„Kosmoteka“ – dar vieni metai bibliotekoje kupini visatos paslapčių atradimų

Prabėgo dar vieni kosminių atradimų ir visatos paslapčių kupini metai bibliotekoje. „Moderni biblioteka: inovatyvi paslauga „Kosmoteka“ – tai Molėtų r. sav. viešosios bibliotekos vykdomas projektas, įtraukiantis vaikus ir šeimas į astronomijos mokslo ir literatūros pasaulį per žaidimus ir smagias, interaktyvias veiklas bei paskaitas su astronomais. Ne paslaptis, kad Molėtai garsūs kaip ežerų ir žvaigždžių kraštas. Čia pat įsikūręs Lietuvos etnokosmologijos muziejus bei VU TFAI astronomijos observatorija, o Molėtų biblioteka jau antrus metus tampa viena iš astronomijos mokslo populiarintųjų, kviečianti pažinti visatos paslaptis.

„Kosmotekos“ projekto metu dalyviai turėjo progą išgirsti keturias profesionalių astronomų ir rašytojų paskaitas, aplankyti astrofotografijos parodą, sudalyvauti naktiniuose dangaus stebėjimuose, video filmukų kūrimo konkurse, aplankyti Lietuvos Etnokosmologijos muziejų, senąją Vilniaus universiteto astronomijos observatoriją bei idėjų observatoriją, STEAM centrą Utenoje. Edukacijų, išvykų bei paskaitų tikslas – perteikti suvokimą apie astronomiją bei etnokosmologiją platesniu kampu, per žaidimą mokintis pažinti saulės sistemą, kosminius kūnus, suprasti įvairius astronominius reiškinius bei susipažinti su didžiausiais žmonijos atradimais visatoje.

Šiais metais 5-8 klasių moksleiviai įsitraukė į video filmukų apie kosmosą ir kosminius tyrimus kūrimo konkursą. Komisijos atrinktų geriausių darbų autoriams atiteko puikūs prizai – ausinukai, kolonėlės, knygos, kanceliarinės priemonės ir kitos atminimo dovanėlės. Mokiniai taip pat įsitraukė į interaktyvias pamokas, kurių metu mokėsi apie didžiausius žmonijos atradimus kosmose, ruošė prezentacijas, virtualios realybės akinių pagalba įsikūnijo į astronauto rolę. Kaip visuomet, „Kosmotekos“ projekte didžiausio dėmesio sulaukė Lego robotikos savaitgaliai. Kiekvieną šeštadienį šeimas ir vaikus biblioteka kvietė konstruoti marsaeigius, raketas, programuoti ir žaisti.

Pažvelgti į astronominius reiškinius iš arčiau vykome į Lietuvos etnokosmologijos muziejų bei Dangaus šviesulių stebyklą. Vaikai taip pat vyko į Vilniaus universiteto biblioteką, senąją astronomijos observatoriją bei idėjų observatoriją, Utenos STEAM centrą. Klausėmės pasakojimų apie senovinius laiko skaičiavimo būdus, matavimo prietaisus, saulės sistemos planetas, įvairius kosminius kūnus, senovės papročius ir dangaus bei laiko svarbą žmogaus darbams senovėje, stebėjome įvairius teleskopus, kūrėme savo teleskopą, iš arčiau žvelgėme į nukritusių meteorų liekanas. Rugsėjį kartu su astronomu Sauliumi Lovčiku žvalgėmės po naktinį dangų, ieškojome dvinarių žvaigždžių, dangaus spiečių ir ryškiausių rugsėjo nakties dangaus objektų – Saturno, Jupiterio ir Mėnulio.

Atšalus orams „Kosmoteka“ sukvietė į biblioteką dalyvauti įtraukiančiose astronomų paskaitose. Astronomas Saulius Lovčikas pradinių klasių mokiniams žaismingai pasakojo apie dangaus kūnus ir žvaigždynus, Lietuvos etnokosmologijos muziejaus vadovas Linas Šmigelskas lankėsi ne tik Molėtų viešojoje bibliotekoje, bet ir Zarasų viešojoje bibliotekoje, kur pasakojo apie įvairius astronominius reiškinius bei Lietuvos indėlį į kosminius tyrimus. Etnoastronomas Jonas Vaiškūnas mažiesiems smalsuoliams pasakojo apie savo knygelę „Žiūroniuko nuotykiai“, o vyresniems kosmoso tyrėjams Goda Raibytė-Aleksa, knygos „Kas vyksta kosmose?“ autorė, pasakojo apie žmonijos pastangas nežemiškos gyvybės paieškose.

Tad šie „Kosmotekos“ metai buvo išties įdomūs ir įvairūs savo veiklomis. Kosmotekos“ projektas dar kartą tapo sėkminga Molėtų viešosios bibliotekos siūloma veikla. Tiek edukacijos, tiek išvykos sulaukė didelio susidomėjimo, o mes džiaugiamės, kad „Kosmoteka“ per žaidimą ir interaktyvias veiklas suteikė vaikams žvilgsnį į astronomijos mokslą kitu kampu.

Projektą „Moderni biblioteka: inovatyvi paslauga „Kosmoteka“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Partneriai: Zarasų r. sav. viešoji biblioteka, Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Molėtų rajono savivaldybė.

Verified by MonsterInsights