„Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Edukacinė paroda

 

Kaip skirtingomis kalbomis vadinama akis?

KADA: gruodžio 3 d., pirmadienį

KUR: Molėtų bibliotekos Informacijos skaitykloje

KAS: Edukacinės parodos „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“ pristatymas

Paroda veiks iki gruodžio 14 d.

Lietuvių kalbos instituto edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“ – tai kilnojamoji ekspozicija, aktyviai keliaujanti po Lietuvos ir užsienio mokyklas, kultūros centrus bei renginius. Paroda skirta žaismingai pristatyti svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindinti su lietuvių kalbos istorija, skatinti pasididžiavimą lietuvių kalba, atskleisti jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste bei pristatyti lietuvių kalbą užsieniečiams. Ekspoziciją sudaro unikalūs, interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą.

Interaktyvus indoeuropiečių kalbų medis – tai eksponatas (kuriame kalbų šeimos – tai medžiai, o kalbos – vaisiai), leidžiantis iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, suteikiantis galimybę pačiam atrasti kalbų ryšius ir panašumus, atskleidžiantis, kurios šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau yra išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba.

Šviečiantys eksponatai (akis ir musė), kuriais žaidžiama dėlionės principu, leidžia pažinti  lietuviškų žodžių atitikmenis kitose pasaulio kalbose, kalbų genetinę bendrystę ir bendrą kilmę.

Simbolinis žodynas – šviečiantis eksponatas su atverčiamais žodžiais, pristato pasirinktų žodžių kilmę, t. y. ar jie buvo paveldėti, pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių.

Parodą taip pat sudaro interaktyvi lietuvių kalbos abėcėlė – kiekvienos lietuviškos raidės antspaudai su jų kilmės aprašais (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės), atspindinčiais tautos kultūrinę raidą ir istoriją.

Magnetinis žemėlapis su žodžiais leidžia dėlioti ir pamatyti, kokius žodžius lietuviai paskolino kitoms kalboms (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių).

Parodą taip pat papildo 5 pastatomi stendai su išsamesne informacija, pasakojančia apie kiekvieną eksponatą.

Interaktyvūs žaislai ir jų istorijos sudomina tiek mokyklinio amžiaus vaikus, tiek suaugusiuosius.

Lietuvių kalbos instituto info.

Verified by MonsterInsights