Išskirtinis Švedijos karalienės dėmesys ‒ vaikų literatūrai ir skaitymui skirtai konferencijai

Ketvirtadienį LR Seime vyko konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos socialiniams pokyčiams 2015″. Joje dalyvavo ir 3 mūsų bibliotekos atstovės – vaikų skyriaus vedėja Janina Vyšniauskienė, vyresn. bibliotekininkė Janina Nariūnienė ir direktorė Virginija Raišienė.

Konferencija sulaukė didelio Švedijos karališkosios šeimos dėmesio. Joje dalyvo ir susirinkusiuosius pasveikino į Lietuvą su vyru Karlu XVI Gustavu trijų dienų valstybinio vizito atvyksianti Švedijos karalienė Silvija. Karalienės pasirinkimas apsilankyti konferencijoje nėra atsitiktinis – Švedija garsėja ypatingu dėmesiu vaikų literatūrai, jos puoselėjimu, recepcija, sklaida, kultūriniais mainais. Tarptautinė konferencija surengta siekiant pažymėti karališkosios poros vizitą ir užmegzti glaudesnius ryšius su šia Šiaurės šalimi, taip pat pasidalyti patirtimi, laimėjimais ir idėjomis.

„Kaip mama ir senelė žinau, kaip reikšminga vaikams suteikti galimybę norėti skaityti, atverti kelią į literatūrą. Knygos taip pat yra kaip tiltai. Švedijai labai svarbu, kad visi vaikai turėtų galimybę prieiti prie knygų. Tarptautinis bendradarbiavimas labai svarbi viso to dalis – kad knygos būtų verčiamos, kad skaitytojai įvairiose pasaulio dalyse galėtų keisti supratimą apie vieni kitus”, – kalbėjo Švedijos monarchė. Karalienė pažymėjo, jog visuomenei reikalingas ne tik ekonominis, bet ir demokratinis augimas, ir tam reikalinga kultūros laisvė. „Jūs galite įnešti skirtumus, padaryti įtaką. Leidėjai, vertėjai, iliustratoriai, tyrėjai ir bibliotekos atlieka svarbų vaidmenį suteikiant vaikams priėjimą prie literatūros. Vaikai yra ateitis ir kaip atrodys ateities pasaulis, priklauso nuo to, kokią vaizduotės jėgą turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti. Vaikams reikia knygų, o ne tik interneto, nes gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasaulis randa savo vietą vaike”, – reziumavo karalienė Silvija.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė savo pranešime pastebėjo, kad informacinių technologijų amžiuje vaikų ir paauglių skaitymas tampa dideliu iššūkiu kiekvienai visuomenei. „Šis iššūkis reikalauja ypatingo įžvalgumo, drąsos priimti naujoves ir vis dažniau – ieškoti netradicinio kelio jaunojo skaitytojo link”, – sakė parlamento vadovė. Ji taip pat pasidžiaugė, jog jau daugelį metų švedų knygos vaikams ir paaugliams yra vienos skaitomiausių. „Turbūt visi čia esantys sutiktų, kad (Astridos Lindgren personažai) Ronja plėšiko duktė, Karlsonas, kuris gyvena ant stogo ar Pepė Ilgakojinė yra taip puikiai pažįstami mūsų vaikams, jog atrodo, kad šie personažai yra neatskiriama mūsų, o ne švedų literatūros dalis. Jie yra tikri mūsų vaikų įkvėpėjai ir mažų širdelių didvyriai”, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigė, kad vaikų skaitymui turi būti skiriamas ypač didelis dėmesys. „Knyga kaip vertybė, o skaitymas kaip tradicija turėtų būti perduodama iš kartos į kartą, juk knyga – kultūros tęstinumo ir stiprėjimo sąlyga”, – sakė ministras.

Stokholmo miesto bibliotekų tinklo vadovė Katti Hoflin sakė, kad nėra vieno bendro recepto, kaip vaikus sudominti knyga. Pasak jos, ypač svarbu prisiminti – kiekvienas vaikas yra individualus, todėl ir priemonės paskatinant jį skaityti turi būti parinktos individualiai, nes nėra taip, kad visi devynmečiai būtų vienodi, nors suaugusieji linkę taip apibendrinti. Švedijos instituto generalinio direktoriaus pavaduotojas Henrikas Selinas pasidalino savo kaip trijų vaikų tėčio patirtimi. Pasak jo, yra vienas garantuotas būdas vaikus paskatinti pamilti knygas – tėvams skaityti savo vaikams, nuo ankstyvo amžiaus ir kasdien.

Konferencijoje pirmą sykį Lietuvoje išsamiai buvo pristatyta Astridos Lindgren premija (angl. Astrid Lindgren Memorial Award, trump. ALMA). Tai yra didžiausias pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimas, skirtas skatinti skaitymą, įvertinti ir pagerbti autorius, iliustratorius, ir kitus žmones ar institucijas, dirbančius skaitymo skatinimo srityje. Premijos komiteto darbą, atrankos ir premijos skyrimo principus savo pranešimu pristatė A. Lindgren premijos komiteto direktorė Helen Sigeland.

Konferencijoje taip pat buvo kalbama ir apie šiuolaikinę lietuvių vaikų literatūrą ir jos leidybą Lietuvoje. Seime veikė parodos „Populiariausių švedų autorių knygos vaikams, ir „Kur auga vaikai”.

Parengė Virginija Raišienė

Verified by MonsterInsights