Bibliotekoje pristatyta fotoparoda, skirta religijos laisvei Lietuvoje

Lapkričio 29 – gruodžio 8 d. Molėtų viešosios bibliotekos laiptinės galerijoje bus eksponuojama nauja fotoparoda „Religijos ir įsitikinimų laisvė Lietuvoje“. Ši fotografijų paroda rengiama įgyvendinant projektą „Religijos ir įsitikinimų laisvė Lietuvoje: įveikiant stigmatizaciją ir netoleranciją“. Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centras kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga vykdė žurnalistų bei fotografų mokymus Klaipėdoje ir Kaune, kūrybinius rašinių ir fotografijų konkursus. Vienas iš projekto tikslų – rengiant parodas prisidėti prie religinės įvairovės pažinimo sklaidos bei žmonių teisės reikšti savo įsitikinimus, religijos laisvės puoselėjimo Lietuvoje. Projekto metu pristatyti mokslininkų tyrimų duomenys leidžia teigti, kad Lietuvos gyventojai išpažįsta įvairius religinius tikėjimus bei skirtingai juos taiko savo gyvenimuose, o religinės mažumos Lietuvoje dar yra stigmatizuojamos ir marginalizuojamos.

Fotografijų konkurso apie religijas laureatais tapo trys profesionalūs fotografai Virgilijus Usinavičius už nuotraukų seriją apie Kryžių kalno ir Žemaičių Kalvarijos atlaidus, Ramūnas Danisevičius už kunigo Ričardo Doveikos portretą statomoje bažnyčioje ir Alfredas Pliadis, įamžinęs Rasos šventės Rumšiškėse akimirkas.

Parodoje eksponuojamos ne tik konkurso laureatų, bet ir kitų žinomų spaudos fotografijos meistrų darbai – tai vilniečių Sauliaus Žiūros, Ramūno Guigos, kauniečių Modesto Patašiaus, Roko Tenio, taip pat fotografų Algio Veličkos, Evaldo Griniaus, Kazimiero Linkevičiaus darbai. Nuotraukos atspindi ne tik savitą kūrėjo požiūrį, bet ir fiksuoja religijos suvokimo reiškinius visuomenėje: vartotojiškumą, laikinumą, sakralumą, tikros atgailos kančią, vienatvę. Dažnai vizualia kalba kalbantys kūrėjai kadre meistriškai sustabdyta akimirka gali ne tik nustebinti žiūrovą, bet ir pakeisti jo nuomonę, leisdami išvysti momento emociją, sklindančią iš fotografijos. Konkurso dalyviai buvo skatinami žvelgti plačiau, giliau, griauti visuomenėje nusistovėjusius stereotipus bei aktyviai dalintis savo kurtais darbais religijų tema.

Šią parodą bibliotekoje pristatė prof. dr. Milda Ališauskienė, VDU PMDF Politologijos ir SMF Sociologijos katedrų profesorė, religijos vaidmens šiuolaikinėse visuomenėse specialistė. Ji daugiau papasakojo apie vykdomą projektą ir tokios fotoparodos naudą visuomenei.