2023 Rugsėjis
Dumalakas, Arūnas. Atminimo lentos – su įtartinu kvapu // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 30, p. 5
Publikacija apie atminimo lentas. „Vienas atminimo lentos aktoriui Regimantui Adomaičiui iniciatorių pasakojo, kad ji, šiuo metu jau kabanti ant Blindžių gatvės namo, kainavo viso labo 260 eurų.“
„Lietuvos ryto“ inf. Reitingai: sverti kitų metų šalies politinį derlių dar gerokai anksti // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 30, p. 10-11
Politikų reitingai pagal „Vilimorus“ apklausą. Rugsėjo 14-23 d. duomenimis „J. Pinskų vertina palankiai – 24,3 proc.“
Grigelis, Algimantas. Mūrinių pilių riteris // Indraja. – 2023, Nr. 3, p.3
Publikacija apie architektą Kazį Napaleoną Kitkauską.“K.N. Kitkauskas – mano bendraklasis Utenos pirmoje berniukų gimnazijoje. Mūsų Napaliukas tapo legendine asmenybe. Gabus jaunuolis, tik bebaigiąs šešioliktus metus tapo politiniu kaliniu. Buvo išvežtas ir įkalintas Mordovijoje. Po septynerių kalinimo metų grįžo į Lietuvą, baigė vidurinį ir aukštąjį mokslą, įgydamas architekto specialybę, pradėjo dirbti Vilniuje architektūros paminklų restauravimo srityje.“
Kitkauskas, Kazys Napaleonas. 800 metų Vilniaus pilių gyvenime // Indraja. – 2023, Nr. 3, p. 4-13
Publikacijos apie Vilniaus katedros statybą (remiantis XX a. tyrimais) ir apie atkurtus Valdovų rūmus ir kitus ankstyvuosius Žemutinės pilies rūmų statinius.
„Neabejotina, kad pirmosios mūro statybos Lietuvoje pradėtos Vilniaus Žemutinėje pilyje (pradedant XIII a. viduriu), kur ankstyvieji mūro statiniai palaipsniui išsiskleidė dideliame 10 hektarų plote. Jie tapo pavyzdžiu ir kitų periferinių pilių statybai.“
Kazlienė, Viktorija. Narčienė, Lina. Didžiokų koplyčioje vyko Perkusijos ir džiazo festivalis //Indraja. – 2023, Nr. 3, p. 21-23
Publikacija apie Didžiokų koplyčią ir joje vykusį renginį. „Didele istorine sėkme reikia laikyti faktą, kad 1965 m. koplyčią atrado menininkas Aloyzas Smilingis.“
Liandzbergienė, Grytė. Būti geriausia savo versija // Žmonės. – 2023, Nr. 39, p. 70-81
Pokalbis su gydytoja, farmacijos kompanijos „Viasana“ ir ilgaamžiškumo bei sveikatinimo klinikos „AUM Wellness Clinic“ įkūrėja Violeta Jurgaitiene. Ji „galėtų gyventi bet kuriame pasaulio didmiestyje. Tačiau mieliausia jai – sodyba Molėtų rajone, kur su šeima praleidžia daugiausia laiko. „Čia gera energija, – šypsosi. – Ši vieta mane įkrauna, subalansuoja, nuramina.“
Žurnalo „Žmonės“ inf. Ar matai, kaip keičiasi Lietuva? // Žmonės. – 2023, Nr. 39 (5 puslapiai)
Publikacija apie Rugilę Šataitę Biržų „Saulės“ gimnazijos absolventę, 55-ojo respublikinio Jaunųjų filologų konkurso nugalėtoją už geriausią prozą – apsakymą „marija nevalgo pusryčių“.
„ „Manau, kad kiekviename biržietyje yra šiek tiek Radvilų genų. Pasireiškia jie stipriu noru išlikti savimi, apginti savo tiesas, pakovojant už jas žodžiais“, – apie vietinius, o kartu ir save, užsimena R. Šataitė.“
„Lietuvos ryto“ inf. Perrinko pirmininką // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 26, p. 4
Žinutė su nuotrauka apie tai, kad buvo perrinktas pirmininku Lietuvos regionų partijos suvažiavime Jonas Pinskus. „Rinkimuose atsisakė dalyvauti parlamentaras A. Palionis ir J. Pinskaus sutuoktinė Širvintų rajono merė Ž. Pinskuvienė.“
Červokienė, Daiva. Įsimylėjusi arklius // Namie ir sode. – 2023, Nr. 19, p. 4-5
Publikacija apie nedidelį žirgyną Inketrių kaime „Molėtų žirgai“ ir jų šeimininkę Liepą Juliją Miklovę. „Kadangi žirgui reikia kompanijos, Liepa Julija priėmė pas save vasarai pagyventi kitą žirgą, kuris čia užsibuvo ilgiau, nei tikėtasi ir davė idėją jos verslui. „Iš įvairių Lietuvos rajonų – Šilutės, Kauno, Vilniaus, Šiaulių, o kartais ir užsienio – atkeliavę žirgai čia atranda ne tik naujus, laikinus namus, bet ir galimybę sveikti.“
Jacevičius, Laurynas. Nedirbsi jokio atvaizdo !? // Ateitis. – 2023, Nr.5, p. 35-40
Katalikės Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės ir evangeliko reformato dvasininko Holgerio Lahayne diskusija. „Mes, reformatai, tikrai galime didžiuotis, kad Kėdainių reformatų bažnyčioje, kuri dabar priklauso muziejui, yra XVII a. sakykla. Ji puošni, graži, Lietuvoje sunku rasti ką nors panašaus. Žinoma, teologija yra kitokia. Mes tokiu būdu rodome, kad pamokslas ir pamokslavimas yra labai svarbu. Tegul būna grožis, tik skirtumas yra, kur dėmesys.“
Kliučinskaitė, Guoda. Dirstelk: ses. Danguolė Gervytė ir „Adelė. Slapta vaikų draugė“ // Ateitis. – 2023, Nr. 5, p. 45-48
Pokalbis su seserimi Danguole Gervyte RA ir dailininke Jūrate Tamošiūnaite-Karašauskiene apie tai, kaip atsirado ši knyga. „Ši knyga priklauso „Perskaitęs perduok kitam“ serijai, tad norisi linkėti, kad skaitytojams dirstelėjus ir perskaičius pokalbį kiltų troškimas skaityti knygą, perduoti žinią šalia esančiam ir melsti Dirsytės užtarimo.“
Knygos pristatymas Pal. Teofilio Matulionio gimnazijoje.
„Literatūros ir meno“ inf. Vytautas Kaziela // Literatūra ir menas. – 2023, Nr. 16, p. 60-61
Eilėraščiai. „Vytautas Kaziela – poetas, publicistas.“
Ridikas, Vytautas. Kilęs šaršalas dėl Vytauto Valiušio keramikos muziejaus turėtų nurimti // Utenos diena. – 2023, rugs. 23, p. 3
Publikacija apie situaciją Vytauto Valiušio muziejuje, dėl ko ir posėdžiavo Utenos rajono savivaldybės kultūros ir meno taryba. „Tarybos narys poetas Vytautas Kaziela svarstydamas apie atskyrimą sakė, kad Taryba turi pateikti rajono politikams kažkokį sprendimą ir savo nuomonę, o jei viskas liks po senovei, problema ir kivirčas bus neišspręsti.“
Rudzytė, Erika. Utenoje pristatyta Česlovo Juršėno prisiminimų knyga // Utenos diena. – 2023, rugs. 23, p. 7
Publikacija apie žurnalisto, Nepriklausomybės Akto signataro, buvusio Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko Česlovo Juršėno knygos „Nenuobodaus gyvenimo mozaika“ pristatymą Utenos bibliotekoje.
„Kartu su autoriumi pristatyme dalyvavo literatūrologas prof. Petras Bražėnas, Nepriklausomybės Akto signataras Justas Vincas paleckis ir buvęs ilgametis Utenos rajono savivaldybės meras poetas, politikas Alvydas Katinas, kuris renginio pradžioje paminėjo, jog „susirinkome čia, kad sužinotume, kodėl mes kiekvienas daugiau ar mažiau turėtume būti panašūs į Č. Juršėną.“
„Utenos dienos“ inf. Kelio Vilnius-Utena rekonstravimo darbai Utenoje turėtų prasidėti artimiausiu metu // Utenos diena. – 2023, rugs. 23, p. 1,4
Išplėstinė informacija apie kelio Vilnius-Utena rekonstravimo darbus.
„ „Utenos plente prasideda ilgai laukti realūs darbai: nepaisant daugybės buvusių iššūkių, čia startuoja pirmojo ruožo rekonstrukcija. Gera žinia ta, kad į pabaigą eina ruožo nuo Molėtų iki Utenos projektavimo darbai, tad artimiausiu metu šiam ruožui planuojama skelbti rangos darbų konkursą“, – pabrėžė susisiekimo ministras Marius Skuodis.“
Šeikis, Gintautas. Alchemikai Alantos dvare XVII a. // Voruta. – 2023, Nr. 3, p. 34-36
Publikacija apie alchemikų laboratoriją ir jos kūrėjus Alantos dvare. „Kristupą II Radvilą alchemijos eksperimentais greičiausiai sudomino jo svainis Petras Goralskis (Piotr Gorajski), kuris net keletą kartų lankėsi Habsburgų dvare Prahoje. Ten jis ne tik gilinosi į alchemijos subtilybes, bet ir pats įvairių šalių pasiuntiniams demonstravo savo išradimą – cheminės medžiagos pavertimą į pinigus.“
„Utenos dienos“ inf. Dienos ir naktys Utenos krašte // Utenos diena. – 2023, rugs. 19, p. 13
Žinutės apie nelaimes, nusikaltimus. Pranešama, kad „Molėtų rajone, kelio Vilnius-Utena 74 km“ ,susidūrus automobiliams, žuvo muitinės pareigūnas. Taip pat pranešama, kad „pramogų zonoje, esančio0je molėtuose, turgaus gatvėje, išlaužtas šaldytuvo dėžės dangtis ir pavogti šaldytuve buvę ledai. Žala – 200 eurų.“
Kučinskaitė, Elvyra. Jeigu galvoju apie gyvenimą, niekaip užmigt negaliu… // Būdas. – 2023, Nr. 2, p. 90-94
Dubingių senolės Onos Turbaitės-Gadliauskienės, gim. 1932 m. Labotiškių k., Molėtų r., pasakojimas. „Visos parduotuvės Dubingiuose buvo žydų: ir mėsinė žydų, ir geležys žydų – viskas žydų. Brangininkai buvo. Nebuvo tarp žmonių pikti jie, bet brangininkai. Viskas gi jų rankose buvo. Kas tik brangu, tai viskas pas juos. Čia Icikas toks, Abeliukas, Dubingiuose buvo.“
Šorys, Juozas. Žvaigždininkas nuo šventelės // Būdas. – 2023, Nr.1, p. 53-62
Pokalbis su Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laureatu, fiziku, etnoastronomu, muziejininku ir portalo alkas.lt leidėju Jonu Vaiškūnu. „…tapau netoliese įsikūrusio Molėtų krašto muziejaus padalinio – Etnografinės sodybos – vadovu, čia bendrauju su įvairaus amžiaus lankytojais (nuo darželinukų iki garbaus amžiaus senolių), pasakoju jiems apie dangaus šviesulių stebėjimo svarbą ir reikšmę mūsų protėvių gyvenimui, apie senovės baltų pasaulėžiūrą, taip pat kartu su žmona daiva jau ketvirtį amžiaus kasmet rengiame pirmosios pavasario žalumos šventę Jorę.“
„Lietuvos ryto“ inf. Grybai jau įaugo į pavadinimus // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 14, p. 12
Išplėstinė inf. apie tai, kad Registrų centras suskaičiavo Lietuvos gyvenvietes ir gatves grybų pavadinimais. „Beje, naujausias įrašas apie grybus adresų registre padarytas dar šiais metais – kovo pradžioje vienai Molėtų rajone esančio Papiškių kaimo gatvei suteiktas Baravykų vardas.“
Čepėnienė, Daiva. Uteniškis jonas Buivydas gimtadienio proga miestui padovanojo savo rekordą // Utenos diena. – 2023, rugs. 12, p. 3
Publikacija apie uteniškio Jono Buitvydo dovaną Utenos 762-ajam gimtadieniui – 100 km bėgimą nuo Vilniaus iki Utenos. „Šiuo bėgimu norėjau atkreipti dėmesį į apgailėtinos būklės kelio Vilnius- Utena ruožą.“
Kulakauskas, Visvaldas. Šienas iš upės versmės, tarybinio ūkio apleistas malūnas, gelažiu vejama agronomė ir kur nuskendo karietos švedų aukso // Utenos diena. – 2023, rugs. 12, p. 10-12
Publikacija apie Kaniūkus (Užpalių sen.) ir jų gyventojus. „R. Abukauskienė, gimusi Žadavainiuose (Daugailių sen.), 1980 metais baigė Vilniaus pedagoginį institutą, dvejus metus dirbo Lietuvos kraštotyros draugijos Molėtų rajono skyriaus atsakingąja sekretore, tada dar dvejus metus mokytojavo Molėtų 2-ojoje vidurinėje mokykloje.“
Lekavičius, Arvydas. Nuskriaustojo iššūkis: nori skriaudikų galvų // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 12, p. 1,4
Publikacija apie nukentėjusio nuo teisėsaugos advokato Alberto Kučinsko užmojus. „Sprendimą priteisti A. Kučinskui daugiau kaip 100 tūkstančių eurų priėmęs ir konstatavęs, kad J. Lauciaus veiksmuose yra nusikaltimo – piktnaudžiavimo tarnyba požymių, Utenos apylinkės teismo teisėjas Liudvikas Myško pats atskirąja nutartimi ketino šio prokuroro atžvilgiu inicijuoti baudžiamąją bylą, tačiau dėl didelio darbų krūvio to nespėjo padaryti.“
„Utenos dienos“ inf. Dienos ir naktys Utenos krašte // Utenos diena. – 2023, rugs. 12, p. 13
Žinutės apie policijos užfiksuotus įvykius. „Kad parduotuvė, esanti Molėtų r. (Joniškio sen.), inkasatoriams pateikė padirbtą 2 eurų nominalo monetą.“ Taip pat, „kad 2022 m. buvo apvogtas butas Molėtuose, Ąžuolų gatvėje. Dingo auksiniai papuošalai, laikrodžiai. Turtinė žala – 4640 eurų.“
Ridikas, Vytautas. Tarybos posėdyje ir šįkart – pasipešiojimai su socialdemokratais // Utenos diena. – 2023, rugs.9, p. 5
Publikacija apie Tarybos posėdį. „Nemažai diskusijų sukėlė sprendimai, kuriais buvo pakeisti Utenos rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos nuostatai bei sudaryta Utenos rajono savivaldybės kultūros ir meno taryba. Į ją Tarybos kadencijos laikotarpiui pateko ir asociacijos Kūrybos klubas „Cinkas“ narys Vytautas Kaziela.“
„Moters savaitgalio“ inf. Gražuolė Lietuva – lyg ant delno: įspūdingiausi apžvalgos bokštai // Moters savaitgalis. – 2023, Nr. 36, p. 36-37
Publikacija apie apžvalgos bokštus. „Kol Birštono apžvalgos bokšto nebuvo, Mindūnų bokštas Lietuvoje buvo aukščiausias – jis siekia 36 m. Metaline konstrukcija iki viršutinėje dalyje esančios platformos tektų kopti 214 laiptelių.“
Jacevičius, Laurynas. Nedirbsi jokio atvaizdo !? // Ateitis. – 2023, Nr. 4, p. 58-64
Katalikės, menotyrininkės Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės ir evangelikų reformatų dvasininko Holgerio Lahayne diskusija apie vaizduojamąjį meną – ikonografiją. „Sigita: Man atrodo, kad esmė čia nėra ikonografija, atvaizdai, o tai, kaip su jais elgiamasi – pamaldumas, kulto dalykas. Kai Bažnyčia dar nebuvo suskilusi, Nikėjos Antrasis susirinkimas 787-aisiais metais konstatuoja , kad krikščionys gerbia ne atvaizdą, nes tai yra pagonybė, bet pirmavaizdį. Bazilijus Didysis sako: „Gerbiame pirmavaizdį“. VIII a. ikona yra kaip langas, kaip tiltas. Ir šiandien, jeigu yra ypač pavojingos kulto apraiškos, pavyzdžiui, Marijos skulptūra sutapatinama su Marija, žinau, kad katalikų dvasininkai kovoja, aiškina, šviečia, edukuoja žmones. Man atrodo, kad tai jau praeitas etapas. Katalikai negali gerbti atvaizdo, nes tai yra nuodėmė – stabmeldystė.“
„Žaliojo pasaulio“ inf. Akcija „Saugom lašišą“ // Žaliasis pasaulis. – 2023, rugs.7, p. 15
išplėstinė informacija apie tai, kad rugsėjo 1-ąją prasidėjo Aplinkos apsaugos departamento akcija „Saugom lašišą“. „Per akciją ypatingas dėmesys bus skiriamas lašišinėms upėms: Baltijos jūros pakrantei, Kuršių marioms, Nemuno deltos regionui, Šventosios (pajūrio), Nemuno, Minijos, Jūros, Dubysos, Neries, Šventosios, Žeimenos, Siesarties, Vilnelės, Vokės upėms ir jų intakams. Taip pat bus tikrinami privažiavimai ir keliai prie šių vandens telkinių.“
Chmieliauskas, Darius. Valiulytė, Marija. Labanorinės… ko prašysi ir tikėsi – viską gausi // Artuma. – 2023, Nr. 9, p. 26-28
Pokalbis apie parapijos gyvenimą ir kasdienybę „su penkiamečiu zakristijonu- patarnautoju Ryčiu, jo mama Jurgita ir čia gimusia močiute Rima Kneziais; su Marija Pelakauskiene, vadovaujančia Gyvajam rožiniui; su parapijoje besisvečiuojančiu vyskupijos generalvikaru kunigu Rolandu Bičkausku bei senbuvę Stasele Godiene, kuri buvo pirmoji, pamačiusi degančią bažnyčią, ir pirmoji, pasitikusi atvežtus rąstus naujosios statybai. Parapijos klebonas kunigas Jurgis Kazlauskas prisipažįsta: „Be jos Labanoras neįsivaizduojamas“. Ji ir vyriausia raktininkė, ir varpininkė.“
Ignatavičius, Tadas. Mokesčių baubas pakratė kojas? // Lietuvos rytas. – 2023, rugs.2, p. 6
Publikacija apie mokesčių reformą. „Antai Seimo vicepirmininkas, Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis priminė, kad opozicijai ir anksčiau buvo kilę abejonių, jog valdantiesiems pavyks dėl jų sutarti: „Akivaizdu, kad reformai – mišios.“
Lekavičius, Arvydas. Teismas: advokatą persekiojęs prokuroras elgėsi kaip budelis // Lietuvos rytas. – 2023, rugs. 2, p. 1,8,9
Publikacija apie Utenos apylinkės teismo išnagrinėtą bylą pagal advokato Alberto Kučinsko ieškinį.
„Rezonansinį sprendimą priėmęs teisėjas L. Myško kilęs iš senas tradicijas turėjusios Lietuvos bajorų Žabų, tarp kurių buvo daug garsių teisininkų, giminės.“
Žurnalo „Miškai“ inf. Didžiosios kovos apygardos B rinktinės partizanų muziejus Balninkuose //Miškai. – 2023, Nr. 9, p. 50-51
Publikacija su nuotraukomis apie partizanų muziejų Balninkuose. „Balninkiečių Laisvės kovotojų (DKA B) rinktinė susibūrė baigiantis II pasauliniam karui – 1944 m. rugsėjo-spalio mėn. Molėtų apylinkėse ir veikė pirmajame Lietuvos partizanų pasipriešinimo šalies okupantams etape iki 1946 m.“
Rutkauskas, Vytas. Rietavo vietos dvasia (II) // Miškai. – 2023, Nr. 9, p. 46-47
Publikacija apie kunigaikščių Oginskių svajonės išsipildymo erdvę. „Bene svarbiausiu Rietavo socialinių pertvarkymų pasiekimu laikytinas baudžiavos panaikinimas 1835 m. (Rusijos imperija, kuri tuo metu buvo okupavusi Lietuvą, šiai reformai ryžosi tik po 26 metų).“