Spaudinių paroda „Pro tolimų metų rūką“ – publicistui, medicinos darbuotojui Vladislovui Telksniui (1915 – 2018)

„Pro tolimų metų rūką“ – spaudinių paroda, skirta atminti kraštietį Vladislovą Telksnį.
1915 m. birželio 1-ąją Runionių kaime, Alantos valsčiuje gimė Vladislovas Telksnys – memuaristas, publicistas, dramaturgas.
Iš Alantos pradinės mokyklos į Molėtų progimnaziją, o iš ten – į Kauno gimnaziją, kurioje brendo ne tik jaunas protas, bet ir ryžtas. 1940 m. Vladislovas žengė į pogrindį – už laisvę. Už tai kalintas, karo pradžioje išlaisvintas, dirbo Kauno „Žaibo” spaustuvėje. Likimas jį dar kartą bandė 1943-iaisiais Stutthofo lageryje, kur jo laukė vienuolika mėnesių siaubo, vėliau – slapstymasis Ukmergėje, Šiauliuose.
V. Telksnys – ne tik rezistentas, bet ir kūrėjas. Jo pjesėse – gyvenimo dramatizmas: „Gydytoja teisi“, „Aš kaltas“, „Būk prakeiktas“, „Teismas eina“, „Mano Anūprėlis“, „Alkoholis mums ne brolis”.
Atsiminimų autorius – išgyvenimus suguldęs į knygas:
„Kamino šešėlyje“ – apie koncentracijos stovyklos siaubą;
„33-eji metai svetima pavarde“ – apie gyvenimą su netikra tapatybe dėl išgyvenimo;
„Nuo Kėgžlio ligi Aluntos“, „Prašiau nešaudyti“.
Už nuopelnus Vladislovui Telksniui įteiktas Kauno miesto burmistro Jono Vileišio pasidabruotas medalis. Organizacija „Kovo 11-osios gatvės bendrija“ už nuopelnus išsaugant Lietuvos laisvės kovų atminimo istorinį paveldą V. Telksnį apdovanojo „Lietuvos kovų didžiojo kryžiaus ordinu“.
2018 m. vasario 22 d. Vladislovas Telksnys išėjo Amžinybėn. Bet jo žodis – tebėra gyvas. Kviečiame užsukti į abonemento skaityklą (III a.), kur šiuo metu eksponuojama Vladislovui Telksniui skirta atminti spaudinių paroda.
Verified by MonsterInsights