Nežemiškos gyvybės paieškos

Lapkričio 5 d. „Kosmotekoje“ apsilankė mokslo žurnalistė, rašytoja, „Kas vyksta kosmose?“ knygos autorė Goda Raibytė-Aleksa! Rašytoja progimnazistams paskaitoje „Nežemiškos gyvybės paieškos“ pasakojo apie žmonijos kosmines misijas ir pastangas ieškant gyvybės visatoje.

Nors gyvybės visatoje mes iki šiol neaptikome, tačiau vienas mokslininkų aprašytas įvykis, kuris įvyko 1977 m., tiesia kelią tolimesnėms paieškoms. Tais metais radijo teleskopas iš giliojo kosmoso pagavo signalą, kurį paprastai, taip kaip mes suprantame, žemėje gali paleisti tik dirbtinis šaltinis. Kuomet jo koduotę aptiko duomenis iš palydovo analizavęs astronomas, šalia signalo jis parašė „wow“, kadangi jis negalėjo patikėti, kad galėjo aptikti tokį signalą. Iki šiol nėra išsiaiškinta, koks šaltinis sukėlė „wow“ signalą.

Goda Raibytė-Aleksa pasakojo, kokių sąlygų reikia, kad egzistuotu mums suprantama gyvybė ir ką mokslininkai iki šiol atradę – už saulės sistemos ribų yra apie 6 tūkstančiai planetų, manoma, panašių į žemę. Kai kur žmonijos sukurtos technologijos nesuteikia pakankamai galimybių ieškoti gyvybės, tačiau technologijoms nuolat tobulėjant, vis bandoma pasiekti įvairius taškus, kur gali būti gyvybė. Pavyzdžiui, manoma, kad aplink Kentauro Proksima žvaigždę skriejančioje Proksima b egzoplanetoje gali būti gyvybė. Iki jos žmogui nukeliauti užtruktų apie 70 tūkst. metų, tačiau „Breakthrough Starshot“ projekto metu, nanopalydovų pagalba, būtų galima surinkti duomenis iš šios egzoplanetos maždaug per dvidešimt metų.

Mokiniai smalsiai klausė, o paskaitos pabaigoje uždavė labai daug įdomių klausimų. Labai dėkojame Godai už įdomią ir daug apmąstymų, apie tai, kad mes galime būti ne vieni, suteikiančią paskaitą.

Projektą „Moderni biblioteka: inovatyvi paslauga „Kosmoteka“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Partneriai: Zarasų r. sav. viešoji biblioteka, Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Molėtų rajono savivaldybė.

Verified by MonsterInsights