 11
Iš 11 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono apie smurto atvejus girtaujant. Joniškio seniūnijoje 1871 m. g. neblaivus vyras smurtavo prieš neblaivią moterį, gim. 1960 m., o Suginčių seniūnijoje neblaivų, gim. 1970 m. vyrą, sumušė neblaivi moteris.

Černiauskas, Algimantas Rokas.  Apie subtilumą. Detonacija // Literatūra ir menas. – 2020, Nr. 22, p. 45-47
Publikacija apie šiuolaikinio meno sampratą. „Kartais atrodo, kad miesto menininkas – tai šiuolaikinis našlaitis, o Vilnius – tokių našlaičių Meka. Laisvu nuo karantino metu barai tiesiog lūžta perpildyti menininkų. Mekoje menininkų tiek, kad patys ir yra didžioji dalis auditorijos savo kūrybai pagerbti.“

Maslauskaitė-Mažylienė, Sigita. Baroko genijus Simonas Čechavičius // Literatūra ir menas. – 2020, Nr. 22, p. 43-44
Publikacija apie Krokuvos nacionaliniame muziejuje atidarytą žinomiausio XVIII a. Abiejų Tautų Respublikos tapytojo parodą „Baroko genijus. Simonas Čechavičius (1689-1775)“. „Krokuvos nacionaliniame muziejuje S. Čechavičiaus kūrinių nedaug. Kadangi menininkas daugiausia kūrė religinėmis temdomomis, tai ir palikimo pirmiausia reikia ieškoti bažnyčiose ir vienuolynuose. Iš viso kūrinius parodai skolino 45 institucijos, didžioji dalis vienuolynai ir bažnyčios. Vien iš Vilniaus į parodą nukeliavo 9 didelės drobės, nutapytos Vilniaus benediktinių, Šv. Kotrynos, vizičių Švč. Jėzaus Širdies ir jėzuitų Šv. Kazimiero bažnyčioms. S. Čechavičiaus piešinius parodai skolino Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka ir nacionalinis M.K. Čiurlionio muziejus.“

„Ji“ inf. Inga Budrienė // Ji. – 2020, Nr. 51-52, p. 40-41 ir viršelis
Verslininkė, švenčių organizatorė Inga Budrienė atsako į 12 žurnalo klausimų.
 „Ko palinkėtumėte sau ir kitiems Kalėdų proga?
Gyvent taip, kad būtų ką prisiminti. Pasak ispanų filosofo Jose  Ortegos y Gasseto, kuo labiau vengiame kam nors paskirti gyvenimą, tuo tuštesnis jis tampa. Tad negailėkime jo ir… pajusime pilnatvę.“

Poviliūnienė, Vlada. Gruodžių kaimo kapinaitės // Tremtinys. – 2020, gruod. 18, p. 6
Informacija –komentaras apie Gruodžių kaimo kapinaites, veikiančias iki šiol. „Gruodžių kaimas  Molėtų rajone, nuo Alantos nutolęs 7km, nuo Balninkų – 8 km. Rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1652 m.“

Kazela, Vytautas. Istorijos detektyvas: išnykusios Utenos miesto kapinės // Utenis. – 2020, gruod. 16, p. 6
Publikacija apie išnykusias Utenos miesto kapines. „Nepasakysiu nieko naujo teigdamas, kad visi Europos miestai pasatyti ant protėvių kaulų. Utena taip pat. Baisiausia ne žole užaugusios kapinės, o baltos dėmės mūsų atmintyje.“

Kazela, Vytautas. Kelias į pražūtį // Utenis. – 2020, gruod. 16, p. 2
Aktualijų apžvalga. „99 atvejai tikrai didelis skaičius. Šis skaičius tenka ne tik Utenos, bet ir Anykščių, Molėtų, Ignalinos, Zarasų rajonams bei Visagino miestui. Utenos ligoninės COVID -19 skyriuje yra 45 vietos. Užimta du trečdaliai. Nuo lapkričio 9 dienos veikiančiame skyriuje pasveiko 42 žmonės, 4 mirė.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 16, p. 7
 Iš 14 pranešimų – 1 iš Molėtų apie tai, kad sulaikytas neblaivus vairuotojas.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Molėtuose nusidriekė rekordinė Eglučių alėja // Utenos apskrities žinios. – 2020,  gruod. 16, p. 7
Informacija su nuotrauka apie pasipuošusius Molėtus. „Molėtų pakrantės žiemą gali būti ne mažiau spalvingesnės nei vasarą. Tradicinės erdvės nuo penktadienio čia pražydo iš naujo ryškiausiomis spalvomis – čia nusidriekė ilga Eglučių akėja.“

Vaiškūnas, Jonas. Gruodžio danguje – gausiausias meteorų srautas bei neeilinis Jupiterio ir Saturno suartėjimas // Utenis. – 2020,  gruod. 16, p. 5
Dangaus žvaigždėlapis. „Gruodžio 21 d. 12 val. 02 min. Saulė praeis per žiemos saulėgrįžos tašką ir įriedės į Ožiaragio ženklą. Tai trumpiausios dienos ir ilgiausios nakties metuose diena.“  

Ragelskienė, Ingrida. Zuminti ar nezuminti – štai klausimas // 7 meno dienos. – 2020, gruod. 11, p. 4
Publikacija apie teatro šiandieną – skaitmeninį teatrą. „Kaip techninį pavyzdį pasitelkčiau neseniai vykusį režisieriaus Oskaro Koršunovo parengtą Marius Ivaškevičiaus pjesės „Kantas“ skaitymą video konferencijos formatu. Šiuo metu kiekvienas norintis gali peržiūrėti jau įvykusio skaitymo transliacijos įrašą.“

Poviliūnienė, Vlada. Akušerė Lionė // Tremtinys. – 2020, gruod. 11, p.7
Publikacija apie akušerę Leontiją Prūsaitę-Kesiūnienę. Ji „gimė 1911 m. liepos 11 d. Molėtų r., Meilelės k., ūkininko šeimoje. Mokėsi Alantoje ir Ukmergės gimnazijoje. 1937-1939 m. lankė akušerių kursus Kaune. Dirbo „Raudonojo kryžiaus“ ligoninėje su gydytojais Bliudžiūte ir Mažyliu. Tapo gera specialiste. Dar dirbo Klaipėdoje. Ištekėjusi sugrįžo į tėviškę. Dirbo Aluntos ambulatorijoje akušere. Greit žmonės pamilo nuoširdžią, bet reiklią specialistę.“

„Tremtinio“ inf. Rasta partizano Antano Kraujelio-Siaubūno slėptuvė // Tremtinys. – 2020, gruod. 11, p. 2
Publikacija su nuotraukomis ir brėžiniu apie Pinkevičių sodyboje (Utenos r., Papiškių k.) surastą ilgiausiai prieš sovietų okupaciją ginklu kovojusio partizano A. Kraujelio-Siaubūno bunkerį-slėptuvę. „…jos sienos ne medinės, kaip įprasta, o sumūrytos iš akmenų, todėl erdvė išliko nepakitusi.“

Kairytė, Gintarė. Senelis Kalėda vasarą atšoko savo vestuves // Lietuvos rytas. -2020, gruod. 10, p.11
Publikacija su nuotraukomis apie Senelio Kalėdos – aktoriaus . choreografo ir šokėjo Petro Lisausko  džiaugsmus ir rūpesčius. „Per pavasario karantiną buvo nuobodu kur nors važinėti be tikslo, tad sugalvojome, kad važiuojame paieškoti sodybos ateičiai Kai atvykome į vasarnamį Molėtų rajone, iš karto pasijutome kaip namie“, – pasakojo Petras.

Kairytė-Smolianskienė, Aurelija. Saldutiškio miestelis tarp aplinkinių gyvenviečių – lyg ką tik gimęs kūdikis (III) // Utenos diena. – 2020, gruod. 9, p. 10-12
Tęstinė publikacija apie Saldutiškio miestelį. „Miestelio istorija neatsiejama ne tik nuo dvaro ar šalia įsikūrusio geležinkelio, bet ir nuo mokyklos istorijos, Mokyklos gyvuoja ten, kur yra vaikų. Saldutiškio miestelyje gyveno ir mokėsi nemažai iškilių asmenybių. Viena jų – neseniai savo 90-ąjį gimtadienį pasitikęs profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos narys, Kauno technologijos universiteto garbės daktaras Adolfas Laimutis Telksnys“.

Kazela, Vytautas. Laikas dalytis // Utenis. – 2020, gruod.9, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Ne Grinčas pavogė iš mūsų Kalėdas, o prekybininkai. Gal dabar pagaliau suprasime, kad ne dovanos ir net ne fejerverkai yra pagrindinis bet kokios šventės akcentas, o paprastas, šiltas buvimas kartu.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2020, gruod. 9, p.7
Iš 13 pranešimų – 2 iš Molėtų r. apie tai, kad Videniškių sen. Nosėnų k. pavogta vandens siurblys, įvairūs alkoholiniai gėrimai, o Čiulėnų sen. iš Jaurio ežero ištrauktas1973 m. gimusios moters kūnas.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Kad idėjų kelionėms niekada nepritrūktų – neatrastų piliakalnių dešimtukas // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 9, p. 1,2,3
Publikacija su nuotraukomis apie tai, kaip karantino metu praleisti laisvalaikį. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir Lietuvos turizmo informacijos centrai siūlo pasižvalgyti po gražiausius šalies piliakalnius. Tarp gražiausiųjų patenka Utenos r. Šeimyniškių piliakalnis, vedantis Radvilų pėdsakais ir Dubingių piliakalnis Molėtų r.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Rasta partizano Antano Kraujelio-Siaubūno slėptuvė // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 9, p. 1, 3
Publikacija su nuotraukomis apie tai, kad „Utenos rajono Papiškių kaime buvusioje Pinkevičių sodyboje surastas ilgiausiai prieš sovietų okupaciją ginklu kovojusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno bunkeris-slėptuvė. Iš visų žinomų partizaninių slėptuvių ši įrengta vėliausiai – 1960 m.“

 „Utenos apskrities žinių“ inf. Renovuotas daugiabučių kvartalas // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 9, p. 4
Informacija su nuotrauka  apie tai, kad  Molėtų mieste renovuotas visas Amatų gatvės daugiabučių kvartalas. „Tai pirmasis Molėtų miesto kvartalas, kuriame savivaldybė, matydama gyventojų pastangas dalyvauti modernizavimo programoje (renovuoti visi kvartalo daugiabučiai), nusprendė prisidėti prie gyvenimo kokybės gerinimo ir rekonstruoti visą kvartalo infrastuktūrą.“ Projekto vertė  – 342 043,32 Eur.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Steigiama nauja Utenos regiono plėtros taryba // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 9, p. 2
Informacija apie vykusį nuotolinį Utenos regiono plėtros tarybos posėdį. „Dar šiais metais kiekviena regiono Savivaldybės taryba deleguos po du narius į naująją Utenos regiono plėtros tarybą. Šie nariai metų pabaigoje susirinks į steigiamąjį susirinkimą. Utenos regioną sudaro Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Utenos, Zarasų ir Visagino savivaldybės. Visos savivaldybės pareiškė norą dalyvauti naujos regiono Tarybos veikloje.
Posėdyje dalyviai patvirtino, kad Tarybos tikslas – atstovauti ne atskirų savivaldybių, o bendriems viso Utenos regiono ir jo gyventojų interesams nacionaliniu mastu.“

  „Utenos dienos“ inf. Ant Molėtų policijos pastato bus įrengta saulės energijos elektrinė // Utenos diena. – 2020, gruod. 9, p. 13
Informacija apie tai, kad „Utenos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pradeda įgyvendinti projektą „Saulės energijos panaudojimas Molėtų rajono policijos komisariate“, kuriam skirtas 25 040 eurų finansavimas iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros. Bendra projekto vertė – 31 300 eurų.“
Tuo pačiu pavadinimu informacija spausdinama ir „Utenos apskrities žiniose“ (2020, gruod. 8., p. 4).

„Utenos dienos“ inf. Atnaujinta beveik pusės kilometro ilgio Molėtų gatvės atkarpa // Utenos diena. –  2020, gruod. 9, p. 2
Informacija su nuotrauka apie tai, kad Utenos miesto Molėtų gatvėje atlikti baigiamieji gatvės dalies asfaltavimo darbai. „Transporto priemonių vairuotojai Molėtų gatvėje jau gali džiaugtis geresnėmis vairavimo sąlygomis.“

„Utenos dienos“ inf. Dienos ir naktys Utenos krašte // Utenos diena. – 2020, gruod. 9, p.13
Žinutė „Ištraukė kūną“ praneša, kad Jaurio ežere (Čiulėnų s.) ištraukė moters kūną. Kitoje žinutėje „Apvogė vasarnamį“- pranešama, kad Bekupės kaime, (Giedraičių s.) vasarnamyje pavogta įvairių daiktų,
To paties puslapio informacijoje „Ažupravalio miške pareigūnai aptiko naminės degtinės fabrikėlį“  pranešama apie tai, jog Molėtų rajono policijos komisariato pareigūnams pagal  turėtą išankstinę informaciją  pavyko rasti naminės degtinės bravorėlį.
 Apie tai rašoma ir „Utenos apskrities žiniose“ (2020, gruod. 9, p. 2).

„Utenos dienos“ inf. Piešiniai kalendoriui // Utenos diena. – 2020, gruod. 9, p. 1
Žinutė apie tai, kad Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo kūrybiškumo konkursą „Stebuklinga spalvų galia“, kur dalyvavo Utenos ir Molėtų rajono gyventojai, o jų  darbai „papuoš 2021 metų kalendorių.

Dolinskas, Vydas. Pagarba istorijai // Santara. – 2020, Nr. 3, p. 10-15
Publikacija apie Lenkijos Prezidento vizito Andrzejaus Dudos  proga  Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų parengtą Žygimanto Augusto epochos radinių ekspoziciją. „1548 m., po tėvo mirties, Žygimantas Augustas tapo ir Lenkijos karaliumi, bet Vilnių mėgo labiau už Krokuvą ir čia toliau praleisdavo daug laiko, tęsė renesansinių rūmų statybas ir puošybą, suformavo uždarą kiemą ir pavertė savo Vilniaus rezidenciją tikru itališkuoju Palazzo. Čia valdovas susipažino su Barbora Radvilaite, ją vedė. Žygimantas Augustas mirė 1572 m., nesulaukęs palikuonių. Su juo baigėsi lietuviškoji Gediminaičių-Jogailaičių dinastija, bemaž 200 metų siejusi Lietuvą ir Lenkiją.“

„Santaros“ inf. …atminties ženklai… // Santara. – 2020, Nr. 3, p. 126
Žinutė su nuotrauka apie atminimo ženklą Kardinolui Vincentui Sladkevičiui Kuktiškėse.

„Santaros“ inf. Darbai ir vardai // Santara. – 2020, Nr. 3, p. 117
Informacija su nuotraukomis apie tai, kad profesoriaus Stasio Šalkauskio premija įteikta vyskupui Eugenijui Bartuliui. Vienoje nuotraukų – „Stasio Šalkauskio marti pedagogė Ritonė, širdingai serginti profesoriaus šeimos dvasinį ir fizinį palikimą“.

„Santaros“ inf. Bičiulių darbai ir dienos // Santara. – 2020, Nr.3, p. 121
Žinutė su nuotrauka apie tai, kad Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje buvo pristatyta Valentino Sventicko knyga apie Justiną Marcinkevičių „Ką žino upė“. Pristatyme dalyvavo literatūrologas Petras Bražėnas.

„Santaros“ inf. Exlibris // Santara. – 2020, Nr.3, p. 102
Žinutė su nuotrauka apie tai, kad išleista publicistės Ramunės Sakalauskaitės  knyga „Pirmoji vyriausybė- vizijos ir galimybės“.

Čepėnienė, Daiva. Šironų ūkyje galioja savitos tradicijos ir „vizos režimas“ // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 5, p. 1,3,
Publikacija apie Šironų šeimos verslą ir gyvenimą kaime. „Prieš šventes ūkyje pagamintos produkcijos pirkimų pikas išauga žymiai, mes taip pat skatiname dovanoti artimiesiems sveikatą, prie to prisideda ir ekologiniai judėjimai, kurie keičia žmonių savimonę“, – teigė ūkininkas Andrius Šironas.

Kazela, Vytautas. Atgyjanti Alių trasa ir suspindusi mažoji motokroso žvaigždutė // Utenis. – 2020, gruod.5, p.1,4
Publikacija apie motokrosą Utenoje, kalbantis su šio sporto  entuziastu – „Utenos Racing School“ komandos vadovu Nerijumi Šeduikiu. „Komandoje yra 15 sportininkų. Yra dar 30 uteniškių. Kurie turi motociklus, aprangą ir atvažiuoja pasitreniruoti į trasą.“

Kazela, Vytautas. Gimtinė- mūsų vilties žiburėlis // Utenis. – 2020, gruod.5, p. 10
Į klausimus atsako vyžuoniškis literatas, dabar gyvenantis Jungtinėje Karalystėje, Svajūnas Dačkevičius. „Gimtinėje visada lieka dalelė mano minčių ir meilės. Juk žmogus be savo Gimtinės, kaip paukštis be lizdo.“

Kazela, Vytautas. Kur prasideda ir pasibaigia meilė // Utenis. – 2020, gruod. 5, p. 2
Publikacija apie žmogaus meilę ir nemeilę gyvūnams. „Neturiu nei katės, nei šuns. Tūlas skaitytojas pasakys, kad esu beširdis ir nemyliu gyvūnų. Netiesa. Gyvūnus myliu, bet turiu ir didžiulį atsakomybės jausmą.“

Kairytė-Smolianskienė, Arelija. Saldutiškio miestelis tarp aplinkinių gyvenviečių – lyg  ką tik gimęs kūdikis // Utenos diena. – 2020, gruod. 5, p. 3,6
Publikacija apie Saldutiškio miestelio istoriją ir jo žmones. „Būdamas studentas, sužinojau, kad […] McDavidsonų giminė jau nuo XVIII a. pabaigoje figūruoja Suginčių parapijos bažnyčios kronikose“.

„Utenio“ inf. Naminės degtinės fabrikėlis rastas Molėtų rajone // Utenis. – 2020, gruod. 5,p.11
Informacija su nuotraukomis apie tai, kad Joniškio seniūnijos Ažupravalio kaimo miške rasta naminės degtinės fabrikėlis. „Miško aikštelėje pareigūnai rado aparatą naminei degtinei gaminti bei 7 litrus ką tik pagamintos naminukės.“

„XXI amžiaus“ inf. Rasta partizano Antano Kraujelio-Siaubūno slėptuvė // XXI amžius. – 2020, gruod. 4, p. 1,6
Publikacija apie Utenos rajone, Pinkevičių name 1960 metais buvus įrengtą slėptuvę partizanui Antanui Kraujeliui-Siaubūnui. „A. Kraujelio atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondui įsigijus Pinkevičių namą ir pradėjus ruošti būsimo muziejaus projektą, fondo direktoriaus  Viliaus Maslausko iniciatyva šį lapkritį Pinkevičių sodyboje buvo atlikti archeologiniai tyrimai. Juos organizavo ir koordinavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyriausiasis istorikas Dalius Žygelis, juos atliko Kultūros vertybių globos tarnybos specialistai – vadovas, archeologas Linas Kvizikevičius ir archeologė Vitalija Vėževičienė. Tyrimus finansavo krašto apsaugos ministerija.

Saja, Kazys. Lietuvos signatarai devyniasdešimtaisiais // Kultūros barai. – 2020, Nr. 11, p. 62-63
Apie Lietuvos Nepriklausomybės Akto  atkūrėjus. „Aš, priklausydamas Švietimo, mokslo ir kultūros komisijai, pasiūliau savo eiliuotą šaržą pagal Maironio „Čičinską“. Su juo ir sveikinom vienas kitą, laukdami devyniasdešimt pirmųjų.“
„…Grįžta Prunskienė įkaitus / Po kelionių didelių, / Pasitinka ją Čepaitis, / Pečeliūnas be gėlių…/ (…) Dar Jurgelis ir Genzelis / Apšega ir Kudaba, / Šnekant humoro kalba, / Anksti gulas, vėlai kelias…/ …“

„Ji“ inf. Valda Bičkutė // Ji. – 2020, Nr. 49, p. 40-41
Aktorė atsako į 12 žurnalo klausimų. „4. Dukrelė išmokė daugelio dalykų? – O taip. Tapus mama apskritai keičiasi bendravimas. Labiau imi jausti kitus žmones, juos priimti, atsiranda daugiau jautrumo. Į kiekvieną imi žiūrėti su ramia vidine šypsena.“

Baltrūnas, Valentinas. Pirmieji „Auksiniai geologo plaktukai“  – dvylikai Lietuvai nusipelniusių geologų // Geologijos akiračiai. – 2020, Nr. 3-4, p. 49-50
Išplėstinė informacija apie Geologo dienai skirtą konferenciją. „Po pertraukėlės konferencijos dalyvių dėmesys nukrypo kiek netikėta, bet malonia linkme. Buvo pranešta, kad kad savo veiklą atnaujino Antano Giedraičio geologijos fondas (toliau – Fondas), kurio siekis –  pagerbti Lietuvos geologijai ir kultūrai nusipelniusius žmones. Jo steigėjai – prof. habil.. dr. Akad. Algimantas Grigelis ir prof. habil.. dr. Juozas Paškevičius konferencijos dalyviams priminė pagrindinius žymaus geologo A. Giedraičio (1848 – 1909) biografijos faktus ir svarbiausius jo nuveiktus darbus.“

Kazela, Vytautas. Kodėl neateis Kalėdų Senelis // Utenis. – 2020, gruod. 2, p. 3
Rubrikoje „Mūsų gyvenimo spalvos“ – aktualijų apžvalga nuo politinės iki COVID -19  ir artėjančių švenčių situacijos. „Nelaukite šiais metais Kalėdų Senelio. Jis neateis. Jis bijo jaunų žmonių.“

Sakaitė, Kristina. „Hoda“ : po priverstinio poilsio pasiekė rekordinį tempą // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod. 2, p. 1,3,4
Publikacija apie Molėtų rajone veikiančią plastiko gaminių liejimo įmonę „Hoda“.
„Molėtiškiai seniai neišsitenka Lietuvos rinkoje ir sako, kad čia beveik nėra ką veikti. „Mes esame paslaugos teikėjai, turime beveik 100 užsakovų, vieni per metus užsako už milijoną ar du, kiti už 10 tūkst. eurų. Tai nėra toks ypatingai brangus gaminys, kad jį galėtume vežioti po visą pasaulį, transportuojamas kainuotų daugiau  nei gamyba, tačiau Lietuvoje darbo jėga pigesnė – kai gaminome Volkswagen Golf bagažinės šonus, vokiečiams labiau apsimokėjo detales gaminti pas mus ir atsivežti, negu gamintis vietoje. Todėl kai klausia, kada mes gyvensime kaip vokiečiai, sakau, kad kol vokiečiai kurs, o mes gaminsime, – negyvensime kaip jie. Kai mes kursime, o jie gamins, tada gal ir gyvensime“ –  teigia 27-erius metus įmonei vadovaujantis R. Gražys.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Židinys // Utenos apskrities žinios. – 2020, gruod.2, p. 1
Informacija dėl ekstremalios situacijos atšaukimo Čiulėnų, Suginčių, Mindūnų seniūnijų teritorijose, kai buvo nustatytas afrikinis kiaulių maras UAB „Takažolė“ kiaulių komplekse Toliejų kaime. „Įmonė per 40 dienų nuo židinio panaikinimo gali kreiptis naujo leidimo laikyti kiaules.“

„Utenos dienos“ inf. Albertas Semėnas, 1941-2020 // Utenos diena. – 020, gruod. 2, p. 2
In memoriam ilgamečiui UAB Utenos autobusų parko vadovui.. „1942-1951 m. jis mokėsi Autaplaštakio  (Anykščių r.) pradinėje, 1951 – 1654 m. – Balninkų (Molėtų r.) septynmetėje mokykloje, o 1958 m. baigė Ukmergės I-ąją vidurinę.“

„Lietuvos ryto“ inf. Aptikta paskutinio partizano A. Kraujelio slėptuvė // Lietuvos rytas. – 2020, gruod. 1, p. 3
Išplėstinė informacija apie tai, kad Utenos rajone „aptiktas ilgiausiai su sovietų okupacija ginklu kovojusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno bunkeris-slėptuvė.“

„Stiliaus“ inf. Į kokį personažą ar įžymybę esate panašus? // Stilius. – 2020, Nr. 46, p. 12
Į klausimą atsako ir dainininkas Alanas Chošnau. „Man buvo artimas tiek D. Gahano sceninis stilius, tiek gyvas jo dainų atlikimas „Depeche Mode“ koncertuose.“

Verified by MonsterInsights