Prisiminimų apie Joną Meką sodas
Gruodžio 11 d. Molėtų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje susitikome su viena iš grafinio romano „Meko sodas: apie Joną Meką, įkvėpimus ir plast“ autorių Jurga Vile. Tai kartu su knygų iliustruotoja Migle Anušauskaite komikso formatu išleista knyga, atskleidžianti vienos garsiausių Lietuvos ir pasaulio avangardinio kino kūrėjų, Jono Meko, gyvenimą, paremta jį gerbusių, mylėjusių, su juo kartu dirbusių, ar tiesiog gyvenimo kelyje sutiktų žmonių atsiminimais.
Jurga Vilė pradėjo pasakojimą nuo savo kūrybinio kelio pradžios, studijų Prancūzijoje, prisiminimų apie savanorystę ir darbą 2000-2001 m. Niujorke. Rašytoja pasidalino ypatingais atsiminimais apie asmeninę pažintį su Jonu Meku filmų archyve, „Antologijoje“. Būtent šis archyvas, įsteigtas Jono ir Adolfo Mekų, įsikūręs buvusiuose Niujorko teismo rūmuose, kuriuos kino kūrėjas įsigijo už paveldėtos ir vėliau parduotos salos lėšas. Jurga Vilė pasakoja, kad ši sala jau nugrimzdusi į vandenyno dugną ir nežinia, ar tai tik legenda, ar tikras faktas, tačiau jai norėjosi ištraukti šią salą iš dugno ir paversti ją prisiminimų apie Joną Meką sodu.
Kiekvienas personažas, sutinkamas knygoje, yra savotiškas Jono Meko gyvenimo ir kūrybos atspindys, sodo Jonui Mekui dalis. Knygoje personažai itin spalvingi – nuo garsaus kino režisieriaus Džimo Jarmuscho, signataro Vytauto Landsbergio iki menininkų ir gerbėjų, įsimylėjusių Joną Meką. Kiekvienas jų savaip prisidėjo kuriant Jono Meko kūrybos ir gyvenimo paveikslą.
Dėkojame Jurgai Vilei už įdomų pasakojimą ir daugialypį prisiminimų paveikslą apie garsiausią avangardinio kino kūrėją Joną Meką.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos projektą „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje” finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.