Prof. Algio Vyšniūno paskaita „Kruvina Kengyro istorija. 40 dienų – 70 metų“

Vakar (spalio 3 d.) bibliotekoje vyko prof. Algio Vyšniūno paskaita „Kruvina Kengyro istorija. 40 dienų – 70 metų“. Ši paskaita yra projekto „Atminties laukas“ parodų ir paskaitų ciklo dalis, kurio metu visuomenei pristatomi svarbūs ir mažiau žinomi Lietuvos istorijos įvykiai ir asmenybės.

Vienas tokių įvykių – Kengyro sukilimas, vykes 1954 m. Sukilime dalyvavo daug politinių kalinių lietuvių. Tai viena didžiausių tragedijų, nugulusių į užmarštį, per visą GULAG‘o istoriją. Prof. Algis Vyšniųnas teigia, kad šis Laisvės kovų istorijos puslapis ignoruojamas arba traktuojamas kaip kriminalinis smurto protrūkis, o patys sukilėliai pateikiami kaip smurtautojai ir prievartautojai. Tokį naratyvą sukonstravo Rusijos propaganda. Siekiant ištraukti šį įvykį iš užmaršties, „Molėtai/ Gobis. Lauko ekspo“ miesto parodų paviljone eksponuojama paroda, skirta paminėti šio sukilimo 70-mečiui.

Prof. Algis Vyšniūnas paskaitoje teigė, kad apie Kengyro sukilimus iki šiol buvo kalbama nedaug. Tik 2023 m. spalio 9 d. LR Seimas nusprendė patvirtinti XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programą. Programoje siūloma 2024 metais paminėti politinių kalinių sukilimo Kengyro lageryje 70-metį. Taip pirmą kartą oficialiai minimas Kengyro sukilimas kaip reikšmingas įvykis visame Lietuvos Laisvės kovų kontekste.

Prof. Algis Vyšniūnas –Lietuvos architektas, profesorius, tremtyje kentėjusių ir žuvusių lietuvių atminimo įamžinimo iniciatorius.  Nuo 1990 m. rengia ekspedicijas į lietuvių tremties ir kalinimo vietas (Kazachiją, Magadaną, Jakutiją), vadovavo projektui Misija Sibiras į Kazachiją (2009, 2018) ir Tadžikiją (2011).

Verified by MonsterInsights