2021 Liepa

Valonytė, Edita. Našlius sujungė gintarinis žiedas // Savaitgalis. – 2021, Nr. 30, p. 10-13
Pokalbis su aktore ir režisiere Olita Dautartaite ir mechanikos inžinerijos mokslų daktaru Aloyzu Dobrovolskiu, prieš 9 metus sukūrusius šeimą ir vienas į kitą besikreipiančius „jūs“.
Greta interviu yra ir rašytojo, žurnalisto Algimanto Čekuolio mintys. „Taip buvo kreipiamasi mano senelių šeimoje iš motinos pusės. Mano motina buvo kilusi iš bajoraičių. Jos motinos pavardė – Daumantaitė-Vaišvilaitė. Kadangi mums su Edita šios vedybos buvo antrosios, nutarėme išlaikyti tradiciją. Įsikarščiavus lengva pasakyti:  „Eik tu š…!“ Bet niekaip nepasakysi: „Eikite jūs š…!“ Tas „jūs“ yra minkšta pagalvė galimiems konfliktams“,- yra pasakojęs A. Čekuolis.“

Kazela, Vytautas. Ukmergės dvarai. Siesikų pilyje buvo ir pagoniška šventykla // Utenis. – 2021, liep. 31, p. 4,9
Publikacija apie Siesikų pilį ir Vaitkuškio dvarą. „Daugėlų giminė buvo senos lietuvių didikų giminės ainiai. Po Jogailos krikšto jie dar ilgai išliko pagonys. Yra žinių, kad rūmuose yra buvęs vadinamasis „dievų kambarys“,  arba žynyčia. Pagoniškosios šventyklos sienos buvo tamsiai rudos . Sienose įrengtos septynios nišos. Trijose nišose stovėjo Perkūno, Patrimpo ir Pikuolio statulos, o kitose, už stiklo durelių, buvo laikomi žalčiai. Viduryje stovėjo aukuras. Šalia, antrame aukšte buvo įrengta koplyčia. Keturkampio bokšto pirmame aukšte buvo kalėjimas, kur kalėjo baudžiauninkai. Dar XIX a. Siesikų dvaras garsėjo senomis kolekcijomis.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, liep. 31, p. 11
Iš 9 pranešimų – 2 iš Molėtų rajono.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Nusikaltimai, nelaimės // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 31, p. 15
Žinutės. „Neblaivus molėtiškis įvairavo į tvenkinį“  –  Videniškių seniūnijoje , „Automobilyje rastas negyvas vyras“ – kelyje Stacijava-Skudutiškis-Kaniūkai,  „Sukčiavimas“ – Estijos pilietis apgaulės būdu išviliojo iš Molėtų r. gyvenančio vyro 260 eurų.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Renginiai apskrityje // Utenos apskrities žinios. –  2021, liep. 31, p. 10
Anonsai. „Rugpjūčio 7 d. nuo 12 val. „Pasimatymas Molėtuose““

Dastikienė, Sandra. Vyžuonose neatrastas Radvilų giminės lopšys // Utenis. – 2021, liep. 28, p. 6
Publikacija apie pirmąją archeologinę stovyklą ir aštuntąjį tarptautinį simpoziumą „Genius loci, Vyžuonos“ organizuotą Marianos Veriovkinos draugijos. „Retas esame girdėjęs, kad Biržų-Dubingių kunigaikščių atšakoje, kurios garsiausi atstovai Mikalojus Radvila Rudasis, Barbora Radvilaitė, Kristupas Radvila Perkūnas, yra ir vidurinė svarbi alokacija – Vyžuonos, kur XVI-XVII a. buvo svarbus Radvilų giminės dvaras, vadinamas Didžiadvariu.“

Kazela, Vytautas. Geri darbai daromi tyliai // Utenis. – 2021, liep. 28, p. 1-2
Publikacija apie naujai atvėrusį duris VšĮ Krizių centro „Angelų pieva“ padalinį Utenoje. „Pirmajame, suremontuotame aukšte gavome licenciją apgyvendinti ir slaugyti dvidešimt globos reikalingų senelių ir neįgaliųjų.. Antrame aukšte, kurs yra tik iš dalies suremontuotas, jau gyvena Nakvynės namų žmonės. Trečiajame keičiami langai. Ačiū mūsų draugui Laimučiui Grigaliūnui už jo gerumą, ir už jo duris ir langus“, – sakė VšĮ „Angelų pieva“ direktorius kunigas S. Kalvaitis.“

Kazela, Vytautas. Kas gali mus apsaugo? // Utenis. – 2021, liep. 28, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Kad sergamumas gali kelis kartus išaugti per kelias dienas, patvirtina ir Prancūzijos pavyzdys, kur per 24 valandas nustatyta 18 000 užsikrėtimų, nors dar vos prieš savaitę atvejų registruota mažiau nei 7000.. Šis ryškus šuolis su koronaviruso delta atmaina, pirmą kartą aptiktas Indijoje. Du mėnesius mažėjęs užsikrėtimų skaičius vėl ėmė augti.“

Kazela, Vytautas. „Šį žemės dryžį apčiulbėjo paukščiai…“// Utenis. – 2021, liep. 28, p. 5-6
Publikacija apie Vyžuonų miestelyje vykusią trijų dienų šventę. „Gražia šventės įžanga tapo Zitos Mackevičienės sudarytos knygos „Stasys Karanauskas“ pristatymas Vyžuonų bibliotekoje. Knygos pristatyme dalyvavo ir pats tautodailininkas, medžio drožėjas, tapytojas, literatas, devyniasdešimt trečiuosius metus beskaičiuojantis šviesus ir didelės sielos žmogus Stasys Karanauskas.“

Milerytė, Rasa. Aukštaitiška dvasia alsuojančiame literatūros vakare – poezija, kanklių muzika ir liaudies dainos // Utenis. – 2021, – liep. 28, p. 7
Informacija su nuotraukomis apie Utenoje vykstančius „Literatūrinius ketvirtadienius“ „Į septintąjį literatūrinių vakarų ciklą uteniškius kvietė puikiai pažįstamas neseniai naują knygą knygą „Sapnų slidininkas“ išleidęs poetas Vytautas Kaziela.“

Mintaučkis, Valdas. Šaulių kuopos gimtadienis – tradicijos kuriamos šiandien // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 28, p. 6
Publikacija apie plk. Per. Saladžiaus devintosios šaulių rinktinės 909-osios „Žalčio“ kuopos tradiciją – ant Šventosios kranto surengti neformalų kuopos įkūrimo paminėjimą  stovyklaujant. „Antrą dieną laukė nemažai ištvermės reikalaujantis etapas  – žygis baidarėmis, kuopai padovanotas šaulio „Šventupio baidarės“ savininko Rimanto Žvirblio, kuris, veždamas į Užpalius, spėjo papasakoti apie Kristupo  Radvilo- Perkūno bei Biržų ir Dubingių kunigaikščio Kristupo Radvilos (1575-1640) perlaidojimą iš Vyžuonų bažnyčios į Kėdainius, apie tai, kaip 1600 m. Vitebsko vaivadaitis Stanislovas Kiška atėmė iš katalikų Vyžuonų bažnyčią ir perdavė ją reformatams, ir kaip pagal 1627 m. rugpjūčio 30 d. Radvilų sutartį su Vilniaus vyskupu bažnyčia buvo grąžinta katalikams, apie nesenus kasinėjimus, bandant nustatyti Radvilų pilies vietą.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Autentiški senosios Lietuvos virtuvės desertų receptai // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 28, p. 7
Publikacija su autentiškais receptais. „Vilniaus universiteto profesorius ir kulinarinio paveldo tyrinėtojas Rimvydas Laužikas kviečia atsigręžti į Lietuvos gastronomijos istoriją bei drauge pasidairyti tarp senovės lietuvių labiausiai pamėgtų saldumynų , o galiausiai vieną iš autentiškų skanėstų ir patiems pasigaminti.“

Kazela, Vytautas. Stiprybės vanduo// Utenis. – 2021, liep. 24, p. 4,9
Publikacija apie Griežionių kaimą ir gatvinius kaimus. „O aš pats geriausiai atsimenu Aidiečių kaimą Molėtų rajone. Ten gyveno mano giminės, ir aš ten dažnai lankydavausi prieš daugiau nei 50 metų. Atsimenu greičiausiai iš lazdynų pintas tvoras. Po vienu stogu ten buvo ir gyvenamasis namas, ir ūkiniai pastatai.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, liep. 24, p. 11
Iš 9 pranešimų – 2 iš Molėtų r. apie tai, kad Molėtuose vyras smurtavo prieš moterį, o Dubingiuose neblaivus vyras vairavo automobilį.

Šlepikas, Alvydas. „Litmenis“ kaip epocha // Literatūra ir menas. – 2021, Nr. 14, p. 15-16
Buvusių redaktorių (liepos 21 d. leidiniui „Literatūra ir menas“ sukako 75 metai) mintys. „„Vikipedija“ sako, kad vadovavau „Literatūrai ir menui“ nuo 1995 iki 1998 metų. Man pačiam atrodo, jog tai truko ilgiau – gal todėl, kad šiame leidinyje iki to ir po to dirbau taip pat ir skyrių  redaktoriumi, tad, akivaizdu, šis darbas užėmė nemažą mano gyvenimo dalį. Prisiminimai susipina, blunka, tolsta, įvykiai, buvę vienais metais, realybėje pasirodo buvę visai kitais, tad atmintis gali ir apgauti. Neapsigausiu tik sakydamas, kad man redaktoriaujant svarbiausia problema buvo patalpos ir finansavimas.“

Arlauskienė, Aurelija. Reformatų sode iškils didingas paminklas // Mokslo Lietuva. – 2021, liep. 21, p. 9
Išplėstinė informacija apie Reformatų sodo atidarymą. „Čia, kur dabar įrengta apskrita laiptuota paminklo papėdė su juodo šlifuoto granito fontanėliu viduryje, netrukus iškils paminklas Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams – dešimčiai žymiausių XVI a. asmenybių: Mikalojui Radvilai Juodajam – Nepriklausomos Lietuvos valstybės gynėjui, socialinės ir kultūrinės pažangos skatintojui, Mikalojui Radvilai Rudajam – Vilniaus vaivadai, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleriui ir didžiajam etmonui, (…)“

Narušis, Simas. Gyvenimas „taip  tyčia“ // Pašvaistė. – 2021, Nr. 4, p. 4-10
Buvusio Molėtų gimnazisto, Jaunųjų filologų konkurso laureato Simo Narušio pokalbis su Teatro studijos Remarka vadove Jolanta Žalaliene.
„Kokia buvo jūsų vaikystės svajonė?
Vaikystėje apie teatrą net nesvajojau. Aš, kaip ir visi kiti vaikai, žaidžiau smėlio dėžėje ir buvo „taip tyčia“ daug kas. Tiesiog bet kas, juk vaikystėje gali būti bet kas. Pasakai „būkime taip tyčia“, tai ir būni taip tyčia. Man tai labai patikdavo, būti kažkuo, kuo nesu. Apie teatrą nesvajojau, nes nebuvau tada dar mačiusi jokio spektaklio. Bet pati didžiausia svajonė buvo, nors ir sovietiniu laiku gyvenau, būti astronaute. Kažkokia prasme kosmonaute ir tapau…“

„Ignalinos diena“ inf. Iškilmingame tarybos posėdyje – ypatingos akimirkos // Ignalinos diena. -2021, liep. 23, p. 6-7
Išplėstinė informacija apie tai, kad Paliesiaus dvare vyko iškilmingas Ignalinos rajono savivaldybės tarybos posėdis, skirtas 155-osioms miesto metinėms. „Šventėje dalyvavo ir Ignaliną sveikino svečiai ir ilgamečiai partneriai iš Lenkijos  Serocko miesto savivaldybės, Europos parlamento nario Bronio Ropės padėjėjas Henrikas Šiaudinis, Seimo narys Gintautas Kindurys, kaimyninių Zarasų, Švenčionių, Visagino, Molėtų savivaldybių merai, kraštiečiai, policijos vadovai.“

„Ignalinos dienos“ inf. Projektavimo naujienos // Ignalinos diena. – 2021, liep. 23, p. 6
Informacija apie tai, kad „Palūšėje, šalia bažnyčios ir Miko Petrausko gatvės, bus projektuojama automobilių stovėjimo aikštelė, taip pat rengiamas pagalbinio pėsčiųjų tako statybos projektas.
300 m ilgio, 1.50 m pločio takas bus įrengtas šalia valstybinės reikšmės kelio Nr. 114 Molėtai-Kaltanėnai-Ignalina.“

Čepėnienė, Daiva. Šilauogių augintojas R. Miltenis: „Su šilauogėmis daug sunkiau nei su moterimi“ // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 21, p. 1,3
Publikacija apie Dalios ir Roberto Miltenių šilauogių ūkį. „Anksčiau šeima gyveno Molėtuose, po truputį veisiamas šilauogynas buvo kaime, bet per dvi vietas šeimai gyventi tapo sudėtinga. Todėl nusprendė persikelti gyventi šalia kuriamo šilauogių ūkio. Sutuoktiniai dar net nebuvo ragavę šių uogų, tačiau Dalia užsikrėtė idėja įveisti šilauogyną kartą pažiūrėjusi televizijos laidą „Svajonių sodai.““

Kazela, Vytautas. Kultūriniai ir vertybiniai karai // Utenis. – 2021, liep. 21, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Vienas mano pažįstamas netgi aštriai papriekaištavo: „Man atrodo, kad jei Lietuvoje nebūtų Landsbergio, gėjų ir pabėgėlių, tada Lietuvoje būtų viskas puiku.“
Landsbergis, gėjai ir pabėgėliai nėra Lietuvos bėda. Apie kitokius žmones aš jau kalbėjau. Dabar apie pabėgėlius. Pabėgėliai – nelaimingi žmonės, dėl vienokių ar kitokių priežasčių bėgantys iš savo tėvynės, kur ta pati kalba, ta pati kultūra. Bėgantys į nežinią. Ar ne taip buvo su mūsų vaikais, kai jie, Lietuvai dar nesant  Europos Sąjungos nare, nelegaliai važiavo uždarbiauti į Jungtinę Karalystę?“

Kazela, Vytautas. Utenos jaunieji muzikantai skynė laurus respublikiniame „Tramtatulio“ rate // Utenis. – 2021, liep. 21, p. 5
Publikacija apie devintą kartą Lietuvoje vykusį vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų  – konkursą „Tramtatulis“, šįkart vykusį virtualioje erdvėje.  „Gegužės mėnesį vykusiuose nuotoliniuose regioniniuose ratuose dalyvavo 324 atlikėjai. Šiaurės ir Vidurio Aukštaitijos ratą organizavo Aukštaičių kultūros draugija (koordinatorė Lina Vilienė), Rytų ir Vidurio Aukštaitijos – Molėtų rajono kultūros centras (koordinatorė Rita Pelakausienė)…“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Danielius Ažubalis: „Nuo klientų priklausys, ar aš būsiu reikalingas“ // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 21, p. 1,3
Laikraščio priede „Šeimai ir namams“ – publikacija apie Danieliaus Ažubalio įkurtą fotostudiją Molėtuose. „Danielius dėkingas savo vaikams, kurie visada padeda greičiau susipažinti su naujomis ir reikalingomis paslaugomis: „Jaunatviškas požiūris visai kitoks, reikia į tai atsižvelgti“, – priduria fotostudijos  įkūrėjas.“

„Utenos apskrities žinių“ inf. Darbas // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 21, p. 1
Informacija apie būsimą darbą „Teltonikos technologijų centre“ Molėtuose. „Kiekvienam prisijungusiam prie „Teltonikos“ komandos Molėtuose yra suteikiama pagalba bei organizuojami mokymai, kurie tęsiasi nuo kelto mėnesių iki metų, priklausomai nuo darbų pozicijos.“

„XXI amžiaus“ inf. Lietuvoje vis labiau įsigali krikščionofobija: krikščionys buriasi į profsąjungą, kad gintų sąžinės ir įsitikinimų laisvę // XXI amžius. – 2021, liep. 16, p.1
Išplėstinė informacija apie tai, kad „liepos 2 dieną įvyko steigiamasis Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinės sąjungos susirinkimas, kuriame buvo patvirtinta steigimo deklaracija, įstatai, išrinkta taryba ir pirmininkas. (…) Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinės sąjungos dvasiniu vadovu tapo kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ Kun. Algirdas Toliatas tapo profesinės sąjungos  dvasiniu palydėtoju.“

„Stiliaus“ inf. Aktorė Valda Bičkutė // Stilius. – 2021, nr. 27, p. 34-35
Žaibo interviu.  „Mėgstamiausias posakis: „Motinos Teresės žodžiai: „Atminkite, visada viskas tarp jūsų ir Dievo. Niekada tarp jūsų ir aplinkinių.““

Kaziela, Vytautas. Poetiški pasivažinėjimai po Lietuvą // Utenis. – 2021, liep. 17, p. 4,10
Tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“, vykusio 57-ą kartą,  apžvalga. „Šiais metais teko dalyvauti „Poezijos pavasario“ renginiuose Lazdijų rajone (Veisiejuose, Lazdijuose ir Teizuose), Kauno rajone (Vilkijoje), Utenos rajone (Juknėnuose ir Utenoje), taip pat Joniškio rajone (Žagarėje ir Joniškyje).“

Sakaitė, Kristina. Jonas Vaiškūnas: „Mokslininkai, kurie tyrinėja dangaus kūnus, nieko nesupranta apie dangaus ženklus“ // Utenos apskrities žinios.- 2021, liep. 17, p. 5,6
Publikacija apie žodinę kelionę po dangų su etnoastronomu Jonu Vaiškūnu. „Pinigai irgi tampa laiko matu, nes kai sąskaitoje turi pinigų, tampa nebesvarbu metų laikai, kosminis ritmas, žiemos pradžia ir pan.
Pinigai mus sugadina ne tai kad morališka, jie nukerpa ryšį su metų laikais, kai reikėjo sėti, pjauti, medžioti, linus brukti ir kai negalėjai pasakyti, kad dabar nenoriu dirbti, – šis dienas grįžta pašnekovas.“

Kazela, Vytautas. Pabėgėliai // Utenis. – 2021, liep. 14, p. 3
Aktualijų apžvalga. „Prie 360 pasieniečių, dirbančių Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, šiomis dienomis prisijungė 260 karių. Daug tai ar mažai? Žinant, kad tarpvalstybinė siena tarp Baltarusijos ir Lietuvos yra 679 km ilgio, matome, kad vienas pasienietis arba karys saugo beveik 1 kilometrą sienos. Jokios fizinės užtvaros ir jokios tvoros neatstos gyvos sienos apsaugos. Ką dabar veikia tie brangiai kainuojantys padaliniai, skirti riaušėms malšinti? Ką veikia kitos tarnybos?
A. Lukašenka pažadėjo užtvindyti Lietuvą ne tik migrantais, bet ir narkotikais ar net branduolinėmis atliekomis. Nebūčiau užtikrintas, kad vykdoma tik pirmoji pažado dalis.“

„Utenio“ inf. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato įvykių suvestinė // Utenis. – 2021, liep.14, p. 7
Iš 10 pranešimų – 2 iš Molėtų r. apie tai, kad Giedraičių sen. nepažįstamas vyras sukėlė fizinį skausmą ir sulaužė akinius kitam vyrui bei Inturkės sen. neblaivus (3,63 prom.) vyras vairavo „Opel Astra“ automobilį.

„Utenos apskrities žinių“ inf. Ščiūrio ragas – naujas pažintinis takas šalia Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų // Utenos apskrities žinios. – 2021, liep. 14, p. 5
Publikacija apie naująjį pažintinį taką Molėtų rajone. „Nors takas dar nėra oficialiai atidarytas, tačiau jau traukia lankytojus. 8 km maršrute laukia ramus pasivaikščiojimas mėgaujantis nuostabiais vaizdais. Vietomis Ščiūrio ragas susiaurėja tiek, kad matyti Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų vandenys, susitinkantys pusiasalio gale. Tikru gamtos brangakmeniu galima vadinti ir čia esantį nepaprasto grožio pusiasalį pusiasalyje – Cibaragį. Taip pat išskirtinumo Ščiūrio ragui suteikia ir pusiasalio pradžioje augantis gamtos paveldo objektas – dvikamienė pušis.“

Vaiškūnas, Jonas. Liepos danguje – Vakarinės ir Marso suartėjimas, sidabriškieji debesys ir ryškėjantis Paukščių Takas // Utenis. –  2021, liep. 14, p. 5,7
Dangaus žvaigždėlapis. „Geriau sutemus tarp Jukštandžio ir Didžiųjų Grįžulo Ratų galima įžiūrėti ir Slibino žvaigždyno žvaigždžių apraizgytus neišraiškingus Mažuosius Grįžulo Ratus, kurių ienos gale spindi Šiaurinė.“

„Ignalinos dienos“ inf. Rezultatai // Ignalinos diena. – 2021, liep. 10, p. 1
Žinutė apie tai, kad „liepos 6-11 dienomis Ignalinos kyokushin karatė klubo YOKO (vadovas Ričardas Trimonis) auklėtiniai dalyvavo kyokushin karate stovykloje Molėtuose, kur vyko diržų gynimo varžybos.“

Jasaitienė, Austėja. Rašytojų kūrybinės atostogos Molėtų krašte // Utenis. – 2021, liep. 10,p. 10-11
Publikacija apie Molėtų viešosios bibliotekos vykdomą projektą  „Parašyta Molėtų krašte“. „Pirmoji šių metų rezidentė Rugilė Audenienė, romano „Vojago“ autorė, į Molėtų viešąją biblioteką atvažiuoja kurti jau antrus metus ir kartais yra pavadinama Molėtų rašytojų rezidencijų programos ambasadore. Praėjusiais metais užsimezgusi šilta draugystė, susikalbėjimas, partnerystė tęsiasi ir toliau . Kaip juokauja Molėtų viešosios bibliotekos darbuotojai, rezidencijų dalyviai, nori to ar nenori, visam laikui tampa truputį molėtiškiais.“

Kazela, Vytautas. Paprasta matematika, arba tam tikri pamąstymai po Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdžio // Utenis. – 2021, liep. 10, p. 2
Nuomonė. „Prieš rašydamas apie birželio 29 dienos Tarybos posėdį paskaičiau vieno opozicijos lyderio pamąstymus šia tema. Ir lig šiol neapleidžia mintis, kad, jei Tarybos sprendimas prastas ar nepopuliarus, jį priima Savivaldybės tarybos dauguma, o jei sprendimas geras ir populiarus, jį priima Savivaldybės tarybos mažuma, kitaip sakant – opozicija.“

Kazela, Vytautas. Ukmergės dvarų žiedas: Lietuva ar Karaliaučiaus sritis? // Utenis. – 2021, liep. 10, p.9
Publikacija apie Lyduokių dvarą. „Važiuojant nuo Ukmergės iki Lyduokių – tik 17 kilometrų. Tačiau nei kur, nei kokia kryptimi važiuoti, nežinau, todėl pasikliauju navigacija. O ji išveda į autostradą Vilnius- Panevėžys. Į autostradą įvažiavus nuo Molėtų plento ir važiuojant Panevėžio link svarbu nepražiopsoti kelio į Lyduokius, nes jis labai nepastebimas.“

Kazela, Vytautas. Alvydas Malinauskas: mes turime pagerbti visus žuvusius už Lietuvos laisvę // Utenis. – 2021, liep. 3, p. 1,10
Publikacija apie Alvydo Malinausko kraštotyrinį darbą – Vyžuonų ir Leliūnų valsčiaus savanorius. „Leliūnų valsčius įkurtas tik 1919 metais. Todėl ir atsiranda įvairių neaiškumų. Pavyzdžiui, iš Aknystėlių kaimo kilę keturi savanoriai. Stodami į savanorius trys užsirašo kaip Leliūnų valsčiaus, o vienas kaip Debeikių. Taip jis priskiriamas Debeikiams, nors jo namai priklausė Leliūnų parapijai ir Leliūnų valsčiui.“

Kazela, Vytautas. Dauguma renovuodami namus net nežino apie valstybės paramą // Utenis. – 2021, liep. 3, p. 1-2
Išplėstinė informacija apie tai, ką reikia žinoti renovuojant, parduodant ar perkant namus ir pokalbis su specialistu Utenos apskrityje  – Gyčiu Malaiška. „Valstybė kasmet teikia paramą šiltinimui. Galima gauti net iki 14 tūkstančių  eurų. Sertifikatas yra pirminis dokumentas gaunant  valstybės paramą. Man kažkokios reklamos nereikia . Jauni žmonės pamato ant sertifikato mano pavardę, pasiguglina ir susiranda. Džiugina, kad jauni žmonės nusipirkę būstą tvarkosi, šiltina, gražina. Ir svarbiausia – lieka Lietuvoje.“

Averkienė, Rūta. Krašto muziejuje pristatyta skulptūra „A. Ramanauskas-Vanagas su vanagėliu“ // XXI amžius. – 2021, liep.2, p. 1
Laikraščio priede „Prie Nemuno“  publikacija apie Merkinėje vykusį renginį, kuriame buvo pristatyta visuomenei skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „A. Ramanauskas-Vanagas su vanagėliu“. „Prasmingai Gedulo ir vilties dienai skirtą renginį organizavęs Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas perskaitė Adolfo Ramanausko-Vanago dukters Auksutės Skokauskienės laišką, kuriame ji išreiškė džiaugsmą, kad jos tėveliui sukurta skulptūra stovės Merkinėje.“

„Kataliko“ inf. Palaimintojo Teofiliaus Matulionio šventė Kaišiadoryse // XXI amžius. – 2021, liep.2, p. 2
Publikacija apie tai, kaip birželio 13-14 dienomis Kaišiadorių Katedroje buvo švenčiamos Palaimintojo Teofiliaus Matulionio, vyskupo ir kankinio, liturginis kasmetis minėjimas. „Šv. Mišiose buvo nešamos Eucharistijos atnašos ir votai – padėkos ženklai Dievui už patirtas malones per pal. Teofiliaus užtarimą: Kaišiadorių vyskupijos Gyvojo rožinio draugija dėkojo Dievui už visas malones, Paparčių Betliejaus seserys dėkojo už Viešpaties globą ir patirtas malones pandemijos metu: Kaišiadorių parapijiečių šeima dėkojo už sugrąžintą sveikatą, užtariant pal. Teofiliui.“

Andrukaitienė, Irena. „Tai buvo ne tremtis, o Dievo palaima“ // Tarp knygų. – 2021, Nr. 6, p. 24-27
Publikacija apie kardinolą Vincentą Sladkevičių. „1957-ųjų pabaiga kunigui, garbės kanauninkui V. Sladkevičiui atneša lemtingų pokyčių – per Šv. Kalėdas vyskupas Teofilius Matulionis jį konsekruoja vyskupu. Apie tai informuotas Religinių kultų reikalų tarybos įgaliotinis Justas Rugienis įsiunta, uždraudžia V. Sladkevičiui eiti naujas pareigas ir neleidžia išvykti į Kaišiadorių vyskupiją. Jo nurodymu dvasininkas lieka Kaune ir eina Soboro vikaro pareigas.“

Jurevičiūtė, Beatričė. Nesu tipinis klasikinio meno kūrėjas // Žmonės. – 2021, Nr. 26, p. 44-48
Pokalbis su operos režisieriumi, „Auksinių scenos kryžių“ laureatu Gediminu Šeduikiu.  „Nepakeisi fakto, kad lietuviška opera švenčia šimtmetį, o tai meno žanrui – mažai. Trūksta patirties, pinigų… Kad ir kaip būtų. Esame išsilavinę, kūrybingi, mūsų kultūra – turtinga, turime gerą skonį, todėl viešėdamas užsienyje didžiuojuosi prisistatydamas lietuviu – mūsų Operos ir baleto teatras išties aukšto lygio.“

Puteikienė, Nina. Jurbarkas – pirmasis Lietuvos jūrų uostas // Žaliasis pasaulis. – 2021, liep. 1, p. 3
Publikacija Lietuvos laivyno šimtmečiui. „Įgyvendindamas šiai sukakčiai skirtą plačią ir įvairią programą Lietuvos jūrų muziejus numatė dalį renginių surengti Jurbarke, kuris yra svarbus minint 1921 m. kovo 4 d. įvykį, kai į Klaipėdos uostą atplaukė pirmasis laivas, nuleistas į vandenį su trispalve – motorinis burlaivis „Jūratė“. Šio Jurbarke registruoto laivo įplaukimas ženklino Lietuvos laivyno istorijos pradžią. Du pirmieji lietuviški laivai negalėjo būti registruoti dar Lietuvai tuomet nepriklausiusiame uostamiestyje.“

Verified by MonsterInsights