Vaikų atradimai senoviniame bitininkystės muziejuje
Rugsėjo 27 d., tarptautinę turizmo dieną, Molinukė ir bibliotekininkė Kristina kartu su 4C klasės mokiniais ir mokytoja leidosi ieškoti kaukų ir miško monų senoviniame bitininkystės muziejuje Stripeikiuose. Toliau tęsiame vaikų atradimus kartu su Antano Pivoro ir Petro Tarasenkos kūryba, kurioje susipažįstame su pačiomis paslaptingiausiomis lietuvių mitologinėmis būtybėmis. Vieni jų – bičių, augalų ir žiedų globėja Austėja ir bičių dievas Bubilas.
Stripeikių kaimas, paminėtas dar Livonijos kronikose 1357 metais, nuo seno garsėjo bitininkyste. Senoviniame kaimelyje vaikai sutiko deivę Austėją ir dievą Bubilą. Šie bičių dievai atstovauja moteriškąją ir vyriškąją bičių gyvenimo puses ir veikia dviejose pagrindinėse srityse: Austėja rūpinasi bičių šeima ir ištekliais, tai yra, medumi, vašku, o Bubilas – pačiais namais, dreve bei iš bičių medaus gaminamu medumi. Bevaikščiojant po parką ieškojome mitologinių būtybių. Parke stovi senoviniai statiniai aviliai, kurie kartais būdavo išdrožinėjami atvaizduojant įvairias būtybes, kurioms pro akis ir burną lakiodavo bitės. Vienas tokių avilių išdrožinėtas bičių dievo Bubilo pavidalu.
Bitininkystės kaimelyje gausu skulptūrų, autentiškų trobelių, kuriose galima susipažinti su bičių gyvenimu, šventėmis, sužinoti, kodėl jos nuo seno buvo svarbios žmogaus gyvenime. Bitės buvo svarbi ne tik kasdienio bet ir šventinio gyvenimo dalis, joms skirdavo dėmesio per kalendorines ir per šeimos šventes, o ypač per bitininkų susiėjimus ir pokylius.
Projektą „Vaikų atradimai Molėtų krašte“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai: Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka, Asvejos regioninis parkas, Molėtų pradinė mokykla, Molėtų rajono savivaldybės administracija