Emigracijos variantas: tarp narcizų ir statybinių atliekų šiukšlyno

Lapkričio 23-iąją – Lietuvos kariuomenės dieną, kai Vilniaus Katedros aikštėje buvo surengta Lietuvos ir sąjungininkų karių rikiuotė, o vilniečiai pasveikinti stilizuotomis salvėmis, tuo metu Molėtų viešosios bibliotekos konferencijų salėje aidėjo bitlų muzika ir skraidė popieriniai lėktuvėliai. Taip buvo pristatyta kraštiečio Vidmanto Šmigelsko antroji knyga „Kur skraido liūdesio lėktuvai”, kurioje daug veiksmo vyksta Liverpulyje…

Renginyje

Geografijos mokytojas, laikraščio „Anykšta” žurnalistas, Anykščių L. ir S. Didžiulių bibliotekos „auksinis protas”, žodžiu, inteligentas Lietuvoje ir „visiškas bomžas” Anglijoje. Dualistinė asmenybė. Prieš kelionę jis buvo pasižiūrėjęs Mariaus Ivaškevičiaus „Išvarymą”, svarstė, „ar dramaturgui būtinai reikėjo to daugiasluoksnio mėšlo”, bet kai pats autobusu išvyko į Angliją, jau buvo kitos nuomonės. „Keiksmai ir alkoholis – didelei daliai mūsų autobuso keleivių buvo skydas, šarvas, už kurio žmonės slapstė savo liūdesį, bejėgiškumą ir baimes. Vargu ar dar kada ryšiuosi su emigrantų minia važiuoti autobusu į Angliją, bet būtų įdomu patikrinti, ar tik tas mūsų reisas buvo skaudžiai identiškas „Išvarymui”, ar tai yra tiesiog štampas, dėsnis, o M. Ivaškevičiaus „Išvarymas” – visai ne drama, bet gryna dokumentika…” Dienoraščio formos kūrinyje autorius dalinasi įvairiomis mintimis, pastebėjimais, nevengdamas cinizmo ir humoro, kas suteikia tam tikrą žavesį, o dienoraščio papildymas istorinėmis ir geografinėmis detalėmis jau leidžia pažvelgti ir į kitokį formatą…

Renginyje dalyvavusiems gimnazistams autoriaus pasakojimas galėjo būti vidinių apmąstymų susitikimu, kai laimės paieškos svajonių šalyje gali baigtis nebūtinai sėkmingai…

Jolanta Matkevičienė

Alvydo Balandos nuotr.

Verified by MonsterInsights