2021 Gegužė

Jasaitienė, Austėja. Įgyvendintos profesionalių architektų idėjos // Tarp knygų. – 2021, Nr. 5, p. 32-33
Publikacija apie atnaujintas Molėtų viešosios bibliotekos erdves. „Molėtų biblioteka tapo pirmoji Lietuvoje, kurioje imti įgyvendinti socialiniais tyrimais paremti architektūriniai sprendimai. Architektūros kokybės vystymo asociacijos (AKVA) vykdyto projekto „Architektūros laboratorijos „Meninės bibliotekos transformacijos“ Molėtų viešojoje bibliotekoje pagrindu tapo sociologės, socialinių mokslų daktarės Dalios Čiupailaitės-Višnevskos atliktas tyrimas, kurio metu analizuotos darbuotojų ir lankytojų patirtys bibliotekoje, jos architektūra, santykis su žmonėmis.“

Saja, Kazys. Lietuvių epas, išskaptuotas iš medžio // Kultūros barai. – 2021, Nr. 5, p. 27-29
Publikacija apie autoriaus sutiktus tautodailininkus. „Anuomet, Čiurlionio kelio pradžioje, kalbinau ir kitus meistrus. Vienas iš jų , paklaustas, kuo jo tašomas ąžuolas primins Mikalojų Konstantiną, vietoj atsakymo atkišo  man skiedrą ir pieštuką. Skulptorius gestais parodė, kad yra kurčias.
Taip susipažinau su ypatingu Aukštaitijos tautodailininku nuo Svėdasų, poetu, fotografu, sodininku  – devynių amatų meistru Stasiu Karanausku.“

Kazela, Vytautas. Jei gerovės valstybė bus sukurta pagal sąrašą, tame sąraše mano pavardės nebus // Utenis. –  2021, geg. 29, p. 1-2
Pokalbis su uteniškiu Eimučiu Misiūnu, kuris  Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje dirbo Vidaus reikalų ministru, vėliau Krašto apsaugos viceministru. „Pasikeitus Seimo daugumai ir Vyriausybei E. Misiūnas pareiškė norą grįžti į buvusią savo darbovietę ir dirbti teisėju. Tačiau prezidentas jam, kaip ir dar dviem buvusiems ministrams Raimundui Karobliui ir Linui Linkevičiui, pasiūlė „politiškai atvėsti“.“

Kazela, Vytautas. Nepasiduodantys kaimai // Utenis. – geg. 29, p. 4-5
Pasakojimas apie Aukštaitijos kaimus ir miestelius. „…o Adomynės dvaras medinis. Kolonos – ir tai iš medžio kamienų. Buvo medinių dvarų ir Molėtų rajone, visi jie sunyko, gal tik išskyrus Čiulų dvarelį.“

Radžiūnas, Vytenis. Galiūno galvosūkis: sunkiau traukti automobilį ar jį vairuoti? // Savaitgalis. -2021, Nr. 21, p. 4-7
Pokalbis su Lietuvos ir pasaulio galiūnu Žydrūnu Savicku. „Per metus vidutiniškai nuvažiuoju 60 tūkstančių kilometrų. Vykstu į treniruotes Birštone, Vilniuje, Molėtuose, varžybas, be to, pastaraisiais metais gyvenu už miesto, sodyboje, tad iš to ir susidaro nemažai kilometrų.
Užmečiau akį į kalendorių ir pamačiau, kad varžybos suplanuotos įvairiose vietose – nuo Molėtų, kuriuose gyvenu, iki Šiurės Lietuvos, pajūrio.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg.29, p. 11
Iš 14 pranešimų – 1 iš Molėtų m. apie tai, kad iš garažo dingo benzininis pjūklas ir žoliapjovė.

„XXI amžiaus“ inf. Seime įkurta Lietuvos regionų frakcija //  XXI amžius. – 2021, geg. 28, p. 4
Žinutė apie tai, kad Seime paskelbta apie Lietuvos regionų frakcijos įkūrimą. „Frakcijos seniūnu išrinktas J. Pinskus, seniūno pavaduotoja – R. Tamašunienė. Frakcija pasiskelbė opozicine.“

„7 meno dienos“ inf. „Laisvas kinas“ kviečia žiūrėti lietuvišką kiną ir diskutuoti apie jį // 7 meno dienos. – 2021, geg. 28, p. 13
Išplėstinė informacija apie visą vasarą vyksiančius kino klubo seansus ir iki birželio 27 d. veiksiančią parodą „Laisvas kinas: 1990-2020“. „Peržiūros prasidėjo režisieriaus Šarūno Barto darbu „Trys dienos“ (1991).“

Šiugžda, Edvardas. Tik per pasaulio visumos suvokimą suprantama tautos paskirtis // XXI amžius. – 2021, geg. 28, p. 11-16
Publikacija skirta valstybininkui, kultūros filosofui, tautos pradmenų puoselėtojui Algirdui Patackui atminti. Prie publikacijos yra ir Jono Vaiškūno nuotraukos, kuriose užfiksuotas Algirdas Patackas.

„Lietuvos ryto“ inf. Virusas traukiasi // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 27, p. 3
Išplėstinė informacija apie koronavirusą Lietuvoje. „Trečiadienio rytą juodojoje zonoje buvo likusios penkios savivaldybės: Kauno miesto, Kazlų Rūdos, Švenčionių, Molėtų bei Ukmergės rajonų.“

Puteikienė, Nina. Šešiolika priglaustųjų ruonių // Žaliasis pasaulis. – 2021, geg. 27, p. 12
Publikacija apie išgelbėtus ir pasveikusius ruoniukus. „Į jūrų muziejų nusilpę jaunikliai buvo gabenami iš viso pajūrio : Būtingės, Šventosios, Palangos, Karklės, Melnragės, Nidos, Juodkrantės. Iš viso – vienuolika patinėlių ir penkios patelės.“

Dastikienė, Sandra. Bernardas Lownas ir kiti jo tautiečiai bus įamžinti Utenos apskrities miestuose ir miesteliuose // Utenis. – 2021, geg. 26, p. 4
Išplėstinė informacija apie tai, kaip bus pagerbtas žydų, gyvenusių Utenos apskrityje, atminimas. „Molėtuose jaukią ir jaukiai su aplinkiniais sugyvenančią bendruomenę primins charizmatiškas Žvejys, į mus žvelgiantis iš senos, kiek pablukusios fotografijos. Jo atvaizdas papuoš metalo plastikos inkliuzą, kuris bus pritvirtintas ant istorinio žydų pastato.“

Kazela, Vytautas. Į pirtį su vanta ir galimybių pasu // Utenis. – 2021, geg. 26, p. 3
Aktualijų apžvalga: nuo azartinių lošimų įstatymo, nedidelio kiekio narkotikų legalizavimo, nekilnojamo turto mokesčio iki galimybių paso ir regionų frakcijos. „Gera žinia vis dar „neturintiems už ką balsuoti?“ Praėjusią savaitę Seime užgimė nauja regionų frakcija. Lietuvos regionų frakciją sudarė devyni Seimo nariai: Jonas Pinskus (frakcijos seniūnas), Rita Tamašunienė, Beata Petkevič, Česlavas Olševskis, Remigijus Žemaitaitis, Zigmantas Balčytis, Petras Gražulis, Valdemaras Valkiūnas, Andrius Palionis. Frakcijos steigėjai tikisi, kad jos pagrindu susikurs Regionų partija, kuri ateinančiuose Seimo rinkimuose galės dalyvauti kaip atskiras darinys. Bėda ta, kad net trečdalį naujos frakcijos sudaro Lenkų rinkimų akcijos nariai, Kokia galėtų būti naujos partijos ideologija?“

Kazela, Vytautas. Vienintelė vieta Utenoje , kur galima pamatyti dirbantį bokštinį kraną // Utenis. – 2021, geg. 26, p. 1-2
Pokalbis su UAB „Utenos vandenys“ direktoriumi Gintaru Diržausku ir gamybos direktore dr. Giedre Vaboliene. „Dabar vykdomo projekto esmė, kad procesas vyks iki galutinio projekto- pelenų. Technologija tokia: nusausintas dumblas bus džiovinamas ir deginamas, o šiluminė energija, išsiskyrusi deginant dumblą, išdžiovins jį. Dumblui džiovinti nereikės papildomos energijos.“

Milerytė, Rasa. Bibliotekininkių kelio ištakos – knyga // Utenis. – 2021, geg. 26, p. 5
Pokalbis su Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekos bibliotekininkėmis Neringa Matkevičiene ir Regina Mikalauskiene. „Esu Tradicinė bibliotekininkė. Nežinau kodėl, gal likimas taip lėmė, kad nuolat maliausi bibliotekoje. Galbūt tada neturėjom kur daugiau nueiti, bet biblioteka buvo mūsų visų kelio galas..“ – sakė Regina.

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg. 26, p. 7
Iš 21 pranešimo – 6 iš Molėtų rajono. Apie tai, kad gaisravietėje Tijūniškio k. (Alantos sen.) ir Krūmiškių k. (Balninkų sen)  rasti vyrų kūnai, o Sabaliankos k. (Dubingių sen.)  ir Sidabrinių k. (Suginčių sen.) – moterų kūnai. Taip pat vienas pranešimas dėl 2 tūkst. eurų vagystės Čereškų k. (Balninkų sen.) kitas – dėl vengimo išlaikyti vaiką.  

Lavaste, Laima. Į teatrą sugrįžo nemari muzika // Stilius. – 2021, Nr. 20, p. 38-41
Publikacija apie Fausto Latėno gimtadienio šventę. „Gegužės 16 d. Faustui būtų sukakę 65-eri. Bet jam netinka žodis „būtų“. Jis yra čia. Teatre. „Didis Fausto tylėjimas… Džiaugiuosi, kad šioje dieviškoje tyloje mes visi jį išgirsime“, – teatro lange išrašyti Rimo Tumino žodžiai, kviečiantys į vakarą, skirtą F. Latėno atminimui ir gimtadienio šventei.“

Simutytė, Lina. Rašytojas Tadas Žvirinskis: „Visuomet rinksiuos tekantį vandenį , o ne pelkę, nors joje ir kvaksėtų itin retos varlės“ // Nemunas. – 2021, Nr. 5, p. 12-16
Pokalbis su poetu, prozininku, vertėju ir vaistininku apie 9-ąją jo knygą – dienoraštinį romaną „Manuscriptum discipuli arba Studentiška 1990-1991 metų kronika“.
„Viename interviu užsimenate, kad knygos griaučius buvote surentęs prieš gerą dešimtmetį. Dailės kritikas, rašytojas Vidas Poškus jūsų knygos recenzijoje „Apie seksą, mokslą ir atgimimą“ tai taip pat pastebi: „(…) Įtariu, kad jog dienoraštis iš tiesų parašytas ne dabar, o konkrečiu vyksmo metu – šiomis dienomis jis buvo tik pašlifuotas.“ Panašu, kad šiam romanui  sukurti siekėte tam tikros distancijos – galbūt laiko, o gal – temos atžvilgiu. Kodėl prie rankraščio sugrįžote  tik dabar? Kokios aplinkybės be pandemijos, kuri, kaip prisipažinote, suveikė tarsi starto signalas, dar inspiravo?“
„Priimu šį Vido Poškaus pastebėjimą kaip komplimentą. Vadinasi, pavyko paliesti ir suvirpinti tai, ką penkiasdešimtmečių karta mena iš savo jaunystės.“

Gerbutavičius, Ramūnas. Sėmėsi įkvėpimo ir muitinėje // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 22, p. 20
Publikacija prozininkui ir scenaristui Rimantui Šaveliui atminti. „Net ir garsiausio jo kūrinio – romano „Tadas Blinda“ – pagrindu tapo scenarijus, pagal kurį 1972 m. režisierius Balys Bratkauskas sukūrė itin populiarų 4 serijų televizijos filmą. Romanas pasirodė tik 1987 metais.”

Dumalakas, Arūnas. Konditerinio šokolado cechas – laukuose // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 22, p. 7
Publikacija apie konditerininko Justino Duchovskio sumanymą – įkurti šokolado cechą Laičių kaime. „Konditerininko specialybę turintis J. Duchovskis buvo dirbęs daugybėje šokolado dirbtuvių Lietuvoje ir užsienyje, jį yra samdęs netgi vienas Dubajaus šeichas.
Sulaukęs 55 tūkst. eurų paramos , kurią skyrė Molėtų rajono vietos veiklos grupė „Keisdamiesi keičiame“, jis ėmė statyti šokolado cecho pastatą.“

„Lietuvos ryto“ inf. Kultūros vedlys // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 22, p. 8
Žinutė apie tai, kad „gegužės 21 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaryta grupės „Baltos kandys“ (A. Jurgelionytė-Varnė, K. Kunčinaitė, M. Lebednykaitė, R. Leonavičiūtė, L. Pavilonytė-Ežerskienė, J. Vosyliūtė) paroda „Rytai Vakaruose“.

Kaziela, Vytautas. Atminties parkas // Utenis. – 2021, geg. 22, p. 4,9
Publikacija apie Andrioniškį, Mikierius ir Atminties parką. „Vieną vaizdingiausių Aukštaitijos vietų jau seniai atrado Lietuvos ir kitų šalių fotografai. Paskui juos patraukė turistai. Vaizdas kaip už milijoną. Ir šiaip jau Šventoji kilpomis kilpuoja, o Mikierių apylinkėse, kirsdama smėlingas nuogulas, praplatino savo kilpas, todėl ties Mikieriais upės vingiai yra platūs, apvalūs. Žiūrint iš viršaus atrodo, lyg žiūrėtum į salą. Kiekvienu metų laiku vaizdas kitoks – savaip žavus ir nepakartojamas.“

Mintaučkis, Valdas. Senoji geležinkelio stotis mena tragiškus trėmimus, kino teatrą ir uteniškių svajas apie elektrinius traukinius // Utenos apskrities žinios. – 2021, geg. 22, p. 6
Publikacija Utenos siaurojo geležinkelio stoties 120 metų jubiliejui paminėti. „Miestas plėtėsi siaurojo geležinkelio pagalba – siauruku atsiveždavo medžiagas ir žaliavas, iki plačiojo geležinkelio stočių siauruku išveždavo pagamintą produkciją. Reikalingus krovinius gaudavo Melioracijos statybos valdyba, Komunalinių įmonių kombinatas, Trikotažo įmonė, Molėtų miesto įmonės.“

„Utenio“ inf. Patvirtintas savivaldybės administracijos direktorius // Utenis. – 2021, geg. 22, p. 1
Išplėstinė informacija apie tai, kad Utenos rajono tarybos posėdyje paskirtas Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius Vidas Žvinys. Jis „gimė 1964 metais Vilniuje, nors, kaip pats sakė, jo šaknys kaimyniniame Molėtų rajone.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Kultūros paveldo ir sakraliniams pastatams tvarkyti skirta 15 000 eurų // Utenos apskrities žinios. – 2021, geg. 22, p. 5
Informacija apie tai, kad Molėtų rajone bus tvarkomi kultūros paveldo objektai. „Savivaldybės administracija skyrė 15 tūkst. Eur. aštuonių rajone esančių architektūrinę, kultūrinę, sakralinę reikšmę turinčių pastatų tvarkymui ir pritaikymui visuomenės ir turizmo poreikiams.“

„XXI amžiaus“ inf. Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros Vartų iki Kalvarijų // XXI amžius. – 2021, geg. 21, p.
Laikraščio priede „Katalikų pasaulis“ (Nr. 10) informacija apie  Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje atidarytą parodą. „Parodos, kuri veiks iki liepos 4 dienos, kuratorės – Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė, Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.“

Girdzijauskaitė, Audronė. Iš bloknoto (22) // Šiaurės Atėnai. – 2021, geg. 21, p. 6
Publikacija apie dėkingumą. „Va, mano prašymu labai dailiai įrėmintas ir pasportuotas Antono Čechovo portretas, kurį nuskenavau iš caro laikų leidinio, nes po Rimo Tumino „Vyšnių sodo“ norėjau atsidėkodama už patirtą retą teatro džiaugsmą ir pilnatvę jam padovanoti. Ir padovanojau kitą agzempliorių. Ant mano Čechovo rėmelio permesta prieškarinė, labai dailiai nuausta, dar Mamos naudota juosta knygai, o man ji lyg pažymi ir perjuosia mūsų Čechovą, lietuvišką, kurio pjesių gausu mūsų šimtamečio teatro repertuare!“

Milerienė, Vesta. Paminėta Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės diena // Tremtinys. – 2021, geg. 21, p. 1, 2
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginių apžvalga. „Daug gražių ir prasmingų renginių vyko visoje Lietuvoje. Renginių ciklas prasidėjo jau penktadienį Minaičiuose, Radviliškio rajone. Čia, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio memoriale, vyko gėlių padėjimo ceremonija. Vilniuje buvo pašventintas paskutinio Aukštaitijos partizano, Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriaus, kario savanorio Antano Kraujelio-Siaubūno antkapinis paminklas Antakalnio kapinėse.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Pašventintas Antano Kraujelio-Siaubūno paminklas // Utenos apskrities žinios. – 2021, geg. 19, p. 2
Išplėstinė informacija. „Lietuvos kariuomenės karininkų laidojimo kvartale palaidotiems kariams statomi unifikuoti vieno pavyzdžio – tarpukario Lietuvos kario savanorio antkapinio paminklo prototipai. Laidojimo kvartale šiuo metu palaidoti du karininkai – pirmasis atkurtos Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Raimundas Baltuška ir partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas.“

Jonušys, Laimantas. Sostinė paribyje // Naujasis židinys-Aidai. – 2021, Nr. 3, p. 47-51
Slaptieji Vilniaus klubo užrašai. Kaip atvažiuojame į Vilnių Molėtų plentu. „Tai tas atvejis, kai, per laukus priartėjus prie didmiesčio, pirmiausia įvažiuojam į mišką. Apskritai miškas ir Vilnius yra nedaloma simbiozė. Pamenu dar sovietmečiu išgirstą vieno rusų rašytojo pasakymą apie Vilnių, tai miestas, į kurį teina miškas. Molėtų plento miškas nei kviečiantis, nei atstumiantis, kažkoks per daug tvarkingas.“

Kazela, Vytautas. Emigracijoje dirbanti Vyriausybė? Kodėl gi ne // Utenis. – 2021, geg. 19, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Vargu ar premjerei populiarumo pridės socialinės apsaugos ir darbo viceministrės J. Jakštienės išvykimas į Ispaniją, iš kur ji ketina mėnesį dirbti nuotoliniu būdu. Man tai patiko. Kadangi turiu pakankamai gerą vaizduotę, neatmetu galimybės, kad birželio-rugsėjo mėnesiais galime turėti emigracijoje dirbančią Vyriausybę. O gal ir gerai? Pavyzdžiui, dirbdami Olandijoje „laisviečių“ ministrai ir viceministrai galės dar ir „žolyte“ save palepinti.“

Mičiūnienė, Giedrė. V. Sladkevičius – neeilinė asmenybė // Utenos apskrities žinios. –  2021, geg. 19, p. 5-6
Publikacija apie kardinolą Vincentą Sladkevičių. „Būdamas labai muzikalus, subūrė bažnyčios chorą, mokėjo groti vargonais (išmokė ir kun. V.V. Cukurą). Tai buvo Asmenybė, niekada neturėjusi puikybės jausmo – pats skaldydavo malkas, atlikdavo įvairius darbus.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg. 19, p. 7
Iš 17 pranešimų – 2 iš Molėtų r., vienas dėl neblaivaus ir smurtaujančio vyro, kitas dėl sodybos pastate rasto aparato stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti.

Žemulienė, Laima. Politikė slapčiomis nubraukia ir ašarą // Stilius. –  2021, Nr. 16, p. 28-31
Pokalbis su europarlamentare Vilija Blinkevičiūte. „Kol pandemija nenori paleisti pasaulio iš savo gniaužtų, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė (61 m.) dirba iš sodybos Molėtų rajone. O pirkti maisto produktų kartą per savaitę važiuoja į pačius Molėtus. Gyvenimą moteris jau seniai dalija tarp Lietuvos ir Belgijos, įprato turėti kelias namais vadinamas vietas.“

Bražėnas, Petras. Vytautas Jurgis Bubnys (1932 09 09 – 2021 04 24) // Metai. – 2021, Nr. 5-6, p. 186-188
In memoriam. „Kai atsisveikinimo minutę negali net vieno sakinio paskirti kelerių metų rašytojo darbo vaisiui – knygai, kai negali atsiduoti meninės minties tėkmei, įsijausti į personažų likimus, leistis į jų psichologijos gelmes, ilgiau pasigėrėti vaizdų plastika, gimtosios kalbos išgalėmis, esi priverstas ieškoti apibendrinimų, kurie padvelkia vėsa kaip ir žemė, atsivėrusi priimti išeinantįjį. Todėl leiskite man apsiriboti vienu vieninteliu apibendrinimu: brandžiausi Vytauto Bubnio kūrybos puslapiai yra antrosios dvidešimto amžiaus pusės lietuvių literatūros aukštumos.
O likusias minutes ar eilutes norėčiau paskirti įvykių ar įspūdžių fragmentams, kurie švysčiojo sąmonėje pastarąsias dienas, išgirdus neatšaukiamą žinią.
… šešiasdešimt devintieji ar septyniasdešimtieji metai? Vakar vienu prisėdimu perskaitęs apysaką „Arberonas“, kitą rytą nešu „neprograminį“ kūrinį savo mokiniams – Molėtų internatinės vidurinės mokyklos abiturientams – ir greitai pajuntu skaitytojų reakciją, savotišką rezonansą, kuris per keletą mėnesių nubanguos ir per visą Lietuvą…“

Stankevičius, Rimvydas. Pavasaris bus vasarą // Metai. – 2021, Nr. 5-6, p. 5-9
Literatūrinio gyvenimo aktualijų apžvalga.  „Gera buvo su poetu Alfonsu Andriuškevičiumi pakaitomis vienas kitam atmintinai deklamuoti Algimantą Mackų, užsirašinėti telefonu diktuojamus Algimanto Baltakio eilėraščius, užklupti Vytautą Stulpiną bežvejojantį, ką tik ištraukusį lydeką, Alvydą Šlepiką begrybaujantį, stovintį prie surastos, bet dar neišrautos žaliuokės, Gasparą Aleksą Veliuonoje raugiantį vyną iš paties užaugintų vynuogių, Dovilę Zelčiūtę  – „dabojančią“ nenustygstantį trimetį, Donatą Petrošių – sodininkaujantį… Humoro jausmo nestokojantis Sigitas Parulskis, paklaustas, ar vis dar tebėra su barzda, atsakė: „Tai kad net ir nežinau – dabar juk visi su tom kaukėm – nesimato man“…“

Kazela, Vytautas. Žinomiausias vestuvių muzikantas instrumentų dar neparduoda // Utenis. – 2021, geg. 15, p. 1,4
Publikacija apie muzikantą Gintarą Šuminą. „Baigęs akademiją gavo paskyrimą į Antalgės mokyklą. Pamokų buvo nebuvo daug, todėl reikėjo galvoti, kaip prie atlyginimo prisidurti. Pradėjo groti vestuvėse, ir taip iki šiol. Kiek buvo tų vestuvių, sako, niekada ir nebandęs skaičiuoti, bet tikrai daug. Besimokydamas Klaipėdoje vestuvėse dar negrojo – pradėjo Utenoje. Su daug kuo grota – ir su Adolfu Driuku, ir su daugeliu kitų. Grojo ir dviese, ir trise.“

Milerytė, Rasa. Paskirta devynioliktoji Antano Miškinio literatūrinė premija // Utenis. –  2021, geg. 15, p. 4
Išplėstinė informacija apie Antano Miškinio literatūrinės premijos konkursą. „Antano Miškinio literatūrinės premijos skyrimo komisijai vertinti buvo pateiktos trys kandidatūros: Dovilė Zelčiūtė, Tomas Taškauskas ir Audreolė Pažereckaitė-Pivorė.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg. 15, p. 11
Iš 13 pranešimų – 1 iš Molėtų r. apie tai, kad  „iš lauko pagrobti 100 vnt. šienainio rulonų. Padaryta turtinė 2 500 eurų žala.“

Abromavičius, Stanislovas. Paskutiniai partizanai broliai Purliai iš Želvos // Tremtinys. – 2021, geg. 14 d., p. 6
Publikacija partizano Alfonso Purlio-Ožio, Ožiuko  šimtmečiui. „Nuo pat partizaninio karo pradžios, tai yra 1944 m. vasaros, Želvos valsčiaus partizanai priklausė Lietuvos laisvės armijos Ukmergės 3-iajam rajonui. Šiame ir kaimyniniame  Giedraičių valsčiuje pirmasis susibūrė ir veikė savo gretose turintis apie 50 partizanų Stasio Grinevičiaus–Vanago iš Skripėtiškių kaimo, Želvos valsč., būrys.“

Červokienė, Daiva. Baigiami skaitmeninti bažnyčių archyvai ir jų radiniai // XXI amžius. – 2021, geg. 14, p.1,15
Pokalbis su Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyriaus vyriausiuoju specialistu , projekto „Elektroninės paslaugos EAIS „Skaitmeninė skaitykla“ sukūrimas“ vadovu Andriumi Zilniu.
„- Gal galite pasakyti, kokie ir kur išlikę tik seniausieji bažnyčių dokumentai?
 – Seniausia šio projekto metu suskaitmeninta knyga – Kauno arkivyskupijai priklausančios Krakių bažnyčios santuokos įrašų knyga nuo 1609 metų. Panevėžio vyskupijoje seniausios rastos knygos Vabalninko bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1622 metų,  Krekenavos bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1638 metų, Alantos bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1656 metų, Vilniaus arkivyskupijos bažnyčiose rastos knygos Švenčionių bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1640 metų, Adutiškio bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1655 metų. Kaišiadorių vyskupijoje seniausios Videniškių bažnyčios gimimo įrašų knyga nuo 1652 metų, Paparčių bažnyčios įrašų knyga nuo 1657 metų, Punios bažnyčios santuokos įrašų knyga  nuo 1658 metų.“

„Ignalinos krašto“ inf.  …ne vien apie lietuvių meilės dieną  // Ignalinos diena.- 2021, geg.14, p. 2
Redaktoriaus skirtis. „O štai deivės Mildos vardas kildinamas nuo žodžio „milti“, kurio dažniau vartojama forma yra „pamilti‘, Daugiausia žinių apie ją pateikė XIX a. istorikas romantikas Teodoras Narbutas. Jis teigė, kad šiai deivei buvo paskirtos dvi šventyklos- viena Kaune, Aleksote, kita, Vilniuje, Antakalnyje, dabartinės Šv. Petro ir Povilo bažnyčios vietoje. Rašytojas Petras Tarasenka yra užsiminęs, kad Mažeikių rajone, Sedos apylinkėse buvo Mildos slėnis su ąžuolynu ir šventu šaltiniu, kurio vandeniu žmonės gydydavosi.“

Puteikienė, Nina. Gyvūnai iš ateities // Žaliasis pasaulis. – 2021, geg. 13, p. 2
Lietuvos jūrų muziejaus Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėjos informacija apie gegužės mėnesio veiklas muziejuje. „Gegužė  Lietuvos jūrų muziejuje prasidėjo fantastiškai – laiko kapsulės , perkeliančios jos lankytojus į 2050-uosius, atvėrimu. Ši kapsulė – ekokubas jau pastatyta delfinariumo prieigose ir laukia lankytojų.“

Gražienė, Rasa. Gamta anykštėnų mokinių akimis // Žaliasis pasaulis. – 2021, geg. 13, p. 1,4
Išplėstinė informacija apie Anykščių regioninio parko direkcijos surengtą konferenciją „Mokinių gamtotyriniai darbai“. „Buvo pristatyti šeši tiriamieji darbai. Juos, padedant mokytojoms, vykdė moksleiviai iš dviejų mokyklų – Anykščių A. Vienuolio progimnazijos bei Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos.
Konferencijos atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka bei Anykščių r. savivaldybės meras, žinomas krašto gamtininkas, tyrinėtojas Sigutis Obelevičius.“
 

Kazela, Vytautas. Akmeniniai kirvukai // Utenis. – 2021, geg. 12, p. 3
Aktualijų apžvalga: nuo skaitytojo laiško redakcijai, COVID-19  situacijos ir vakcinacijos iki „Šeimos maršo“ ir narkotikų…
„O pykčio pas mus daug. Kad ir po švietimo ir ugdymo įstaigų tinklo optimizavimo sprendimų priėmimo. Trys tarybos nariai kreipėsi net į teismą, tačiau ieškinys net nebuvo priimtas. Visada ir visur turi būti civilizuota diskusija . O mes ką? Jei tik kas, lekiame ieškoti protėvių užkasto akmeninio kirvuko. Per du tūkstantmečius,  praėjusius nuo Kristaus gimimo, mes nepažengėme nė žingsnio į priekį.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg. 12, p. 7
Iš 14 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono apie tai, kad Kijėlių k. „rastas vyro (g. 1957 m.) kūnas“, o Žalvarių k. „vyras (g. 1976 m.) vairavo automobilį „Audi80“ būdamas neblaivus (nustatytas 2,69 prom. girtumas).“

Vaiškūnas, Jonas. Gegužės danguje – retas Merkurijaus pasirodymas ir metų Supermėnulis // Utenis. – 2021, geg. 12, p. 5,6
Dangaus žvaigždėlapis.  „Venera-Vakarinė antroje gegužės pusėje po Saulės laidos vakarais labai trumpam ir labai žemai pakibs palei šiaurės vakarų horizontą – žemiau ir dešiniau Merkurijaus. Norint ją pamatyti, reikės Saulei nusileidus būti tokioje vietoje, kur niekas neužstoja šiaurės vakarų krypties.“

Čepėnienė, Daiva. Per šiųmetį miškasodį atsodinta miško gerokai mažiau nei ankstesniais metais // Utenos apskrities žinios. 2021, geg. 8, p. 1,3
Publikacija apie miško sodinimo darbus. „Šiemet Valstybinių miškų urėdijos Anykščių regioninio padalinio teritorijoje, kuri apima Utenos, Anykščių ir Molėtų rajonus, atkuriant mišką užsodinta  270 hektarų, naujai įveista 40 hektarų miško. Su ankstesniais metais neprigijusių sodmenų atsodinimu iš viso šiemet minimoje teritorijoje pasodinta 950 000 sodinukų.“

„Lietuvos ryto“ inf. Vėžlio tempai // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 8, p.7
Informacija apie baisiausio kelio Lietuvoje A14 Vilnius-Utena remontą. „Dabar bus remontuojamas kelio ruožas nuo 21,5 iki 39,2 kilometro. (…) Ruožas nuo 39,2 iki 52,18 km yra geros būklės, todėl nenumatytas tvarkyti.“

Šatkuvienė, Audinga. Pavasarinės laikinių gyvūnų oralinės vakcinacijos nuo pasiutligės darbai persikelia į Molėtų aerodromą // Utenos diena. – 2021, geg. 8, p. 5
Informacija apie vakcinaciją nuo pasiutligės. „Pasibaigus orlaivių skrydžiams iš Paluknio aerodromo, nuo gegužės 17 iki birželio 15 d. vakcinacijos darbai bus tęsiami iš Molėtų aerodromo.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Nauja kolegijos partnerė – aukštųjų technologijų įmonė // Utenos apskrities žinios. – 2021, geg. 8, p. 10
Išplėstinė informacija apie Utenos kolegijos ir UAB  „Teltonika IoT Group“ užmegztą partnerystę.
„Teltonikos“ prezidentas A. Paukštys supažindino su bendrovės politika pritraukiant darbuotojus, jų darbo ir apmokėjimo sąlygomis bendrovėje. Jo teigimu, bendrovės darbuotojai gauna 3000 Eur. atlyginimą, kuris kasmet vis auga. Taip pat daug investuojama į mokymus, jaunų žmonių talentų atskleidimą, susidomėjimo technologijomis skatinimą.“

Adomaitis, Gediminas. Gegužės sukaktys // XXI amžius. – 2021, geg.7, p. 16
Barboros Radvilaitės 470-osios mirties metinės. „1551 05 08 Krokuvoje mirė Lenkijos ir Lietuvos karalienė Barbora Radvilaitė.“

Kazlauskaitė, Giedrė. Laisvas gyvenimas // Šiaurės Atėnai. – 2021, geg. 7, p. 2
Mintys po apsilankymo Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus parodose „Auksinis Lietuvos teatro, muzikos ir kino 30-metis“ ir „Laisvas kinas: 1990-2020“. „Toje pačioje parodoje transliuojamoje „Naktinio ekspreso“ (LRT, 2015.XI.12) ištraukoje Jolanta Kryževičienė klausia režisieriaus Šarūno Barto, kaip jis jaučiasi, filmuodamas artimus žmones – dukrą, mylimąją, ar nesunku dirbti su artimais žmonėmis. Atsakymo net nepajėgiu klausytis…“

Matulevičienė, Saulė. „Man gražu, kaip jie gyvena…“ // Būdas. – 2021, Nr. 2, p. 1-12
Publikacija apie fotomenininko Arūno Baltėno kūrybą, pakalbis su juo. . „Pamažu paaiškėjo, kad tai buvo gerai žinomas kunigas, Naujojo Testamento žinovas ir vertėjas Česlovas Kavaliauskas. Aš apie tą žmogų tuomet dar nieko nebuvau girdėjęs, tiesiog tada  šios srities dar nebuvo mano akiratyje. Ir štai tą naktį sužinojau, kad yra toks žmogus, o jis man kelias valandas pasakojo savo tremties ir kunigystės istoriją… Man tai buvo toks atradimas! Vertingiausia dovana gyvenime, kuri tiesiog nukrito iš dangaus ir davė man labai daug.“

„Tremtinio“ inf. Kaune visuomenei pristatyta Adolfo Ramanausko- Vanago skulptūra // Tremtinys. – 2021, geg. 7, p. 1,4
Išplėstinė informacija apie Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Kaune, pristatytą Lietuvos valstybės, kovojusios su sovietine okupacija, vadovo, 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataro, LLKS ginkluotųjų pajėgų vado, brigados generolo A. Ramanausko- Vanago skulptūrą bei nuotraukų parodą „Vanagas su Vanagėliais“. „G. Lukošaitis dėkojo Merkinės krašto muziejaus ir Varėnos krašto vadovams už palaikymą bei pagalbą kuriant skulptūrą. „Jeigu mes nesirūpinsime savo istorija,  niekas už mus nepasirūpins.“, – sakė skulptūros autorius.“
Brolių Černiauskų nuotraukoje : Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė su krašto apsaugos ministru dr. Arvydu Anušausku.

„Lietuvos ryto“ inf. Vardai ir veidai // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 6, p.3
Žinutė su nuotrauka, kad „Adas Jakubauskas turi naujos veiklos. Buvęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinis direktorius tapo Seimo nario valstiečio Roberto Šarknicko visuomeniniu patarėju.“

Puteikienė, Nina. Pieškime pingvinus // Žaliasis pasaulis. – 2021, geg.6, p. 4
Išplėstinė informacija apie Pasaulinę pingvinų dieną ir su ja susijusias veiklas. „Balandžio 25-ąją minėjome Pasaulinę pingvinų dieną. Ta proga Lietuvos jūrų muziejus skelbė piešinių konkursą ir kvietė dalyvauti tiek vaikus, tiek suaugusius – mėgėjus ar profesionalus. Kviečiama piešti pingvinus ir trumpai užrašyti jų pokalbį, darbą nufotografuoti ir atsiųsti Lietuvos jūrų muziejui Facebook žinute.“

Žurnalo „Žmonės“ inf. Aktoriui // Žmonės. – 2021, Nr. 18, p. 106
Žinutė su nuotrauka, kad aktoriui Rolandui Kazlui gegužės 11 d. sukanka 52-eji.

Kazela, Vytautas. Vilniaus ir likusios kunigaikštystės // Utenis. – 2021, geg.5, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Yra gerų pavyzdžių, kai asmenys patys prašosi į COVID-19 skyrius. Vilniuje sukoncentruoti universitetai ir kitos aukštojo mokslo įstaigos, kuriose ruošiami gydytojai ir kiti sveikatos mokslo specialistai. Todėl yra ką pasitelkti į pagalbą. O kokiais rezervais disponuoja Molėtai, Zarasai ir kitos provincijos savivaldybės? Jokiais.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, geg. 5, p. 7
Iš 28 policijos pranešimų – 5 iš Molėtų rajono. Du –  apie  Molėtuose, Vilniaus g. sulaikytus neblaivius vairuotojus, trys – apie smurtavimą artimoje aplinkoje Luokesos ir Dubingių seniūnijose.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Medžiotoją į teisiamųjų suolą atvedė iš dokumentų dingę medžioklės laimikiai // Utenos apskrities žinios. – 2 021, geg. 45, p. 4
Išplėstinė informacija apie tai, kad atlikus planinį vieno Molėtų rajono medžiotojų klubo patikrinimą buvo nustatyta dokumentų klastojimas. „Manoma, kad tokiu būdu medžioklės lapuose buvo panaikinta informacija apie 34 stirninų, 12 tauriųjų elnių, 1 briedžio, 11 suaugusių šernų ir 36 šernų jauniklių sumedžiojimą. Vilniečiui medžiotojui pateikti kaltinimai, kad neteisėtai naikindamas laukinės gyvūnijos išteklius jis laukinių gyvūnų rūšims padarė 167 tūkst. 550 eurų žalą“

„Utenos dienos“ inf. Teismo posėdis – vos po paros // Utenos diena.- 2021, geg. 5, p.13
Informacija apie tai, kad buvo įsibrauta į Molėtų vaikų savarankiško gyvenimo namus ir sugadintas svetimas turtas bei išgąstį patyrė gyventojai. „Teismo posėdis vyko po dvidešimt penkių valandų  nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo.“

„Lietuvos ryto“ inf. Su staiga mirusiu garsiu chirurgu atsisveikinta sostinės bažnyčioje // Lietuvos rytas. – 2021, geg. 4, p. 3
Informacija su nuotraukomis apie tai, kad penktadienį palaidotas žinomas chirurgas, plastinės chirurgijos pradininkas Lietuvoje, profesorius Kęstutis Vitkus, o atsisveikinimas su juo vyko sostinės Pilaitės bažnyčioje.

Verified by MonsterInsights