Etnologas prof. Libertas Klimka: apie advento papročius ir Kalėdų senelį
Bibliotekoje etnologas prof. Libertas Klimka gausiai susirinkusiai salei atskleidė advento tradicijų paslaptis, papasakojo apie senovinius advento papročius, prietarus, šviesos dieną, giedojamas giesmes, žmonių pasiruošimą šventei, gamtos stebėjimą ir pranašavimus kitiems metams, atkeliavusias krikščioniškas tradicijas, Kalėdų senelio atsiradimo istoriją, kada pradėtos puošti Kalėdines eglutės.
Kaip atsirado Kalėdų senelis? Viskas prasidėjo nuo Šv. Mikalojaus, padėjusio vargingoms šeimoms. Turbūt daugelis parduotuvėse matėme kalėdines kojines, iš kalėdinių filmų žinome kojinėje randamų dovanų tradiciją. L. Klimka papasakojo istoriją apie Šv. Mikalojaus pagalbą vargstančiai šeimai, turėjusiai tik vieną batų porą ir kojines. Į permirkusias padžiautas kojines, šeimai prie židinio bemiegant, Šv. Mikalojus įmėtė aukso gabalėlį ir taip išgelbėjo šeimą nuo bado. Šv. Mikalojaus geri darbai ir dovanos vargstantiems katalikų bendruomenes įkvėpdavo labdaringiems darbams ir jau tada vaikams būdavo sakoma, kad gerasis vyskupas Mikalojus naktį aplankys vaikus ir paliks dovanų.
Pamažu artėja metas puošti eglutes. Pirmąją eglutę žvakutėmis papuošė Martynas Liuteris Vokietijoje, o šią idėją pasiskolino Anglijos princas ir papuošė ją rūmuose savo žmonai karalienei Viktorijai. O kada lietuviai pradėjo puošti eglutes? Pirmoji eglutė buvo aprašyta Antano Baranausko raštuose. Jį kartą pakvietė į svečius vienas vachmistras, kur A. Baranauskas ir pamatė pirmą kartą papuoštą eglutę. Visgi visuomenėje eglučių puošimas paplito tik po Pirmojo pasaulinio karo. Jas puošdavo mokyklose, švietimo ministerijai teigiant, kad tai graži tradicija vienijanti visą Europą. Pirmojo pasaulinio karo metais arčiau fronto linijos gyvenę vaikai jau matydavo, kaip vokiečių kariai ilgėdamiesi savo namų puošdavo eglutes, o šie pasikviesdavo kaimo vaikus į savo blindažus kartu puoselėti šią šventišką tradiciją.
Dėkojame prof. Libertui Klimkai už įdomią advento popietę.
Molėtų viešosios bibliotekos informacija