Prasideda rašytojų vasara Molėtų krašte

Gaivi, saulėta ir su trupučiu lietaus vasaros pradžia pranašauja kūryba turtingą savaitę – nuo šiandien prasideda pirmoji šiųmetė rašytojų rezidencijų programos „Parašyta Molėtų krašte“ savaitė. Į Molėtų kraštą kurti, būti ir susitikti su skaitytojais atvyko keturi rašytojai/iliustruotojai. Šį kartą tai keturių vaikų/jaunimo literatūros kūrėjų bei rezidencijų kuratoriaus Juozapo Blažiūno susitikimas.

Ketvirtą kartą Molėtų viešosios bibliotekos vykdomas projektas „Rašytojų rezidencijų programa „Parašyta Molėtų krašte“ kūrėjams suteiks galimybę apsigyventi Molėtų rajono apylinkėse, miškų bei ežerų apsuptyje pasinerti į kūrybinį procesą, kurti, plėtoti jau pradėtą projektą – knygos, iliustracijų, o galbūt tiesiog pasisemti įkvėpimo ir idėjų šaltinio ateities kūrybiniams procesams. Rašytojų rezidencijų programa šiais metais vyksta dvi savaites: birželio 3-9 d. bei rugpjūčio 19-25 d., kuomet pasitiksime dar keturis naujus rašytojus.

Pristatome šių metų rašytojų rezidencijų pirmuosius dalyvius:

Justina Kapeckaitė-Šmaižienė

Rašytoja kuria nuo paauglystės, domisi istorija bei mitologija. Pirmoji autorės lietuviška knyga „Tyroji Aušra“ (leidykla „Nieko rimto“). Tai distopinė apysaka paaugliams apie individo laisvę, visuomenės gerovę, draugystės ir šeimos ryšių svarbą. Visa tai perteikiama per veikėjų nuotykius ir narsius, kartais – net beatodairiškus poelgius. Autorė slapyvardžiu Monokuro Yun anglų kalba taip pat yra išleidusi romaną „The Sign“ („Ženklas“).

Kūrybinių atostogų metu Justina planuoja tęsti pradėtą mistinę apysaką paaugliams: „Kūrinyje daug gamtos, tad planuoju vaikščioti po miškingas apylinkes kolekcionuodama potyrius, kuriuos vėliau panaudosiu savo kūryboje“.

Lina Itagaki

Lina Itagaki – knygų iliustruotoja, komiksų kūrėja, įgijusi tarptautinės ekonomikos bakalaurą tarptautiniame krikščioniškame universitete Japonijoje bei grafikos dizaino bakalaurą Vilniaus Dailės akademijoje. Pirmoji autorės knyga „Sibiro haiku“ meno konkurse išrinkta 2017 metų gražiausia knyga, 2018 m. išrinkta Metų knyga vaikams, 2020 m. gavo ne vieną literatūros premiją. Už savo kūrybą („Sibiro Haiku“, „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“, „Nukas“, „Grybo auksas“) yra pelniusi gausybę apdovanojimų Lietuvoje bei svetur. Paskutinė iliustruota knyga – M. Marcinkevičiaus „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“, tapusi 2023 Metų knyga.

Rezidencijoje L. Itagaki pratęs šiuo metu iliustruojamos italų autoriaus paveikslėlių knygos vaikams piešimą apie berniuką bei viską ryjantį šunį.

Marius Marcinkevičius

Knygų vaikams autorius, poetas, keliautojas, kurio kūryba išversta į daugiau nei 25 kalbas, apdovanota literatūros premijomis bei pelniusi ne vieną apdovanojimą. Svarbiausi: geriausia metų knyga, gražiausia metų knyga, nominacija Carnegi medaliui Jungtinėje Karalystėje, metų knyga Latvijoje, Auksinė kriaušė Slovėnijoje, specialus paminėjimas pasaulinėje Bolonijos knygų mugėje. Savo pirmąją knygą „Tolimoji karalystė“ išleido pats,

o šiuo metu jau yra išleidęs 23 knygas vaikams bei 1 romaną suaugusiems („Juodoji Vilniaus saulė“). M. Marcinkevičius – IBBY Lietuvos skyriaus narys, 2022 metais jis įtrauktas į IBBY Garbės sąrašą. Sukurtos istorijos gyvena ne tik knygose, bet ir dainose, spektakliuose, animaciniame filme, itališkame miuzikle.

Rašytojas ketina pasinerti į kūrybinį procesą ir dirbti ties nauja paveikslėlių knyga apie Mikalojų Konstantiną Čiurlonį: „Kadangi Čiurlionio kūryba labai susijusi su gamta ir jos stichijomis, buvimas jūsų nuostabiame krašte įkvėps mane ir priartins prie meno ir gamtos sintezės sampratos“.

Daiva Molytė-Lukauskienė

Daiva Molytė-Lukauskienė – poetė, rašytoja, dailininkė. Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatė. Daugiau nei dvidešimt metų gyvena ir kuria pajūryje Klaipėdoje ir Nidoje. Studijavo Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje, Menų krypties vizualinių komunikacijų dizainą, įgijo menų magistro laipsnį. Rašytoja pelniusi ne vieną

apdovanojimą, skirta Ievos Simonaitytės premija 2014 m. už eilėraščių rinkinį „Baltojo kiro giesmynai“, 2022 m. už iliustracijų knygą „Kaligrafijos eskizai“. Autorė nominuota S. Neries, Liudviko Rėzos, M. Vainilaičio 2020 m., A. Petriko 2021 m. premijoms. Knygos autorė, pati iliustruojanti tekstus vaikams, turi didelę edukacinių renginių patirtį, pristatymuose pasitelkia įtaigią vizualinę medžiagą, skatindama renginio dalyvius išlaisvinti savo vaizduotę, tapti knygos „iliustratoriais“.

Šios rašytojų rezidencijos metu kūrėja ketina rašyti knygą vaikams ir paaugliams apie smalsią Varną iš Nidos, kuri klajodama po Lietuvą aplanko daugybę įdomiausių vietovių ir papasakoja ne vieną nuotaikingą ir rimtą istoriją: „Visada svajojau aplankyti Molėtus. Čia niekada nebuvau. Tik pro šalį važiavau su „Poezijos pavasario“ dalyviais, užsukdama į observatoriją ir skaitydama eilėraščius. O šios knygos rašymas – puiki galimybė artimiau susipažinti su vietove ir parašyti keletą kūrinių apie ją, užbaigti knygą, sudėlioti nuosekliai tekstų seką, iliustracijas, kuriose taip pat atsispindėtų Molėtų krašto grožis“.

Rezidencijų kuratorius – Juozapas Blažiūnas

Menotyrininkas Juozapas Blažiūnas rašytojų rezidencijų „Parašyta Molėtų krašte“ kuratoriumi tampa jau ne pirmą kartą. Praeitų metų rašytojų rezidencijas kuravęs Juozapas džiaugėsi, kad likimas lėmė dalyvauti nepaprastai kūrybiškuose, įsimintinuose susitikimuose su rašytojais. Šiemet rezidencijų

kuratorius pasiruošęs rašytojams padėti, supažindinti juos su Molėtų krašto apylinkėmis, apjungti, suvienyti ir suburti kūrybiškai ir turiningai rašytojų savaitei.

Projektą „Rašytojų rezidencijų programa „Parašyta Molėtų krašte“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Projekto partneriai: Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras, Molėtų rajono savivaldybė

Molėtų viešosios bibliotekos informacija

Verified by MonsterInsights