Gyvasis paveldas: nuo molio iki fotografijos

Šiųmetė Kultūros paveldo departamento pasiūlytoji tema buvo „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija – 2023“, todėl kasmet Paveldo dienas organizuojanti Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka šįkart dėmesį skyrė fotografijai ir moliui. Pirmadienį buvo akcentuojama senoji fotografija Molėtuose, Narcizo Mocarto-Dečardi fotoateljė, sutvarkyta jo šeimos kapavietė, bibliotekai įsipareigojant ir toliau ją prižiūrėti.  
Penktadienio pusdienis buvo skiriamas šių dienų fotografijai ir kūrybai iš molio – pažintiniams užsiėmimams „Gyvasis paveldas: nuo molio iki fotografijos“ . Į bibliotekos paveldo dienas buvo pakviesti Giedraičių Antano Jaroševičiaus gimnazijos pirmokai. Visų pirma todėl, kad Giedraičių miestelis išaugino pačius žymiausius Molėtų krašto fotografus, FIFA narius – brolius Algimantą ir Mindaugą Černiauskus, o Mindaugas čia ir tebegyvena. Antra, kad gimnazijai suteiktas dailininko Antano Jaroševičiaus vardas tarsi ir nusako jos meninę kryptį, o trečia priežastis buvo ta, kad bemaž vienintelė rajone pirmokų klasė šioje mokykloje buvo iš daugybės kaimiškųjų vietovių, pradedant Giedraičiais, Dubingiais, Joniškiu ir baigiant aplinkiniais kaimais.
Bibliotekos rūbinė trumpam buvo pavirtusi stilizuota fotolaboratorija, kur grupelė vaikų, kartu su fotografu Alvydu Balanda aiškinosi, kaip gimsta fotografija, gyvai galėjo prisiliesti prie nuotraukos darymui reikalingų daiktų, atkeliavusių iš asmeninės Alvydo fotolaboratorijos. Vaikams buvo smagu fotografuoti juostiniu fotoaparatu, žiūrėti per didintuvą, sukti juosteles, įjungti laikmatį… O Titui taip patiko, kad niekur nenorėjo eiti…

Kita grupelė tuo metu susipažino su moliu Erikos Andrukonienės keramikos studijoje, įsikūrusioje „raudonuose mūruose“, arba buvusiuose žydų prekybos namuose. Kadangi Erikai patinka augalai, tai ir vaikams ji pasiūlė lipdyti molio paveikslėlius, dekoruojant juos augaliukais. Bet kol jie taps meniškais kūrinėliais, turės dar išdžiūti ir būti išdegti krosnyje tūkstančio laipsnių temperatūroje… 
Kol visi rinkosi į būrį, Jolanta Matkevičienė leido pačiupinėti kaip atrodo netoli Molėtų iškastas molis, koks jis būna po metų, kokių rūšių molio  esama Lietuvoje ir kaip molis  atrodo žemės gelmėse, kurį, fotografijos dėka, beje, nuotraukos dar vieno žymiausių mūsų fotografų  – Jono Danausko, galima buvo pamatyti  foto albume „Lietuvos gelmių aruodai“. O ir pačiupinėti gyvai, molėtiško molio plytų buvo galima einant pro „raudonus mūrus“…

Paveldo dienų finalui buvo pasirinkta Daniaus Ažubalio fotoateljė, kur vaikai dar apžiūrėjo senųjų foto aparatų kolekciją, matė patį mažiausią dumplinį aparatą, stebėjo, kaip fotografuojama dokumentinė ir  portretinė nuotraukos,  dalyvavo grupinės jų pačių nuotraukos fotosesijoje. Po to stebėjo, kaip gimsta skaitmeninė fotografija šiandieninėje fotoateljė. Aštuonios minutės – ir po nuotrauką kiekvieno rankoje.
Kaip žinia, Paveldo dienų renginiai yra nemokami, todėl dėkojame Erikai Andrukonienei ir Daniui Ažubaliui  – geranoriškai tapusiems Molėtų bibliotekos Paveldo dienų renginio partneriais.

Molėtų viešosios bibliotekos informacija

Verified by MonsterInsights