Mažoji knygų mugė 2015

Nors knygų mugės idėją sėkmingai nusižiūri vis daugiau Lietuvos bibliotekų – Mažoji knygų mugė Molėtuose gyvena savo gyvenimą: kasmet ji būna balandžio mėnesio pabaigoje ir kasmet joje dalyvauja nemažiau penkiolikos leidyklų. Šįmet ji vyko balandžio 30-ąją ir buvo skirta ne tik supažindinti su naujomis knygomis, bet ir pristatė Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo dešimtmetį, todėl tam tikra prasme, manyčiau, ji buvo skirta ir Europos metams…

Molėtų viešosios bibliotekos direktorė Virginija Raišienė, pasveikinusi visus atvykusiuosius, tiek pirkėjus ir pardavėjus, tiek svečius ir lankytojus, kviesdama nepamiršti padovanoti knygų ir bibliotekai, mugės atidarymo žodį tradiciškai perdavė LR Seimo nariui Valentinui Stundžiui. Jis, padėkojęs darbo bitutėms, šių dienų knygnešėms, t.y. bibliotekininkėms, už knygos skleidimą ir platinimą, nes, anot jo, vien tik leisti knygas jau yra maža, siūlė nepaisyti elektroninių grėsmių popierinėms knygoms, ir, kad ir kas bebūtų – skaityti knygas.

Rajono savivaldybės Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojas kultūrai Gintautas Matkevičius taip pat sveikino šios mugės dalyvius, sakydamas, jog molėtiškiai vis dar myli knygą, nes organizuoja muges ir į jas renkasi.

Pirmieji, gausiai atvykę į mugę, buvo Molėtų pradinės mokyklos mokiniai. Jie dalyvavo susitikime su Jeronimu Lauciumi ir jo knygelės „Tolimi kraštai – artimi gyvenimai”, išleistos Europos komisijos atstovybės Lietuvoje lėšomis, pristatyme. „Patikrinęs” mažųjų molėtiškių žinias apie ES, paklausinėjęs apie pagalbą kitiems žmonėms, atsakinėjęs į gausius klausimus, J. Laucius sakė, kad Molėtuose gyvena labai protingi vaikai. Tai tikriausiai todėl, kad jie skaito knygas, nes knyga moko mąstyti… O mūsų kraštietė Evelina Šerelytė – Norkaitienė anonsavo „Gustavo enciklopedijos” TV laidą bei padovanojo vaikams jau žinomą J. Lauciaus knygelę, kurios pabaigoje yra ir Gustavo sudarytas kryžiažodis.

Vidurdienį į Konferencijų salę sugužėjo moksleiviai ir gimnazistai bei tie, kurie yra neabejingi kitų šalių gyventojams ir Europos Sąjungai. Evelina Norkaitienė, Europos Komisijos atstovė Lietuvoje, pristatė leidinius apie Europos Sąjungą ir svetainę EU BookShop, kur galima juos rasti ir nemokamai atsisiųsti. Toliau kalbėjo viešnia iš LR Užsienio reikalų ministerijos – Laima Jurevičienė. Ji – Vystomojo bendradarbiavimo departamento direktorė, pristačiusi Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo dešimtmetį ir šiuos – 2015 metus – Europos metus vystymuisi. Ir nors terminas „Europos metai vystymuisi”, anot pranešėjos, daugiau pažodinis vertimas, bet 2015 m. yra svarbūs tarptautinio bendradarbiavimo metai, nes baigiasi Jungtinių Tautų Tūkstantmečio vystymosi tikslų įgyvendinimo terminas (2000- 2015 m.), o juos pakeis vystymosi darbotvarkė po 2015 m., kuri nustatys vystymosi gaires siekiant panaikinti visuotinį skurdą, skatinti darnų pasaulio vystymąsi ir kovą su klimato kaita. Apie tai, kad įveikti šiuos iššūkius gali tik visos šalys kartu, ir kalbėjo viešnia. O molėtiškei iš salės, žinojusiai absoliutaus skurdo ribą (1,25 JAV dolerio per dieną) atiteko prizas…

Nors knygas įpirkti ir per mugę, toli gražu, sekėsi ne kiekvienam lankytojui, bet leidyklų atstovai noriai ėjo į direktorės Virginijos sugalvotą „Knygų furšetą”, kur pristatinėjo po tris perkamiausias knygas. Kadangi drąsiausias buvo Mokslo ir enciklopedijų leidyklos centras, tai, pasinaudojęs pirmumo teise, pristatė ne tik populiariausias, bet ir naujausias jų išleistas knygas. (Šio leidybos centro knygas Molėtų bibliotekai dovanojo ir Valentinas Stundys.). O pristatymo žaismingumu ir sudainuota dainele iš knygelės vaikams apie voveriuką turbūt niekam negalėjo prilygti Liuda Petkevičiūtė…

Mugę užbaigė Egidijaus Vareikio poezijos knygos „Atminties draiskalai” pristatymas ir susitikimas su autoriumi.

Jolanta Matkevičienė

Mugės atidarymas

Verified by MonsterInsights