Jono ir Adolfo Mekų keliais
Spalio 2 d. Molėtų viešosios bibliotekos bibliotekininkės ir skaitytojai lankė Biržų kraštą, keliavo avangardinio kino kūrėjų, menininkų Jono ir Adolfo Mekų keliais. Šią kelionę įkvėpė mūsų šių metų rašytojų rezidencijos programos „Parašyta Molėtų krašte“ dalyvė Jurga Vilė ir jos bei Miglės Anušauskaitės išleista knyga „MEKO SODAS. Apie Joną Meką, įkvėpimus ir plast“. Kelią pradėjome nuo Biržų tvirtovės, savo amžių skaičiuojančios nuo XVI a., ir čia įsikūrusios Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos.
Bibliotekoje mus pasitiko Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro darbuotojas Evaldas Timukas. Pasivaikščioję po bibliotekos patalpas aplankėme Ričardo Šileikos atvirlaiškių su originaliais atvaizdais su ir šalia Jono Meko parodą, patį Mekų palikimo studijų centrą, kur saugoma brolių Jono ir Adolfo Mekų ir visos Mekų giminės palikimas: spaudiniai, Jono Meko skrybėlė, įvairūs asmeniniai daiktai. Mekai gimė Biržų krašte, Semeniškių kaime. Lietuvoje gyveno iki pat 1944 m. Aktyviai veikusiems prieš sovietinę ir nacistinę tvarką broliams teko trauktis iš Lietuvos į Vakarus. Taip Mekai pateko į karo belaisvių priverstinių darbų stovyklą Elmshorne (Vokietija). Nuo 1949 m. Jonas ir Adolfas Mekai išvyko gyventi į Niujorką (JAV).
Toliau Mekų kelias vedė iki reformatų evangelikų bažnyčios. Broliai Mekai kilę iš reformatų šeimos, jų dėdė Povilas Jašinskas buvo evangelikų reformatų kunigas. Aplankėme evangelikų reformatų bažnyčią ir kleboniją, kur mus pasitiko Biržų evangelikų reformatų bažnyčios kunigas Rimas Mikalauskas ir diakonijos tarnautoja Danutė Nindriūnaitė. Šios bažnyčios klebonijos palėpėje abu broliai gyveno, kol mokėsi Biržuose.
Aplankėme Mekų gimtinę – Semeniškių kaimą. Pačio kaimo nebelikę, laukuose dabar stovi paminklinis akmuo, skirtas Jono Meko 95-ajam jubiliejui ir išnykusiam Semeniškių kaimui. Taip pat aplankėme senąsias kaimo kapinaites, kur palaidotas Jonas Mekas ir kiti Mekų šeimos nariai.
Antroji ekskursijos dalis nuvedė prie nuostabaus Biržų krašto apylinkių, kurias besilankant Biržuose pamatyti būtina. Ėjome per ilgiausią pėsčiųjų tiltą nusidriekusį per seniausią dirbtinį vandens telkinį Lietuvoje – Širvėnos ežerą. Turėjome progą užeiti į Astravo dvarą. Užkilome į Kirkilų apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria 30 vandens pilnų smegduobių, vadinamų Kirkilų draustinio ežerėliais, kraštovaizdis. Ekskursijos pabaigoje aplankėme labiausiai žinomą Šiaurės Lietuvoje geologijos gamtos paminklą – karvės olą.
Nuoširdžiai dėkojame už įdomią ekskursiją Evaldui Timukui ir visą kelionę mus lydėjusiai ir įdomių istorijų papasakojusiai Anželikai Laužikienei.
Projektą „Rašytojų rezidencijų programa „Parašyta Molėtų krašte“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai: Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras, Molėtų rajono savivaldybė.