Parama keičiant sveikatai pavojingą šiferinį stogą: tiesioginė transliacija

consar.it foto.

KADA: kovo 13 d., penktadienį, 14.00 val.

KUR: Molėtų bibliotekos Informacijos skaitykloje, rajono bibliotekose, internete

KAS: Tiesioginė transliacija „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“.

Transliaciją organizuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra, bendradarbiaudama su Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos bibliotekomis.

Šiferio stogas keičiamas Italijoje: iš anksto ispėjami kaimynai, kad tą dieną neitų iš namų arba kaip tik kur nors išvažiuotų, primenama, kad asbestas kelia pavojų sveikatai, jo įkvėpus pasekmės ilgalaikės. Atvyksta speciali mašina, kuri laisto stogą, kad šiferis nedulkėtų nuimamas. Šiferį šalina specialistai, apsirengę specialiais rūbais su apsauga, kad neįkvėptų asbesto, ir kad paskui nuo jų rūbų asbesto dulkės nepatektų į aplinką ir kitų žmonių plaučius. Šiferis nuimamas atsargiai, siekiant, kad asbesto plokštės nesuskiltų, nesudužtų, nesukeltų dulkių. Nuimtas šiferis suvyniojamas ir išvežamas į specialų savartyną. Valstybė kaupia nuo asbesto susirgusių ir mirusių žmonių statistiką.

Šiferio stogas keičiamas Lietuvoje: nekeičiamas arba keičiamas pačių gyventojų. Kartais statybininkų. Kartais šiferio lakštai taupant laiką metami nuo stogo žemyn ir skyla, sukeldami daug dulkių. Žmonės ramiausiai vaikšto aplink. Specialios aprangos ir kvėpavimo takų apsaugos dažnai nebūna. Šiferis, užuot skubiai jį išvežus į specialų savartyną, “panaudojamas geriems tikslams” – juo uždengiamos malkinės, vištidės, kiti ūkio pastatai, kartais šiferis trupinamas, juo išbarstomi takeliai ar užpilamos kelio duobės. Asbesto pavojus visuomenėje neįsisamonintas, pagal oficialią statistiką Lietuvoje “nėra” dėl asbesto sukeltų ligų mirusių žmonių. Daugelis žmonių neturi informacijos apie galimybę pasikeisti asbestinius stogus ir teikiamą paramą.

Jei turite būstą kaime, kurio stogas vis dar šiferio – ši transliacija skirta Jums. Paraiškos pagal priemonę „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“ jau priimamos iki 2020 m. balandžio 29 d.

Transliacijos metu pasidalinsime praktiniais patarimais, ką reiktų žinoti ketinantiems kreiptis dėl šios paramos.

Nuoroda prisijungti: https://www.youtube.com/watch?v=oqHEQynQjME

PROGRAMA „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“
Prioritetai – skatinti socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse.
Tikslinė sritis – vietos plėtros kaimo vietovėse skatinimas.
Pagal veiklos sritį remiama tokia veikla:
  • kaimo vietovėje esančio gyvenamojo namo, priklausančio fiziniam asmeniui, visos asbestinės stogo dangos pakeitimas
Paramos gali kreiptis kaimo gyventojai, kurie yra ne jaunesni kaip 18 metų. Paramos paraišką gali teikti ir tie pareiškėjai, kurie yra nebaigę įgyvendinti projekto pagal kitas KPP priemones, jeigu teisės aktuose nenumatyta kitaip.
Paramos dydis – iki 2 000 Eur su PVM vienam projektui.