Paukščių ir gamtos balsą atstovaujanti dr. Gintarė Grašytė
Lapkričio 14 d. bibliotekoje susitikome su ornitologe, gamtininke, pelėdų ir erelių tyrinėtoja, mokslininke dr. Gintare Grašyte.
Gintarė Grašytė savo kelią į ornitologijos mokslą pradėjo Vilniaus universitete, kur įgijo Biologijos bakalaurą, vėliau baigė Zoologijos magistro studijas, o 2017 m. apsigynė Ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaro laipsnį. Šiuo metu dirba gamtos eksperte Valstybinėje saugomų teritorijų tarnyboje, laisvu laiku žieduoja ir tiria pelėdas bei erelius.
G. Grašytės tyrimai atskleidžia, kodėl ir kaip per ilgus metus kinta pelėdų gyvenvietės, kaip keičiasi jų mityba šiltėjant klimatui, o atlikus tyrimus G. Grašytė pateikia išvadas ir, kitaip tariant, atstovauja paukščių balsą.
Ornitologė dalinosi savo kasdienybe tiriant paukščius. Pavyzdžiui, norint pagauti pelėdą, turi būti atsargus, kadangi kai kurios pelėdos yra agresyvios. Auditorijoje buvo užduotas klausimas, o ką daryti jei einant miško takeliu pamatome mažą pelėdžiuką ant žemės? G. Grašytė pasakojo, kad pirmiausia apsidairyti, ar jūsų nestebi mama pelėda, kuri gali būti agresyvi, o visų antra, jei tai miškas, daryti nieko nereikia, kadangi maži pelėdžiukai augdami patys išsiropščia iš lizdo. Na o jei mažą pelėdžiuką pamatėte miesto parke, kur vaikšto šunys ir katės, geriausia pakelti pelėdžiuką aukščiau, ant šakos. G. Grašytė rengia informaciją ir feisbuko puslapiui „Padėkime ereliams“, kur galime susipažinti ir su „vietiniais molėtiškiais“ ereliais žuvininkais, pavyzdžiui, erelio žuvininko patele Mole, šiuo metu žiemojančia Ganoje. Dažnai erelių žuvininkų stebėjimai, pritaikant mažus siųstuvus, išgelbėja paukščiams ir gyvybę. Maži siųstuvai, panašūs į kuprinėles, renka ir siunčia informaciją apie erelių migracijos kelią, erelio būklę, kūno temperatūrą, buvimo vietą ir kitus duomenis, pritaikomus erelių žuvininkų tyrimams.
Gintarė bibliotekai padovanojo knygą apie pelėdas „Raiba tyla“, kurią rengė kartu su Kęstučiu Čepėnu, atsakinėjo į klausimus ir norintiems pasirašė autografą. Dėkojame Gintarei už labai įdomų susitikimą!
Molėtų viešosios bibliotekos informacija